Gundel Palacsinta, a híres magyar desszert, amelyet a budapesti Gundel étteremben készítenek, egy igazi ínyencség, melyben a finom palacsintát különleges diós töltelékkel töltik, majd csokoládészósszal öntik le és rummal leöntik. A története érdekes és gazdag, és összefonódik a magyar gasztronómia és a szórakoztatóipar történetével.

A Gundel Palacsinta története ősi gyökerekre nyúlik vissza, és egyes források szerint maga a palacsinta recepte az ősi Római Birodalom idejéből származik. A palacsintát már az ókori Róma lakói is ismerték és fogyasztották, és az évszázadok alatt számos változatát fejlesztették ki a különböző konyhák, beleértve a magyart is.

Azonban a Gundel Palacsinta neve magáról Gundel Károlyról származik, aki a 19. század végén Magyarország egyik legelismertebb séfjeként vált ismertté. Gundel Károly 1855-ben született, és pályafutása során megalapította az ikonikus Gundel éttermet, mely Budapest egyik leghíresebb és legpatinásabb éttermévé vált.

Az étterem a Gundel család tulajdonában volt egészen 1910-ig, amikor is egy osztrák cukrászmester, Binder József megvásárolta az éttermet és a palacsinta receptjével együtt.

A Gundel Palacsinta receptje maga is különleges, és az évek során változatlan maradt, míg az íze pedig a magyar konyha egyik legismertebb és legkedveltebb desszertjévé vált.

Itt található a Gundel Palacsinta hagyományos receptje:

Hozzávalók:

– 4 db tojás

– 300g liszt

– 500ml tej

– 1 csipet só

– 100g őrölt dió

– 100g cukor

– 1 citrom reszelt héja

– 1 dl rum

– 200g étcsokoládé

– 250ml tejszín

– 150g porcukor

– 100g vaj

– olaj a sütéshez

Elkészítés:

1. Először elkészítjük a palacsintatésztát, ehhez a tojást, lisztet, tejet és sót egy tálban alaposan összekeverjük, majd hagyjuk pihenni legalább fél órát.

2. Közben elkészítjük a diós tölteléket. Az őrölt diót, cukrot és citromhéjat összekeverjük, majd egy teáskanálnyi tölteléket teszünk a palacsintákba.

3. Palacsintát sütünk egy serpenyőben, majd mindegyikbe adagoljuk a diós tölteléket, és feltekerjük.

4. Közben a csokoládés szószt elkészítjük. Egy edényben felolvasztjuk az étcsokoládét a tejszínnel, majd hozzáadjuk a porcukrot és a vajat, és addig keverjük, amíg egynemű masszát kapunk.

5. A feltekeredett palacsintákat rácsorgatjuk a csokoládés szósszal.

6. Végül meglocsoljuk őket a rummal, majd tálalás előtt még megszórjuk őrölt dióval.

A Gundel Palacsinta elkészítése nemcsak egy finom desszertet eredményez, hanem egyben egy kis szeletet is a magyar kulináris kultúrából és történelemből. A recept elkészítésekor érdemes elmerülni a konyha kreatív világában és együtt érezni azokkal, akik évszázadokkal ezelőtt is ugyanezt tették a finom falatok elkészítésekor. A Gundel Palacsinta jelképezi a gasztronómia hagyományainak és újításainak egységét, és mindazt, ami az ételek és az étkezés kultúráját olyan különlegessé teszi.

Hirmagazin.eu

ElőzőVágás határok nélkül: a VASS LASER forradalmasította a nagy méretű fémszerkezetek megmunkálását!
KövetkezőSúlyos higiéniai hiányosságok egy budai étteremben
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza