A könyvtár működését a város önkormányzata biztosítja. A jelenlegi könyvtár elődje az 1930-ban létesült népkönyvtár volt, az állandó könyvtárat 1951-ben nyitották meg a művelődési házban.

1963-tól 1973-ig a tanács épülete adott helyett a könyvállomásnak, majd 1973-ban a takarékszövetkezettel közös épületben működött 2005 nyaráig.

Hajdúhadház jeles személyei

Az emlékház emeletén állandó kiállítás várja a látogatókat, akik megismerhetik a híres hadházi személyeket. Az első kis teremben Földi János életét mutatjuk be. Az emlékház impozáns épülete azon a telken épült fel, amelyen egykor Földi János szerény lakóháza állt. Földi a Hajdúkerület orvosa volt. Orvosi tevékenysége mellett állandó kapcsolatban volt kora kulturális életének meghatározó alakjaival. Kiemelkedő fontosságú munkái születtek a magyar verstan, a magyar nyelvtan és a magyar botanika területén is. Sajnálatos tény, hogy Földi János személyéhez kapcsolható tárgyi emlékek nem maradtak fenn.

A második teremben Szilágyi Dániel turkológussal ismerkedhetnek a látogatók. Szilágyi édesapja hadházi lelkész volt. Dániel részt vett az 1848-49-es forradalom és szabadságharcban. A forradalom bukása után sok társával együtt Törökországba menekült. Haláláig ott élt. Hamar megtanulta a keleti nyelveket, és gyorsan elismert jogtudós lett Konstantinápolyban. Hatalmas könyv- és kéziratgyűjteményét halála után fia, Szilágyi Béla a Magyar Tudományos Akadémia anyagi segítségével hazahozta. Jelenleg a MTA Könyvtárában, a Keleti Gyűjteményben önálló Szilágyi-gyűjteményben lehet kutatni értékes hagyatékát. Könyveinek jelentős része a Széchenyi Könyvtárban nyert végső elhelyezést.

A harmadik terem E. Kiss Sándor tanár, nyelvész, nyelvművelő emléke előtt tiszteleg. E. Kiss Sándor munkáit a szülőföld szeretete hatotta át. Már az egyetemen is, Csűry Bálint professzor irányítása alatt, a hadháziak szókincsével foglalkozott. Később is sorra jelentek meg Hajdúhadházzal foglalkozó munkái. Többek között összegyűjtötte Hadház helyneveit. Nyelvművelő írásaiban a magyar nyelv iránti feltétlen szeretet és aggódás vezette. Az E. Kiss-teremben kialakított kutatósarokban összegyűjtött munkáiban is kutathatnak az érdeklődök.

A folyosón Madai Gyula életét személyes tárgyak és írásos dokumentumok segítségével ismerhetik meg a látogatók. Madai hosszú időn át volt Hádház országgyűlési képviselője. Országgyűlési munkája során következetesen képviselte az oktatás, a kulturális élet támogatását. Irodalmi munkássága is kiemelkedő, tagja volt a Bokrétának, akadémiai díjjal jutalmazták a Magyar tenger/Az Adrián c. költeményét. Bizáky-ház c. drámáját nagy sikerrel mutatták be Debrecenben és Miskolcon.

Egy-egy mondával emlékezünk meg Sillye Ferenc kapitányról és Pély Nagy Gábor hajdúkerületi főkapitányról is. Nagy Sándor írta meg Hajdúhadház történetét, az ő személye is megjelenik a kiállításban. Az emeleti kiállítótérben kapott helyet egy válogatott anyag a Hortobágyi Művésztelep alkotásaiból és Égerházi László fafaragó műveiből is.

Cím: Hajdúhadház Földi János utca 8.
Tel: +36 (52) 583-046
E-mail: [email protected]
Web: www.museum.hu