A 2016-os, gázolásos merénylet áldozataira emlékeztek Berlinben, a terrortámadás harmadik évfordulóján.
Egy tunéziai illegális bevándorló hajtott a legismertebb karácsonyi vásár látogatói közé egy lengyel sofőrtől rabolt kamionnal. 12 ember halt meg, a nagyjából 100 sebesült közül többen még mindig ápolásra szorulnak.
Rengeteg kérdés merült fel már 2016-ban is, hogy hogyan került Európába, és miért élhetett szabadon Németországban az iszlamista támadó. Ma is vannak homályos részletek, és többek szerint Merkel kormánya sem segíti a tisztánlátást – közölte az M1 Híradója.
2016. december 19-én egy kamion száguldott bele a berlini Breitscheid-tér karácsonyi vásárába. A nagy sebességgel érkező kamion tizenegy embert gázolt halálra, százan pedig megsebesültek. A kamion fülkéjében megtalálták a lengyel sofőrt, Lukasz Urbant, de holtan. A halálát pisztolylövés és késszúrás okozta, így ő nem vezethette a kamiont. Ő volt a tizenkettedik áldozat. A valódi elkövető elmenekült.
A nyomozók másnap megtalálták a fülkében az iratait. Ez alapján elfogatóparancsot adtak ki a tunéziai származású Anis Amri ellen, aki ekkor már nem volt Németországban.
Anis Amri nem volt ismeretlen a hatóságok előtt.
Tunéziában öt év börtönre büntették rablásért. Ez elől Lampedusára menekült, ahol menekültstátuszt kért. 2011-ben felvétel is készült róla, mert felgyújtotta a menekülttábort. Öt évre olasz börtönbe került, szabadulása után pedig Németországába ment, ahol szintén menekültstátuszért folyamodott, amit elutasítottak.
Később kiderült, hogy a német hatóságok ekkor már figyelték, mert kapcsolatot keresett az Iszlám Állammal, de nem léptek. Anis Amri valószínűleg menedékkérelme elutasítása miatt, bosszúból hajtotta végre a berlini terrorcselekményt.
A merénylőt Milánóban lőtték le
Négy nap múlva Milánóban egy rendőrjárőr figyelt fel az észak-afrikai külsejű férfira. Igazoltatni akarták, aki erre rálőtt a rendőrökre. A rendőrök viszonozták a tüzet és lelőtték a férfit. Ekkor még nem tudták hogy Anis Amrival végeztek.
A terrortámadás harmadik évfordulóján Wolfgang Schauble, a Bundestag elnöke a német parlamentben emlékezett meg a támadásról.
Veszteség és maradandó megrázkódtatás az országnak
„Ez a terrorcselekmény mély sebet ejtett a társadalmunkon, fájdalmat és veszteséget és maradandó megrázkódtatást, mert megmutatta, hogy a szabadságra épülő demokrácia sebezhető. A nyitott társadalmunk és minden egyén veszélynek van kitéve. Az életmódunk – ami az együttélésen alapul – provokálja a szélsőségeseket” – mondta Wolfgang Schauble, aki hozzátette,
tisztázni kell a felelősséget,
és ki kell küszöbölni a hatóságok együttműködésének hiányosságait.
Ugyanezt szeretné a Bundestagnak a terrortámadás kivizsgálására létrehozott vizsgáló bizottsága is, csakhogy három év elteltével sem jutottak eredményre. Tudni szeretnék például, hogy a támadó hogyan juthatott el Berlinből Olaszországba, és hogy a biztonsági szervek tisztában voltak-e a merénylő veszélyességével a támadás előtt, és ha igen, miért nem tettek semmit. A bizottság ellenzéki tagjai szerint azért nem tudnak eredményt felmutatni, mert a kormány nem segíti a munkájukat.
M1, Hirmagazin.eu