Éreztél már remegést attól, hogy ismeretlen emberek között kell legyél? Úgy érezted, hogy ég az arcod, és elhal a hangod? Normális, ha idegesnek érezzük magunkat bizonyos társadalmi környezetben, teljes új kontextusban, idegen emberek között. De mikor kell szociális fóbiára gyanakodni?

A félénkség vagy a kényelmetlenség bizonyos helyzetekben nem feltétlenül a szociális szorongás zavarának jelei. Vannak, akik a természetüknél fogva tartózkodóak, mások pedig folyton vágynak a társasági életre. Szerencsére a félelem leküzdése tanulható, amihez a „gyakorláson” kívül önismeretre és önbizalomra van szükség. Ehhez el kell fogadni, hogy minden ember értékes, amihez a https://noivezetok.eu/Halanaplok linken megtalálható hálanaplók olyan segítséget nyújtanak, amivel könnyedén el lehet indulni egy magabiztosabb és félelem nélküli élet felé.

De hogyan is jelentkezik a szociális szorongás?

A mindennapi idegességtől eltérően a szociális szorongásos zavar intenzív félelmet foglal magában, amely megzavarja a napi rutinokat a munkahelyen, az iskolában vagy más tevékenységekben. A szociális szorongásos zavar a serdülőkor elején kezdődik, de jelentős kellemetlenségként felfogott megnyilvánulása felnőttkorban jelentkezik, amiből főleg a nők érintettek.

A szociális szorongásos zavar jelei és tünetei a következők lehetnek:

  • Félelem azoktól a helyzetektől, amikor megítélhetnek, észrevehetnek;
  • Túlzott odafigyelés arra, hogy ne röhögjenek ki vagy megalázzanak;
  • Intenzív félelem az idegenekkel való interakciótól vagy beszélgetéstől;
  • Erős félelem attól, hogy mások észreveszik, hogy szorongunk;
  • Félelem az olyan testi tünetektől, amelyek zavart okozhatnak, mint például kipirulás, izzadás, remegés;
  • Az olyan helyzetek elkerülése, amikor a figyelem középpontjába kerülhetünk;
  • Szorongás egy olyan tevékenységre vagy eseményre várva, amely félelmet generál;

Fizikai jelek és tünetek

A szociális szorongást néha kísérő fizikai jelek és tünetek is nehezíthetik, mint a kipirulás, szapora szívverés, remegés, erős izzadás, gyomorpanaszok, hányinger, légzési nehézség vagy szédülés.

Melyek a szociális szorongás okai?

Tanulmányok szerint a szociális fóbia valószínűleg biológiai és környezeti tényezők összetett kölcsönhatásából fakad. A lehetséges okok a következők lehetnek:

  1. Öröklött tulajdonságok, avagy szorongó viselkedés jelenléte a családban.
  2. Az agy szerkezete. Azok az emberek, akiknek túlzottan aktív amygdalája van, fokozott félelemreakcióval rendelkezhetnek, ami fokozott szorongást okozhat a szociális helyzetekben.
  3. A szociális szorongásos zavar lehet tanult viselkedés is – élettapasztalathoz vagy túlzottan védelmező neveléshez köthető.

Bizony, számos tényező növelheti a szociális szorongásos zavar kialakulásának kockázatát, és ezek lehetnek:

  • Családi történelem.
  • Negatív élettapasztalatok – például zaklatás.
  • Munkahelyi kirekesztettség, főleg a nők számára.
  • Munkahely vagy iskolaváltás.
  • Fizikai megjelenés vagy állapot, amely felkelti a figyelmet.

A mindennapi életben vannak olyan helyzetek, amikor sokkal gyengébbnek érezzük magunkat – akár a kollégák és a főnök előtt tartunk előadást, akár egy buliba megyünk, ahol először találkozunk valakivel. Egy szociális szorongásban szenvedő ember számára azonban még a leghétköznapibb tevékenységek és napi interakciók is igazi kihívásokká válhatnak.

A szociális szorongás főleg szakember segítsége által gyógyítható, viszont a hálanapló írása ehhez egy olyan segítő tevékenység, amely csak rólad szól, hogy fedezd fel önmagadat, az igazi értékeidet, és hogyan élhetsz értelmes és színvonalas életet!

ElőzőFigyelmeztet az orosz kémelhárítás: ukrán terrortámadásra kell számítani
KövetkezőKoltai Bori a Magyarságkutató Intézet laborjában, Szegeden – videó
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza