Hatékonyabb és gyorsabb kitoloncolás vár azokra, akik nem kapnak menedékjogot az EU-ban – ebben állapodtak meg az uniós belügyminiszterek Luxemburgban.
Az egyik cél az, hogy a fokozott visszatelepítés elrettentse az éppen Európába készülőket.
A fokozottabb közös határvédelemről is egyeztettek a miniszterek.
A szlovák belügyminiszter azt mondta, az uniós külső határok védelme a legfontosabb kérdés. És emellett persze a Frontex támogatása abban, hogy növelni tudja a hatékonyságát, ez a legfontosabb.
A miniszterek egyetrétettek abban, hogy a Frontex kezdje meg a visszaszállításokhoz szükséges repülő járatok megszervezését, ehhez több erőforrást kap az uniós határvédelmet ellátó szervezet. A fogvatartás is eszköz lehet, ha csak így lehet biztosítani, hogy a kiutasított tényleg el is hagyja az országot
A magyar kormány eközben döntött arról, hogy szövetséges NATO és uniós erők beléphetnek a területére a közös határvédelem érdekében március 15-ig.
Fokozni fogják az uniós határvédelmet ellátó Frontex munkatársainak a számát, hogy a szervezet segíthessen a tagállamoknak különválasztani a gazdasági bevándorlókat és a menekülteket, az EU ugyanis csak a háború elől menedéket keresőket fogadja be, a szegénység elől menekülőket visszaküldi.
A luxemburgi külügyminiszter úgy fogalmazott, hogy “mindig azt mondtuk, hogy meg kell védenünk azokat, akik nemzetközi védelemre szorulnak, de akikre ez nem vonatkozik, azoknak vissza kell térniük a származási országukba.”
Egy másik fontos lépés az uniós “hot spot”-ok létrehozása, mint Görögországban, ahol a el fogják végezni az előzetes kiválasztást, ami alapján eldől, hogy kik jogosultak menekült státuszra. Az első ilyen “hot spot” hamarosan megnyit Olaszországban.
– A legutóbbi nyilatkozat óta egyértelmű, hogy a “nyitott ajtók” migrációs politikája a végéhez közeledik, és az uniós vezetők a határok szigorúbb védelmével azokon túlra száműznék a probléma megoldását – mondja az euronews tudósítója, Zsíros Sándor.
Forrás: euronews;