Nánás mai határa utal arra, hogy e vidék, mely ma is változatos: folyóvizekkel, erekkel, kiöntésekkel és nádasokkal körülvett száraz laposokon és hátakon, halmokon már a magyarság megjelenése előtt évezredekkel megtelepedett az ember. A szállások védelméről maga a természet gondoskodott. Az újkőkori leletek is erről tanúskodnak, hasonlóan a bronzkori és kelta leletekhez.
De megtalálhatók a dák-szarmata, gepida, hun, longobárd, avar, szláv népek nyomai is.
A korai Árpád-kori településre utaló nyomok szintén fellelhetők Nánás határában.
Nánás nevének származása ma sincs eldöntve. Barcsa János szláv (,,hozzánk tartozó”) származását a jelenkor történészei vitatják és Nána (bolgár-szláv férfinév) -s képzős alakjára gondolnak. Az a megállapítás, hogy Nánás teljes egészében hajdútelepülés, s Bocskai István adománylevelét megelőzően teljesen elpusztult a mai kutatások szerint valószínűtlen. Nánás a 16. században közepes nagyságú jobbágyfalu volt és lakóinak száma elérte az ezret. Ezek szerint a kiváltságlevél nem egy pusztabirtokra, hanem egy olyan helyre szólt, ahol a hajdútelepülés lakosságának egy része már korábban is élt.
Oklevélgyűjteményeinkben a Nánás szó legrégebbi neve: Nánásmonostora. A jelenlegi város területének alkotórészei voltak: Vid, Thedej, Varjas, Nánás.
Az Árpádházi királyok idején ezen területet a Nyírséghez számították.
A tatárjárás idején a település elpusztult és egy ideig pusztabirtok lett. Nánásmonostora név a 14. század végéig maradt fenn, utána Nánásként emlegetik.
Károly Róbert alatt Debrecenhez tartozott, mint Dousa Mátyás földesúr birtoka. A 15. század elején rövid ideig Brankovics György szerb fejedelem uralta, majd 1450-től Hunyadi János birtoka lett. Tőle előbb felesége Szilágyi Erzsébet, majd fia Mátyás király örökölte, aki Korvin Jánosnak ajándékozta. Ezt követően Szapolyai János erdélyi vajdához került. A mohácsi vész után is folytonos pusztítás színhelye volt ez a terület, mert a magyar királyok, erdélyi fejedelmek, török hódítók gyakran csaptak össze e vidéken.
Nánás város rendszeres közigazgatással rendelkezik már 1611-ben. A török több ízben feldúlta a várost 1660-63 között.
Cím: Hajdúnánás Köztársaság tér 1.
Tel: +36 (52) 381-249
E-mail: [email protected]
Web: www.hajdunanas.hu