Linz — Huszonöt éve keres az európai rendőrség egy magyar gyilkost. Foco Tibort, aki – ha még él – most 64 éves, 1987-ben ítélték életfogytiglani börtönre egy prostituált meggyilkolásáért Ausztriában.
Amikor utoljára látták: 1987-ben gyilkolt, 1995-ben meglépett őrei elől
A magyar származású sportoló a börtönben felsőfokú tanulmányokba kezdett, majd 1995-ben eltávozást is kapott, hogy bemehessen a linzi egyetemre. Bár két őr is kísérte, Focónak sikerült megszöknie és azóta sem került elő. Kísérőit kijátszva valahogy lejutott az egyetem garázsába, ahonnan motorral menekült. Feltehetően segítői is voltak, de ezt eddig nem sikerült bizonyítani.
A férfi egyébként mindvégig tagadta, hogy köze lenne a annak a prostituáltnak a meg-gyilkolásához, akinek a holttestét 1986. március 13-án találták meg a linzi pályaudvaron.
Az Europol most 20 ezer euróra, azaz mintegy 7,2 millió forintra emelte a fejére kitűzött vérdíjat, így ő Európa egyik legkeresettebb bűnözője. Készítettek több grafikát is róla, hogy hogyan nézhet ki most, immár 64 évesen. Megrajzolták rövid és hosszú hajjal is, hátha felismeri valaki.
Végh József kriminálpszichológus szerint nem ördögtől való ötlet, hogy egy ilyen öregített grafikával találjanak meg valakit.
– Amikor nyugdíjba mentem, csaknem húsz évvel ezelőtt, a kollégáim megleptek egy ilyen rajzzal, engem öregítettek meg jócskán, és azt hiszem, nem lőttek mellé, egyre jobban kezdek hasonlítani ahhoz a rajzhoz. Persze, sok tényezőtől függhet, hogyan változik az ember arca a kor előrehaladtával. Akinek van pénze, plasztikai beavatkozásokkal elváltoztatja a külsejét; és az sem mindegy, milyen körülmények között él – sorolta a szakember.
Végh szerint azonban az sem biztos, hogy Foco Tibor még él. Ha igen, és eddig semmilyen árulkodó jelet nem adott magáról, lehetséges, hogy sikerült magában lezárnia a múltat, lélekben is elválnia a korábbi életétől.
A régóta keresett bűnözők ugyanakkor többnyire úgy szoktak lebukni, akár 10-20 évvel később is, hogy – biztonságban érezve magukat – keresni kezdik a kapcsolatot a családjukkal.
– Elfeledkeznek arról, hogy a digitális világban mindenki nyomokat hagy maga után így vagy úgy. Elég egy telefonhívás, sms vagy az interneten, közösségi oldalon érintkezni másokkal. A rendőrség ezekből a jelekből összerakhatja, hol bujkál a bűnöző – magyarázta a kriminálpszichológus. – Az ilyen ügyekre szakosodott nyomozók képesek a bűnözők fejével gondolkodni, tudják, milyen hibákat követhetnek el és mivel hagynak nyomot maguk után. Például a rabláshoz, emberöléshez használt fegyver vagy a zsákmány előbb-utóbb megjelenik a piacon, és – a mitológiai Ariadné fonalaként – elvezetheti a rendőrséget a tetteshez.
Focót nem fogták még el, viszont egy rablót elfogtak 9 év után
Kilenc évig bujkált Németországban hamis papírokkal K. István, a siklósi rabló, aki ellen még 2011-ben adtak ki körözést. December közepén fogta el a készenléti rendőrség a németországi Schweinfurtban. Hogy miként akadtak a nyomára, arról csak annyit közöltek, hogy a német kollégák felderítették, hol van, elfogták és őrizetbe vették, kiadatásáról később döntenek.
blikk