forrás: M1/Híradó
Harmincszoros áron adta el hengergumizó cégét az egykori MSZP-s politikus. 33 milliót fizetett érte 1994-ben a szocialista-szabad demokrata kormány idején, most pedig csaknem egymilliárdért adott túl rajta. A volt miniszterelnök több milliárdos vagyonával egyedüliként szerepel a leggazdagabb magyarok listáján az országgyűlési képviselők közül.
Az index.hu beszámolója szerint a cég közzé is tette a honlapján az adásvételről szóló közleményt: e szerint a német Böttcher GmbH 2016. januári hatállyal megvásárolta a Béta-Roll 88 százalékos részvénycsomagját. Az oldal számításai szerint Gyurcsány Ferenc nagyjából 900 millió forintot kaphatott a cégért.
A Béta Roll-t 1994-ben 33 millió forintért vásárolta meg az Gyurcsány Ferenc másik cége, az Altus. A főként nyomdai, műanyag, fém és papíripar tevékenységet végző vállalatnak vannak üzemei a Vajdaságban és Székelyföldön is. Ez utóbbiban készült a 2004-es kettős népszavazáson a nemet támogató a Felelős döntés: nem című MSZP-s kiadvány, több millió forintot hozva a cégnek.
A volt miniszterelnök, aki még 2014-ben úgy nyilatkozott, tisztességesen szerezte vagyonát, több milliárdjával egyedüliként szerepel a leggazdagabb magyarok listáján az országgyűlési képviselők közül. Gyurcsány Ferenc akkor azt hangsúlyozta, korábban szerezte milliárdos vagyonát, mint hogy politikus lett volna, és szerinte üzletemberi tevékenységét külön kell választani politikai ténykedésétől.
Gyurcsány Ferenc 1992-ben alapította meg az Altus cégcsoportot. A Magyar Narancs egy korábbi cikkében azt írta az Altus és a többi cég felfutása elválaszthatatlan Gyurcsány pártállami időkből származó összeköttetéseinek kiaknázásától. A lap emlékeztetett rá: Gyurcsány Ferenc a KISZ, vagyis a Kommunista Ifjúsági Szövetség kezdetben pécsi, majd a Központi Bizottság titkára lett. Ahogy írják: ezeket a korábbi mozgalmi kapcsolatait használta fel az Altus felvirágoztatásához.
Gyurcsány Ferenc 1996-ban egy Népszabadságnak adott interjúban maga is elismerte, hogy milliárdos vagyona megszerzésében segítségére voltak egykori kapcsolatai. Amikor megalapítottam az Altust, volt tudásom és kapcsolatom – szó szerint ezt nyilatkozta. Az Altus cégcsoport első jelentős bevételét már a megalakulása utáni évben megszerezte. A Magyar Narancs szerint 45 millió forintos bevételt ért el, amelynek nagy része a korábban a KISZ legnagyobb vállalataként ismert Ezermester Úttörő és Ifjúsági Kereskedelmi Vállalat végelszámolásából származott.
Gyurcsány Ferenc 1995-ben jelentősen növelte cégbirodalmát. Akkor jutott ugyanis hozzá a Magyaróvári Timföldgyár és Műkorund Kft.-hez, a MOTIM-hoz. A 705 milliós vételárból 700 millió volt a hitel. Ezt a Magyar Hitel Bank folyósította, amelynek igazgatósági elnöke anyósa, Apró Piroska, Horn Gyula egykori kabinetfőnöke volt. Gyurcsány Ferenc hangsúlyozta: üzletemberként nem volt köze a politikához és mindig tisztességesen, a törvényeket betartva járt el. A Híradó már akkor szerette volna megkérdezni Gyurcsány Ferencet, segítették-e őt és a cégét pártállami időkben kiépített összeköttetései, illetve, hogy miniszterelnöki pozíciója elősegíthette-e cégei gyarapodását, a korábbi miniszterelnök azonban erre nem válaszolt, a kérdés közben kiment a teremből.