Ha uborka szezon, akkor savanyú uborka

Dátum:

hirmagazin_2015-09-07_071906

Savanyítsunk uborkát!
Ha az őszre gondolunk, akkor nem csak az iskolakezdés jut eszünkbe, hanem a rengeteg eltevés. Mi is gondoltunk ám erre, ezért megmutatjuk, hogyan is kell uborkát savanyítani.

Annak, aki szereti a paprikát is eltenni, szintén érdemes elolvasnia cikkünket, ugyanis ezt is összegeztük, hogyan is kell!

Kezdjük először is az uborka savanyításával. A kívánt mennyiségű apró uborkát folyó víz alatt alaposan mossuk meg. Utána tisztítsunk, majd mossunk meg feleannyi kemény fejű, fehér káposztát is, és torzsája nélkül vágjuk kb. 1 cm széles szeletekre. Egy nagyobb méretű, előzőleg megtisztított befőttesüveg aljára szorosan rakjunk egy réteg káposztát, majd helyezzünk rá két réteg uborkát. Ezt folytassuk mindaddig, amíg az üveg majdnem megtelik. Még ízletesebbé tehetjük a savanyított uborkát, ha literenként 2-3 szál zöld kaprot, 1 vékony szál megtisztított és hosszában kettéhasított tormát, 6-8 szem egész fekete borsot, valamint 1-2 kisebb babérlevelet is rakunk az üvegbe.

Az ínyencek néhány darab permetmentes meggyfalevelet vagy egy szőlőlevelet is tesznek az üveg aljába. Ha az uborkák nem illeszkednek egymáshoz, akkor a hézagokat töltsük ki káposztával. Közben forraljunk fel kb. feleannyi vizet, mint az üveg űrtartalma, és adjunk hozzá literenként 2 dg (1 evőkanál) asztali sót. Amikor lehűlt, öntsük az egymás fölé rakott zöldségekre, úgy, hogy az üveg teljesen tele legyen.

Letakarva helyezzük egy műanyag tálcára, és hűvös helyen hagyjuk állni 3-4 napig, amíg kiforrja magát, és a buborékoktól megtisztul. Végül belső oldalán megvizezett kétrétegű celofánnal lekötve hűvös, szellős helyen tároljuk. Mivel a tárolás kezdetén még kifolyhat a leve, ezért egy-két hétig tartsunk alatta egy kisebb tányért. A celofán rögzítését dupla gumigyűrűvel végezzük.

Az erjedés befejeződése után ajánlatos az üveg külsejét lemosni és szárazra törölni, hogy ne telepedhessenek meg a penészgombák rajta.Ha az önerjedés befejeződött, akkor felbontás után sem kell aggódnunk, hogy a savanyított uborkánk elromlik, mert ha a káposzta leve teljesen ellepi, akkor a levegőben levő baktériumok sokáig nem tudnak kárt okozni benne. Az önerjesztéses savanyúság ugyanis egy élő baktériumtenyészet, amely a levegő bejutása esetén azonnal forrásnak indul, és az ily módon bekerült káros baktériumokat elpusztítja. Az üveget természetesen újra le kell zárni (fémfedéllel, illetve megvizezett celofánnal) és hűtőszekrénybe kell rakni.

hirmagazin_2015-09-07_072020

Paprikasavanyítás

A paprika tartósítása ugyanúgy történik, mint az uborkáé, azzal a különbséggel, hogy a káposztát finomabbra, kb. 0,5 cm vastag szeletekre is vághatjuk. Savanyításra a kisméretű, vékony héjú csöves paprika és az almapaprika a legalkalmasabb. Ne daraboljuk fel, hanem óvatosan törjük ki a szárát, hogy ne sérüljön meg, és alaposan megmosva egészben tegyük az üvegbe. Literenként 1 vékony szál megtisztított és hosszában kettéhasított tormával, fél mokkáskanál köménymaggal, negyed mokkáskanál mustármaggal, valamint 6-8 szem egész fekete borssal ízesíthetjük. Még különlegesebbé tehetjük egy csipetnyi korianderrel.

A pikáns ízeket kedvelők rakhatnak bele 1 csípős paprikát is. Az ily módon történő tartósítás során a savanyított paprikán kívül a káposzta is elfogyasztható.Ezzel a módszerrel más zöldségféléket, pl. karfiolt, zöldparadicsomot, patisszont, gyöngy-hagymát, bébicéklát és zölddinnyét is lehet tartósítani. Gyöngyhagyma savanyításánál a káposztát 1,5 cm vastag szeletekre vágjuk, mivel a hagyma nagyon felpuhítja. Ezeket a zöldségeket nem csak külön-külön, hanem egymással keverve is savanyíthatjuk, azonban arra ügyeljünk, hogy a káposzta ne legyen kevesebb a tartósítani kívánt zöldségek teljes mennyiségének a felénél.

A paprikát, uborkát és egyéb zöldségeket ne nyomkodjuk szorosan egymáshoz, mert ha nem tudja a savanyú lé minden oldalról könnyen átjárni, akkor megpuhulnak. Érdekességként megemlíthető, hogy Palócföldön csicsókát is savanyítanak, és csemegecsicsókának nevezik. Az üvegeket soha ne rakjuk teljesen tele, mivel a forrás során jelentős mennyiségű víz kifolyik belőlük, és lé hiányában a legfelső káposztaréteg bebarnul. A növekvő lé-mennyiséget ne merjük le, és később ne öntsük vissza az erjedésnek indult savanyúságra, mert ettől megpimpósodik, a zöldségek pedig felpuhulnak.

Ha a forrás során sok folyadékot veszített, akkor a maradék sós vízzel utántölthetjük a lé-szintet, de az érlelés időtartama alatt már sterilizált vízzel sem pótolható a veszteség, mivel a besavanyodott lé megecetesedik. Paprikát és uborkát mindig a nyár végén savanyítsunk, hiszen ezek a zöldségek ilyenkor a legfinomabbak és a legolcsóbbak, a kánikulában felmagzott kapor pedig az elszórt magvai révén ebben az időszakban kezd újra kihajtani. Egyébként a természetes úton savanyított zöldségeknek nem csak a vitamintartalmuk nagyobb, de az ízük is sokkal jobb, mint az ecettel tartósított gyári termékeké.

Forrás: delina; Kép: Google, illusztráció;
Korrektúra: www.hirmagazin.eu

Megosztás:

weblap4u banner

Népszerű

További hasonló
Related

A tea nemzetközi napja a nőknek dedikálva..

Budapest, 2024. május 21. – A tea története bár több mint...

Ezt érdemes tudni a Gundel palacsintáról – eredeti recept

Gundel Palacsinta, a híres magyar desszert, amelyet a budapesti...

Ausztria nemzeti étele a Wiener Schnitzel, vagyis a bécsi szelet – mi is szeretjük, íme egy osztrák recept hozzá!

Ausztria egyik legismertebb és legnépszerűbb nemzeti étele a Wiener...