forrás: Kossuth Rádió/180 perc
A Kúria úgy döntött, nyilvánosságra kell hozni a 2010 és 2013 között a kormány által megrendelt tanulmányokat. Ez több tízezer oldalnyi munkát tesz ki. Lázár János korábban azt mondta, hogy ha a Kúria így dönt, akkor megteszik.
A kormányzat egyrészt a kormányapparátusra támaszkodik, másrészt azon kívül vannak agytrösztök, tudományos műhelyek, amelyek lehetnek egyetemek, kutatóintézetek, de akár erre szakosodott cégek is – ezek másfajta tudást adnak. A kormányok mindkettőre támaszkodnak a világban mindenhol, elsősorban a saját apparátusukra, amelyet kiegészít a külső tudásbázis – magyarázta Kiszelly Zoltán politológus a Kossuth rádió 180 perc című műsorában. Minden kormánynak megvan a joga, hogy a saját bizalmát élvező szakértőkkel, műhelyekkel dolgozzon, hogy programját meg tudja valósítani – tette hozzá.
A Kúria döntése értelmében 30-40 ezer oldalnyi, a Századvég által készítetett munkát kell nyilvánosságra hozni. Hogy ez sok, vagy kevés? A politológus szerint nehéz számszerűsíteni, nem tudjuk ugyanis, hogy egy oldal mögött mennyi munka van, milyen kutatást kellett elvégezni hozzá és hány ember dolgozott rajta. A 30-40 ezer oldalnyi tanulmány egyébként soknak számít 3-4 év alatt – állapította meg.
A több ezer oldalra körülbelül 4 milliárd forintot költöttek. A korábbi kormányzatok 2006 és 2010 között majdnem 17 milliárdot az akkori tanulmányokra, pedig akkor gazdasági válság is volt – emlékeztetett. A baloldali kormányok alatt azért is lehetett magas az összeg, mert a pártokon belül minden kisebb politikai központnak megvoltak a saját cégei, tanácsadói, illetve a pártokhoz közel álltak közvélemény-kutató cégek is. Mindenki a saját struktúráját mozgatta – mutatott rá a politológus.
Hallgassa meg a beszélgetést!