Home Főhírek Külföld Időt vesz majd igénybe az európai konszenzus kialakítása menekültügyben

Időt vesz majd igénybe az európai konszenzus kialakítása menekültügyben

2015 06 25 230226
2015. 06. 25. – 20:54 forrás: MTI
Hosszú időt vesz majd igénybe az új európai konszenzus kialakítása menekültügyben – vélekedett Brüsszelben újságírók előtt Donald Tusk, az uniós országok állam-, illetve kormányfői testületének, az Európai Tanácsnak az elnöke, a csúcsvezetők kétnapos találkozójára érkezve.
„Akik nem legitim menedékkérők, azoknak az Európában maradása nem garantálható.

Csak ezzel az üzenettel érhetünk el valódi haladást az Olaszországból és Görögországból történő (menekült)áthelyezés ügyében” – mondta a lengyel politikus.

Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke (b), Robert Fico szlovák (Tusk mögött), Bohuslav Sobotka cseh (j4), Ewa Kopacz (j3) és Orbán Viktor (j) magyar miniszterelnök a visegrádi csoport vezetőinek megbeszélésén, amelyet az Európai Unió brüsszeli csúcstalálkozójának első napi ülése előtt tartanak 2015. június 25-én. (MTI/EPA pool/Julien Warnand)

Az Európai Tanács elnöke elismerte, hogy ezen a napon az uniós országok csúcsvezetői között nem fog létrejönni konszenzus a migránsok befogadására vonatkozó kötelező kvóták ügyében.

„Az önkéntességen alapuló séma azonban nem lehet mentség arra, hogy ne tegyünk semmit. Meg tudom érteni azokat, akik ezt az önkéntes mechanizmust akarják, de az csak akkor lesz hiteles, ha precíz és jelentős ígéreteket tesznek legkésőbb július végéig, mert az áldozatvállalás nélküli szolidaritás merő képmutatás. Most nem üres szolidaritási nyilatkozatokra van szükség, hanem cselekedetekre és számokra” – fogalmazott Donald Tusk.
Az Európai Tanács elnöke kitért arra, hogy a csúcstalálkozón David Cameron brit miniszterelnök beszámol a többi résztvevőnek a brit EU-tagságra vonatkozó referendum terveiről.

„Van néhány brit aggodalom, amit figyelembe kell venni, de oly módon, ami Európa szempontjából biztonságosnak mondható” – hangoztatta Tusk, és hozzátette: most még csak a folyamat elején tartanak, de az kezdettől fogva világos, hogy az uniós alapértékei nem képezhetik alku tárgyát. Ezzel egyértelműen arra utalt, hogy az uniós intézmények határozottan elvetik azt a brit felvetést, ami a személyek szabad mozgásának az elvét veszélyeztetné.

A görög adósságválságot illetően Donald Tusk azt mondta, hogy „még sok órányi munka van hátra”, és hogy „az elmúlt órák kritikusak voltak”. Mindemellett azonban úgy vélekedett, hogy ez a görög történet – szemben Szofoklész tragédiáival – happy enddel zárul majd.

Exit mobile version
Megszakítás