Home Hírek Tudástár Hitler feláldozta Budapestet Bécsért

Hitler feláldozta Budapestet Bécsért

A lerombolt Lánchíd az ostrom után Fotó: Fortepan

1945. február 13-án a még ellenálló utolsó budai gócok felszámolásával ért véget Budapest ötvenegy napig tartó ostroma. A harcok elültével infernális képet mutatott a rommá vált magyar főváros. A lakásállomány negyede teljesen megsemmisült, kétharmada pedig súlyosan megsérült. Az európai viszonylatban is egyedülálló műemléki értékű budai várnegyedből csupán egy kiégett füstölgő romhalmaz maradt. A rombolás mértékét tekintve Budapest tragédiája csak Sztálingrád, Varsó, továbbá Berlin pusztulásával hasonlítható össze; 36 ezer civil halott, 70 ezer szovjet és 43 ezer német, illetve magyar elesett katona a budapesti csata szomorú mérlege.

Ugrás a sötétbe – Meghiúsul Horthy fegyverszüneti kísérlete


A Vörös Hadsereg első egységei 1944. szeptember 23-án Makó és Battonya térségében lépték át az ország trianoni határait, és ezzel Magyarország is a keleti front súlyos harcainak részévé vált. A náci Németország számára 1944 nyarán katasztrofálissá váló hadi helyzetre figyelemmel Horthy kormányzó a szövetséges nagyhatalmakkal megkötendő fegyverszüneti egyezséggel akarta elkerülni az ország hadszíntérré válását. A rosszul előkészített kiugrás azonban részben belső árulás, részben pedig a még időben megtett német ellenintézkedések miatt 1944. október 15-én, a kormányzó fegyverszüneti proklamációjának elhangzása után gyorsan összeomlott. Másnap, október 16-án Szálasi Ferenc, a Nyilaskeresztes Párt – Hungarista Mozgalom fantaszta vezére vette át a hatalmat. 

Szálasi Ferenc 1944. október 16-án a Sándor-palota előtt, miután német támogatással sikeres államcsínyt hajtott végre
Fotó: Bibliothčque Nationale, Paris

A német szuronyokra támaszkodó sikeres nyilas államcsíny miatt végleg elszállt annak a reménye, hogy az ország elkerülheti hadszíntérré válását. A hadi helyzet realitásait és az ország valós érdekeit figyelmen kívül hagyva Szálasi – aki még ekkor is fanatikusan hitt a németek végső győzelmében -, a „vagy megsemmisítünk, vagy megsemmisülünk” nyilas eszelősség jegyében a bukás szélén tántorgó és véres utóvédharcait folytató Harmadik Birodalom mellett tartott ki. Amikor Szálasi átvette a hatalmat, a Debrecen, illetve a Hortobágy térségében zajló alföldi csata – a második világháború egyik legnagyobb páncélosütközete – már a befejeződéséhez közeledett; a német-magyar erők nem tudták megakadályozni, hogy a Vörös Hadsereg előrenyomuljon a Tiszához. 1944. október 16-án a 2. ukrán front Szeged felől előretörő páncélosékei pedig már Kecskemét határában álltak, alig 100 kilométerre a magyar fővárostól.


Hitler aláírja a magyar főváros halálos ítéletét


A Vörös Hadsereg váratlanul gyors előtörésére figyelemmel minden korábbinál élesebben vetődött fel mind a szovjet, mind pedig a német hadvezetőség részéről a hogyan tovább kérdése. Sztálin ekkorra már tisztában volt azzal, hogy a náci Németország katonai értelemben vereséget szenvedett, és a kapituláció legfeljebb néhány hónap kérdése csupán. A szovjet diktátor számára ebben a helyzetben az volt a legfőbb prioritás, hogy az Európa szívétől még távolabb harcoló angolszász hadseregcsoportokat megelőzve minél nagyobb területet szálljon meg a saját hadseregével, és vonjon be a szovjet érdekszférába. A Magyarországon operáló két nagy szovjet hadseregcsoport, a 2. ukrán front, illetve később a Belgrád alól a Dráva vonalára vezényelt és a Dél-Dunántúlra betört 3. ukrán front parancsnokai, Rogyion Malinovszkij és Fjodor Tolbuhin marsallok szintén a Bécs, illetve Pozsony irányába kibontakoztató hadműveleteket szorgalmazták, hogy a harcokat minél előbb áttegyék az Ostmark (akkor még a náci Németország tartományának számító Ausztria) területére. 

Rogyion Malinovszkij marsall, a 2. ukrán front parancsnoka
Fotó: Ria/Novosti

Malinovszkij és Tolbuhin ezért el akarták kerülni Budapest komoly erőket lekötő, és várhatóan hosszadalmas ostromát. A két marsall szerint elegendő lett volna a magyar főváros körbekerítése és kiéheztetése, miközben a főerőik továbbnyomulnak Ausztria felé.

