Home Főhírek Gazdaság Ha egy demokratikus rendszer nem hatékony, elveszti az emberek bizalmát

Ha egy demokratikus rendszer nem hatékony, elveszti az emberek bizalmát

2015 06 25 220103
2015. 06. 25. – 21:35 forrás: MTI
A rendszerváltás nyomán a kormány ellenőrzése vált hangsúlyossá pedig válságos időkben szükség van bátor cselekvésre. Nem csoda, ha az emberek idővel csalódtak – fejtette ki Szájer József a kormánypárti politikus.

Tisztelet a jogállamot megalapozó jogászoknak, köztük is elsősorban Sólyom Lászlónak, az Alkotmánybíróság első elnökének – mondta Szájer József. Hozzátette ugyanakkor, hogy az új alaptörvény megpróbál véget vetni a politikai és alkotmányos patthelyzeteknek, a jogbiztonság elvét eltúlzó megközelítésnek.

Az Európai Néppárt képviselőcsoportjának alelnöke mint demokrata, jogász, a polgári jogok elkötelezettje és európai polgár figyelmeztetett a hatásköreit túllépő, garanciák nélküli európai föderalizmus túlhajtásaira.
Varga Zs. András Eszményből bálvány? A joguralom dogmatikája című kötetét a Századvég Kiadó jelentette meg. A könyv bevezető gondolatai szerint a jogállamnak is lehetséges olyan felfogása, amelyben az emberek egyre kevésbé szabadok, egyre inkább kiszolgáltatottak. A jogállam is lehet zsarnoki, totális.

Varga Zs. András kötete nyugtalanító kérdéseket vet fel a joguralom és a demokrácia, a joguralom és a hatékonyság dilemmáival, a joguralom dogmatikus bálvánnyá válásával kapcsolatban.

A szakember a könyvbemutatón elmondta: kiindulópontja az a kérdés volt, hogy az alkotmányos értékek mennyire tekinthetők általánosnak, illetve mennyire helyhez, időhöz kötődőnek. Magyarországon például egy törésponthoz, a rendszerváltáshoz kapcsolódtak az alkotmányos értékek. Akkor az Alkotmánybíróság „szabadkártyát kapott” és az első néhány évben eldőlt, hogy milyen jogállam lesz Magyarországon.

Az alkotmánybíró ennek kapcsán felhívta a figyelmet a bírói túlhatalom veszélyeire.

Varga Csaba jogász professzor előadásában azt emelte ki: nincs mindenütt, minden időben egységes jogállamiság, hiszen az egyes országok történelmi tapasztalatai eltérőek. A jogállam sokkal inkább egy adott helyen és időben jelentkező kihívásokra adott válasz, egy folyamatos, soha véget nem érő tanulási folyamat.

A könyv újdonsága, hogy bemutatja, miként használják a jogállamiság fogalmát nemzetközi nyomásgyakorlásra.

Az állami szervekben szétporladt a közügyekért való felelősség. Ha valami kisiklott a jogállamban akkor, azért a jogállam színpadát berendező jogászok a felelősek – fejtette ki Varga Csaba, aki szerint a jogállamiság fogalma kiüresedett.

Orbán Balázs, a Századvég Alapítvány kutatási igazgatója a könyvbemutatón elmondta: a jogállam fogalmát a politikai szereplők eszményből bálvánnyá tették. A jogállamiság terjedése csak akkor lehet működőképes, ha objektív, nem csupán formai, hanem tartalmi követelményeken alapul.

A szakember szerint a következő évtizedek a jogállamról fognak szólni.


Orbán Balázs, a Századvég Alapítvány kutatási igazgatója Varga Zs. András alkotmánybíró Eszményből bálvány? A joguralom dogmatikája című könyvének bemutatóján a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Állam és Jogtudományi Karán 2015. június 25-én. A jogállamról szóló kötetet a Századvég Kiadó jelentette meg. MTI Fotó: Kovács Tamás

Exit mobile version
Megszakítás