A nigériai Lagosban hozzászoktak már az emberek az esős évszak csapásaihoz, de júliusban az elmúlt évek legrosszabb áradása sújtotta a várost.
Víz elöntötte házak és autók, az árban térdig gázoló emberek: özönvízszerű esőzés után ennek megfelelő ár öntötte el Lagost. Az autóval az utcára merészkedők meglepetésükre addig merültek az esővízben, míg az már befolyt az utastérbe is, ami már a sokat látott helyiek számára is több volt, mint amihez hozzá voltak szokva.
Még több külföldi hír
A 24 milliós lakosságú nagyvárosban megbénult a forgalom, az időjárás okozta felfordulás pedig a gazdasági életnek is kárt okoz, évi nagyjából 4 milliárd dollár értékben. A klímaváltozás miatt emelkedő tengerszint hatására a város akár már a század végére lakhatatlanná válhat a kutatók előrejelzései szerint. A problémát súlyosbítják többek között a nem megfelelő és rosszul karbantartott vízelvezető rendszerek, valamint a város ellenőrizetlen növekedése – olvasható a Fejlesztési Tanulmányok Intézete által írt tanulmányban.
A talajerózió komoly gond
Lagos a kontinensre és szigetekre épült, a partvidéket folyamatosan pusztítja a víz, ami árvizek lehetőségét hozza magával. A környékbeli homokbányászat tovább rontja a talajerózió problémáját. Manzo Ezekiel, a nigériai katasztrófavédelmi ügynökség szóvivője a CNN-nek elmondta, hogy a lagosi Victoria-sziget folyópartját már „elmosta a víz, különösen a város egyik körzetében. A folyópartot elmossa a víz.
A vízszint emelkedése felemészti a földet” – fogalmaz Ezekiel.
Victoria Island, Lagos egyik tehetős negyede az Atlanti-óceánból rekultivált földterületre épül, a fejlesztők szerint egy nyolc kilométer hosszú, betontömbökből készült fal védi majd az emelkedő víztől.
Még több külföldi hír
Mindez jó lesz lakosainak, de más parti területekre még nagyobb nyomás helyeződik majd ennek eredményeképp Ezekiel szerint.
Városokat veszthetünk el örökre
Kutatások szerint a világ több, mély fekvésű tengerpartján víz alá kerülnek majd a városok. „Az emberi tevékenységből eredő szennyezés következtében a tengerszint emelkedése három évtizeden belül krónikus árvizeket okozhat, amelyek így jelenleg 300 millió embernek otthont adó területeket is érintenek majd. 2100-ra a jelenleg 200 millió embernek otthont adó területek tartósan a dagályvonal alá süllyedhetnek” – áll a tanulmányban. Az évszázad végére becslések szerint két méterrel emelkedik a vízszint.
Ez a mélyen fekvő Lagos számára is komoly probléma: idő kérdése csak, hogy mikor következik be katasztrófa.
Nigériában az árvizek már most is gyakran követelnek halálos áldozatokat és 2020 folyamán kétmillió ember életét befolyásolták. Tavaly 69 ember halt meg árvizek miatt, 2019-ben pedig 158.
„Minden évben áradásoknak vagyunk tanúi Nigériában. Ezt a problémát az éghajlatváltozás hozta magával, ezzel élünk együtt” – mondta Ezekiel. A közösségi médiában ugyanakkor az érintett lakosok arról írnak, hogy a globális felmelegedés mellett a rossz vízelvezetési rendszernek is nagyon nagy a szerepe a kialakult állapotban. A rekultivált vizes élőhelyeken épült alacsony jövedelmű városrészeknek mindezen túl az épületek süllyedésével is meg kell küzdeniük.
Még több külföldi hír
Nyitókép: NurPhoto/Getty Images
infostart