 Eleinte a moszkvai főparancsnokság, a Sztavka és maga Sztálin is osztotta ezt az elképzelést. 

A német szárazföldi véderő főparancsnoksága, az OKH (Oberkommando des Heeres) 1944 őszén viszont még stratégiai fontosságú célnak tekintette a Duna vonalának – és emiatt Budapestnek – a megtartását. Románia 1944. augusztus 23-i kiugrása miatt a náci Németország elveszítette a legfontosabb üzemanyagforrását, a ploiesti olajmezőket, így a német hadigépezet ellátását ekkor már legnagyobb részt a zalai olajkutak biztosították. De a dunántúli bauxit – és antimonbányák is nélkülözhetetlenek voltak a náci hadiipar további működtetéséhez. Alapvetően erre volt visszavezethető, hogy Hitler a válságos hadi helyzet ellenére a keleti fronton bevetett összes német páncéloserő ötven százalékát Magyarországon vonta össze. Adolf Hitler még jóval Budapest bekerítése előtt, már 1944.novemberében elrendelte Budapest „tégláról téglára való” védelmét, a december elsején kiadott 11-es számú hadműveleti utasításával pedig a magyar fővárost az utolsó töltényig védendő „erőddé” (Festung) nyilvánította. A nyilas diktátor, Szálasi Ferenc, aki november 4-én úgynevezett „nemzetvezetővé” választatta magát, eleinte még Budapest nyílt várossá tételén gondolkodott, Rómához és Athénhoz hasonlóan. 

Szálasi Ferenc Hitlernél, 1944. december 4-én
Fotó: Europress/Getty

Budapest tartását csak abból a szempontból tartanám szükségesnek, ha erről a területről offenzív hadműveletek fognak kiindulni. Ha ezt nem akarják, akkor Budapest kiürítését feltétlen végre kell hajtani” – hangoztatta az egyik novemberi kormányülésen. A december 4-én Hitlernél tett hivatalos berlini látogatása során is felvetette Budapest kiürítésének kérdését, amit a Führer fölényesen lesöpört az asztalról magabiztosan kijelentve, nemcsak hogy megtartja a magyar fővárost, hanem az oroszokat egészen a Kárpátok vonaláig fogja visszavetni. Szálasi természetesen nem mondott ellen Hitlernek, aki a háború menetét megfordító „csodafegyverek” hazug meséjével is elkápráztatta a „nemzetvezetőt”. A magyar főváros sorsa tehát már ekkor véglegesen megpecsételődött.


A szovjet diktátor is meggondolja magát


Sztálin rövid hezitálás után megparancsolta Malinovszkijnak, hogy vegye be menetből Budapestet. A szovjet diktátor egyrészt a 2. ukrán front gyors előretörésére, másrészt pedig a Moszkvában október 11-én aláírt szovjet-magyar ideiglenes fegyverszüneti megállapodásra tekintettel változtatta meg korábbi álláspontját. Noha a fegyverszünet realizálása Horthy kormányzó sikertelen kiugrási kísérlete miatt meghiúsult, de Sztálin úgy vélte, hogy ha a magyar főváros elesik, ennek hatására a honvéd haderő leteszi a fegyvert, vagy átáll a Vörös Hadsereg oldalára. Noha Malinovszkij marsallnak voltak aggályai Budapest menetből való gyors elfoglalását illetően, de nyilván nem szállhatott szembe Sztálin parancsával. A Budapest bevételét célzó és október 29-én elindított támadás eleinte úgy tűnt, hogy célt is érhet. A Vörös Hadsereg október 31-re elfoglalta Kecskemétet, november 2-án pedig a főváros határához ért. 

Sztálin eleinte maga sem tartotta feltétlenül szükségesnek Budapest ostromát 
Fotó: Ria/Novosti

Egy szovjet rohamcsoport még a külső Üllői útra is bejutott, de az ekkor kibontakozó erőteljes német-magyar ellentámadás visszaszorította a szovjeteket a főváros határától. Malinovszkij újabb betörési kísérletei fennakadtak a főváros délkeleti peremén kiépített erős német-magyar védelmi gyűrűn, az Attila vonalon. 

A kudarc bebizonyította, hogy Budapestet nem tudják menetből bevenni, és a magyar főváros csak módszeres ostrom árán foglalható el. 

