Home Főhírek Külföld Így húz hasznot a nyugati tőke a migrációból

Így húz hasznot a nyugati tőke a migrációból

Forrás: hirado

Szakértők szerint már egyre inkább nem az a kérdés, hogy hány migráns érkezik még Európába. Sokkal lényegesebb, mi lesz velük itt, mihez kezdenek, hogyan és miből fognak megélni, akik maradhatnak. A legtöbben Németországba tartanak, és a német vezetés számol is a letelepítésükkel – magyarázta Kiszelly Zoltán politológus a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában.

Most Nyugat-Európában néhány tízezer fejlesztőmérnökre, kutatóra, programozóra, mérnökre van szükség. Korlátlan számban tudnának még fogadni szállodai munkásokat, szobalányokat, pincéreket, szakácsokat, a másik nagy felvevőpiac pedig a szociális szektor. Szintén sok százezer olyan emberre van szükség, aki az időseket gondozza, illetve a jóléti társadalmat működteti – tette hozzá.

Szíriai menedékkérők „Szeretünk téged – Nagyon köszönjük, Németország!” (b) és Szívből jövő köszönet minden németnek. Ők minden szíriai gyermek szívébe beköltöztek”  feliratokat tartanak a magasba a járókelőknek Erfurtban. (MTI/EPA/Martin Schutt)

opera pillanatfelvétel 2022 05 28 143645 www.bmbah.hu

Jóllehet Németország munkaerőexportra szorul, a migránsoknak csak kis része felel meg az elvárásoknak. Sokkal inkább hosszú távú elgondolások vezérelhetik az ottani politikusokat – hangsúlyozta Kiszelly Zoltán.

Csak Németországban az idén egymillió ember érkezését várják. Azt gondolják: húsz bevándorlóra ráállítunk két pedagógust és három nyelvtanárt, és átlagosan két év alatt megtanulnak németül. Ha pedig párhuzamosan képezzük őket, három év múlva ők lehetnek azok a szakmunkások, akik a német autógyárakban dolgoznak. Csakhogy azt látjuk, hogy Németországban eddig 20-30 százalékos hatásfokkal sikerült integrálni – mondta a politológus, aki szerint nagyon sok nyugat-európai országban, köztük Németországban is azzal számolnak, inkább elfogadják a menekülteket, arra építve bizakodásukat, hogy a gyermekeik, akiket magukkal hoznak, már a német rendszerben nőnek fel.

Lehet, hogy a szülők már nem lesznek integrálhatók a gazdaságba, hanem segélyezettek lesznek, de ha a gyerekeiket sikerül szakmunkásnak kinevelni, akkor tőlük majd befolyik az, amit a szülők nem fizettek be az államkasszába – hangoztatta.

 

Exit mobile version
Megszakítás