Gyód bemutatkozása

Új címerének címerszalagján Gyód neve, alatta az 1511 év, az első írott forrás éve. A címertakaró barokkos, tetején a korona a királyi falut jelzi. Égre törő búzakéve és a pajzs díszítése – szőlőinda, hordó, diólevelek – ősi mezőgazdasági kultúráját fémjelzi.

A terület Szent István korában a Pécsváradi Apátságé. Nem is sejteni, hogy a magyar lakók mennyiben utódai a középkori őslakosságnak. Dombay János régész 1941-ben a mai temető mögött közép- és későavar kori temetőrészleteket tárt fel. Egyesek a szőlőhegy kisebb-nagyobb halmairól is azt állítják, hogy azokban avarok nyugszanak. A községtől keletre, ma már keszüi részen, a magaslaton pattintott vulkáni üvegeket tép fel időnként az eke. Nincs kizárva, hogy erre egy őskori erődítés állt, amelyet valamelyik kora Árpád-kori nemzetségfő is használhatott kisebb nemzetségi föld- és palánkvárként.

Az írásos emlékekben 1511-ben jelent meg Gyod névalakban. 1542 táján Czindery-, később Draskovics-birtok.

A török hódoltság végére elnéptelenedett településre csak 1760 után telepítettek németeket. A 19. század végén több magyar család költözött a településre.

opera pillanatfelvétel 2022 05 28 143645 www.bmbah.hu

Egy majdani országos főút érinti a község határát, ezzel a turizmus és vele együtt az iparosodás jobban fellendülhet. A falurendezési terv, egyik célja, hogy kereszteket, népi értékű portákat és présházakat, utóbbiakat legalább az utcai frontjukon – védelem alá helyezzük.

Ügyelnünk kell az ún. Epres útra, amely királyi léniaként hadiútként is funkcionált a Monarchia idejében: az út menti évszázados eperfákat gondozzuk, kezeljük. Az új faluháznál hősi emlékművet szeretnénk létesíteni.

Idegenforgalmi tervek
Tervezzük a vendégfogadós-képzést, hisz a községben szinte mindenki beszéli a sváb nyelvjárást vagy az irodalmi németet. Legkevesebb húszan akarnak vendégszobát berendezni népi bútorokkal. Magánüzemeltetésű vendégfogadó is nyílhat a faluban.

Feltételezések szerint az itt található földrajzi helyek történelmi személyiségektől kapták neveiket. A Rudolf-hegy a nevét a hagyomány szerint Ferenc József fiának, Rudolf trónörökös nevéből eredeztetik. A szőlőhegyek a Czindery család tagjai után a László-, Thekla-, Julianna-, Rudolf- és Mária-hegy elnevezést kapták.
Cím: Gyód Fő u. 62.
Tel: +36 (72) 461 130
E-mail: info@gyod.hu
Web: gyod.hu

Exit mobile version
Megszakítás