Sztálin ekkorra viszont már presztízskérdést csinált Budapest elfoglalásából, amit egy nagy bekerítő hadművelet vezetett be. Ennek részeként a 2. ukrán front egységei december 4-én Ercsinél sikeresen átkeltek a Dunán, létrehozva a bekerítés nyugati hídfőjét. Tolbuhin marsall 3. ukrán frontjának seregtestei Székesfehérvár és Bicske irányába bontakoztatták ki támadásukat. 

Beregfy Károly vezérezredes, nyilas honvédelmi miniszter magyar és német tisztek társaságában, a Budapest határát védő úgynevezett Attila vonalon
Fotó: Bundesarchiv/O.Ang.

Miután a szovjetek hídfőt létesítettek a Duna nyugati oldalán, a Dunántúl, illetve Budapest védelméért felelős német 6. hadseregcsoport parancsnoka, Hans Friessner vezérezredes a bekerítés fenyegető veszélyét felismerve, december 19-én Budapest haladéktalan kiürítésére tett javaslatot, amit az OKH stratégái is támogattak. Hitler azonban hallani sem akart Budapest kiürítéséről, ezért elutasította Friessner vezérezredes javaslatát, a tábornokot pedig azonnali hatállyal leváltotta hadseregparancsnoki beosztásából. A Vörös Hadsereg december 20-án elindított nagy bekerítő művelete karácsony másnapján, december 25-én Esztergomnál bezárta a Budapest körüli ostromgyűrűt. 

Fjodor Tolbuhin marsall, a 3. ukrán front parancsnoka
Fotó: Ria/Novosti

A városban rekedt mintegy 90 ezer fős német-magyar védősereg élére Hitler Heinrich Himmler javaslatára a IX. SS-hegyihadtest parancsnokát, Karl Pfeffer-Wildenbruch SS-Obergruppenführert ( az SS altábornagyát) nevezte ki. December 29-én Malinovszkij és Tolbuhin is parlamentereket küldtek a budai és a pesti oldalt védő német egységek parancsnokságára. Miután a megadási felszólítást Pfeffer-Wildenbruch elutasította, másnap kezdetét vette a főváros pusztulását okozó véres ostromművelet.


Rommá ágyúzták a fővárost, a gyönyörű Duna-hidakat pedig mind felrobbantották


A szovjet nehéztüzérség december 30-án ezer löveg bevetésével elkezdte a pesti oldal lövetését. A három napig és naponta 7-10 órán át szakadatlanul tartó tartó tűzcsapás súlyos károkat okozott a pesti kerületekben, mintegy egymillió embert kényszerítve az óvóhelyek és a pincék mélyére. A tüzérségi pergőtüzet a szovjet taktikai légierő bombázása kísérte, ami miatt rövidesen megszűnt az áram és vízellátás is. 

A három napig tartó pokoli tűzben sok civil vesztette életét azok közül, akik az óvóhelyekről az utcákra merészkedtek , hogy élelemet próbáljanak szerezni. 

Az előrenyomuló szovjet alegységek január 2-án már az Őrs-vezér tér közelében jártak, az azt követő napokban elfoglalták Zuglót és kijutottak a Városligethez. 

Szovjet nehéztüzérség lövi Pest belső kerületeit
Fotó: Ria/Novosti

A két front egységeiből Ivan Afonyin altábornagy parancsnoksága alatt külön rohamcsoportot állítottak fel a speciális taktikát igényló utcai harcokhoz, az úgynevezett Budapest Csoportot.  Január 15-én a szovjet támadóékek elfoglalták a Nyugati valamint a Keleti-pályaudvart, és kijutottak a Kiskörút vonalára. Pfeffer-Wildenbruch és törzse számára ezzel nyilvánvalóvá vált, hogy elvesztették Pestet. Az SS-tábornok ezért parancsot adott a pesti oldalon még harcoló egységeknek, hogy az utolsó két épségben maradt hídon, az Erzsébet és a Lánchídon kezdjék meg a visszavonulást a budai oldalra. Előbb az Erzsébet hidat robbantották fel, majd a német utóvédek január 17-én – akik a reggeli órákban az erre a célra még épen hagyott Lánchídon hagyták el utolsóként a pesti oldalt -, ezt is felrobbantották. A gyönyörű budapesti hidak elpusztítása sem akadályozta meg azonban a szovjeteket az átkelésben, így január 18-án már Budán folytak a harcok.

Karl Pfeffer-Wildenbruch SS-Obergruppenführer, a Budapesten körbezárt csapatok parancsnoka
Fotó: Bundesarchiv/Ege, Hermann

 A Sashegy és a Gellérthegy elfoglalása után a még megmaradt német és magyar alakulatok a budai várkerületbe húzódtak vissza. 

A rendkívül súlyos veszteségeket elszenvedett védők ekkorra már szinte mindenből kifogytak, 

és amikor az utolsó szükségrepülőtér, a Vérmező is szovjet kézre került, tudni lehetett, hogy minden elveszett. Hitler még december végén Varsó alól Magyarországra vezényelte a harcedzett IV. SS-páncéloshadtestet, a védők felmentésére. Hitler azonban nem a reménytelen helyzetbe került katonáit akarta kimenteni a rommá lőtt fővárosból, hanem a páncéloshadtestet akarta erősítésként bejuttatni Budapestre, a teljesen értelmetlen harc folytatására. 

Rohamozó szovjet alegység a budapesti harcokban
Fotó: Ria/Novosti / Wikimedia Commons

A Konrad I., – II. és III. hadműveleti kódnevet kapott  Herbert Otto Gille SS-Obergrupenführer, a hadtest parancsnoka által vezényelt három felmentési kísérlet, noha alaposan megizzasztotta és súlyos veszteségeket okozott a szovjeteknek, mégsem érte el a célját. A reménytelen helyzet ellenére Hitler fenntartotta ostoba parancsát, és továbbra sem engedélyezte a védők kitörését.


Véres mészárszékké változott a Városmajor 


A teljesen reménytelenné vált helyzetben Karl Pfeffer-Wildenbruch február 10-én tanácskozásra hívta össze a parancsnokait. A német tábornok ekkor közölte döntését az alárendeltjeivel; másnap, február 11-én az esti órákban kitörnek a budai várból, és megkísérlik az átjutást a Bicske és Zsámbék térségében húzódó német arcvonalig, Hitler tiltó parancsa ellenére is. A németekkel együtt harcoló magyar I. hadtest parancsnokát, Hindy Iván vezérezredest (akinek dicstelen szerepe volt Horthy kiugrási kísérletének meghiúsításában) csak a kitörés napján, délután négy órakor tájékoztatták az este nyolcra tervezett műveletről. Karl Pfeffer- Wildenbruch este 7 óra 45-kor rádión felhívta közvetlen felettesét, Hermann Balck vezérezredest, a 6. német hadsereg parancsnokát, és röviden közölte hogy megkísérlik a kitörést. 

Véres mészárszékké változott a kitörés útvonala
Fotó: World War2

Pfeffer-Wildenbruch ezután utasítást adott a rádiókészülék megsemmisítésére, nehogy újabb, a kitörést megtiltó parancsot kaphasson. A megmaradt védők – összesen mintegy huszonnégyezer katona – este nyolckor három hullámban kezdték meg a kitörést. A főirányt a Szilágyi Erzsébet fasoron át Zugliget, illetve a Budakeszi út felé tervezték. Az Ostrom utcából a Széna téren, illetve a Széll Kálmán téren át a Szilágyi Erzsébet fasor irányába rohamozó első lépcsőt pusztító szovjet gépfegyver és aknavetőtűz fogadta. 

A szovjetek valószínűleg – máig ismeretlen módon – tudomást szereztek a kitörési tervről, 

mert pont a fő kitörési irányokban vonták össze a géppuskás szakaszokkal és aknavetős alegységekkel megerősített alakulataikat. A Szilágyi Erzsébet fasor, a Zugliget és Hűvösvölgy rövid időn belül véres mészárszékké vált; másnap reggelre több ezer halott borította a Városmajor területét. Az öldöklés mértékét jól szemlélteti, hogy a kitörésben részt vett 24 ezer katonából mindössze csak 785-en érték el a Bicske határában húzódó német arcvonalat.

Tájkép csata után: az elpusztított Lánchíd
Fotó: Fortepan / EWikmedia Commons

Karl Pfeffer-Wildenbruch Obergruppenführert és törzskarát valamint Hindy Iván vezérezredest menekülés közben az Ördögároknál fogta el egy szovjet járőr. Az utolsó ellenállási gócokat február 13-án számolták fel; ezzel ért véget Budapest szörnyű veszteségekkel és pusztulással együtt járó 51 napos ostroma, a magyar Sztálingrád. A magyar főváros értelmetlen feláldozása után Joseph Goebbels, Hitler propagandaminisztere új cinikus jelszót adott ki mondván: 

Nekünk tíz Budapest nem ér meg egy Bécset!

A civil lakosság megpróbáltatásai a harcok elcsitulásával azonban még nem értek véget: a polgárságnak a fővárost elfoglaló szovjetek rablásait és tömeges erőszakoskodását is el kellett szenvednie. 

Forrás

Hirmagazin.eu

ElőzőKatasztrófa zajlik az Atlanti-óceánon: mindent megváltoztat az egész Földön
KövetkezőOrbán Viktor – Évértékelő – élő
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: sajtoiroda@hirmagazin.eu. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza
Exit mobile version
Megszakítás