Életének 58. évében elhunyt Tóth Zoltán Jászai Mari-díjas színművész – közölte a Pinceszínház pénteken este az MTI-vel.

Tóth Zoltán 1961. április 22-én született Debrecenben.

A színművészeti főiskolára nem vették fel, így a szakmát a Debreceni Csokonai Színházban ügyelőként kezdte, majd egymást követték a színpadi szerepek is. Játszott a békéscsabai Jókai Színházban, majd ismét visszatért Debrecenbe. Ezután kilenc évet a budapesti Katona József Színházban töltött – írták.

Az utóbbi években szabadúszó színészként dolgozott. A Svejk! Vacsorázunk! című darabjával bejárta az országot. Színházi szerepei és önálló estje mellett rendszeresen szinkronizált és tanított, középiskolás diákokkal szerettette meg a színház varázslatos világát.

ELHUNYT TÓTH ZOLTÁN SZÍNMŰVÉSZ KOLLÉGÁNK ÉS BARÁTUNK

Mély fájdalommal tudatjuk, hogy öt nappal 57. születésnapja után április 27-én elhunyt Tóth Zoltán színművész kollégánk és barátunk, akit a Pinceszínház több produkciójában is láthatott a közönségünk az előző és a jelenlegi évadunkban.

Zoli tavaly februárban Háy János A Gézagyerek című darabjában debütált színpadunkon Herda Pityu megformálójaként. (A legutóbbi hetekben, kórházi kezelése idején Horváth Lajos Ottó színművészt kértük fel a helyettesítésére.)

Több alkalommal műsorra tűztük szeretett és idén kereken tíz éve játszott saját Svejk! Vacsorázunk! című zenés előadását a kamaratermünkben. Tolmácsolásában nem csak megismerhettük Hašek legendás katonafigurájának történetét, hanem megkóstolhattuk a Monarchia ételeit, ízeit is.

Legutóbbi, márciusi bemutatónkban, Hamvai Kornél Márton partjelző fázik című darabjában az életét összegző címszereplőt alakította – mindössze két előadás erejéig, egészségi állapota miatt az áprilisi előadásokat le kellett mondanunk.

Tóth Zoltán pályája kezdetén kis szerepekben kisembereket játszott. Az évtizedek folyamán beérkezett művésszé vált, elmúlt a kis szerepek ideje, de játszani mindvégig kisembereket szeretett igazán.

A színművészeti főiskolára nem vették fel, így a szakmát a debreceni színházban ügyelőként kezdte, majd egymást követték a színpadi szerepek is. A békéscsabai színházban tett kitérője után visszatért Debrecenbe, ahol ekkor már a drámairodalom legnagyobb alakjait játszhatta el egymás után. Meghatározó színésszé vált.

Ezután kilenc évet töltött a budapesti Katona József Színházban, mégsem érezte magát soha fővárosi színésznek.

Az utóbbi években szabadúszó színészként dolgozott. A Svejk! Vacsorázzunk! című darabjával bejárta az országot. Színházi szerepei és önálló estje mellett rendszeresen szinkronizált és tanított, középiskolás diákokkal szerettette meg a színház varázslatos világát.

Művészetét Jászai Mari-díjjal is elismerték a pályája során.

Az elmúlt két évben a Pinceszínházban találta meg a szakmai otthonát, oszlopos tagjává vált a társulatunknak.

Nyugodj békében, Zoli!

Emlékedet – alakításaidat és személyiségedet – szeretettel fogjuk megőrizni.

A Pinceszínház társulata

Pinceszínház fényképe.
Pinceszínház fényképe.
Pinceszínház fényképe.

Az elmúlt két évben a Pinceszínházban találta meg a szakmai otthonát, ahol Háy János A Gézagyerek című darabjában debütált 2017 februárjában Herda Pityu megformálójaként. A Pinceszínház több alkalommal műsorra tűzte a színész szeretett és idén kereken tíz éve játszott saját Svejk! Vacsorázunk! című zenés előadását. A színház legutóbbi, 2018. márciusi bemutatójában Hamvai Kornél Márton partjelző fázik című darabjában az életét összegző címszereplőt alakította, mindössze két előadás erejéig, egészségi állapota miatt az áprilisi előadásokat le kellett mondani – írta a színház.

Tóth Zoltán pályája kezdetén kis szerepekben kisembereket játszott. Az évtizedek folyamán beérkezett művésszé vált, elmúlt a kis szerepek ideje, de játszani mindvégig kisembereket szeretett igazán – fogalmaznak a közleményben.

Művészetét Jászai Mari-díjjal ismerték el.

Szakmai kapcsolata

Katona József Színház
Békés Megyei Jókai Színház
Debreceni Csokonai Színház

Jászai Mari Színház

Karinthy Színház

Főbb szerepek

PISTA – Koleszár Bazil Péter, Sultz Sándor: A jó pálinka itassa magát! 2.0, 2009. október 7. Budaörsi Játékszín, r.: Koleszár Bazil Péter
MR BUMBLE – Lionel Bart: Oliver!, 2009. október 3., Tatbánya, Jászai Mari Színház, r.:Harsányi Sulyom László
GENGSZTER – Cole Porter: Kiss Me Kate, 2008. augusztus 1., Esztergomi Várszínház , R.:Varga Éva
BALU – Dés-Geszti: A dzsungel könyve, Esztergomi Várszínház, r.: Varga Éva
Kárpáti Péter: Boldog ország, avagy ó azok a boldog ötvenes ÉNEK, Tatabánya, Jászai Mari Színház, r.: Honti György
Papp A.- Térey J.: Kazamaták, 2006. április, Katona József Színház (r: Gothár P.)
CSEMPÉSZ – S. Mrozek: Ház a határon, 2005. december, Gödör Klub (r: Tóth Z.)
PISTA – Kukorelly E.: Élnek még ezek?, 2005. december, Katona József Színház (r: Máté G.)
AJAX – Shakespeare: Troilus és Cressida, 2005. november, Katona József Színház (r: S. Purcarete)
Vinnai A.-Bodó V.: Ledarálnakeltűntem, 2005. január, Katona József Színház (r: Bodó V.)
SURKALA – B. Brecht: Puntila úr és a szolgája, Matti, 2004. július, Katona József Színház (r: Máté G.)
SEGÉDMUNKÁS, MAFFIÓZÓ, TURISTA, BŐRFEJŰ, TÜNTETŐ – Spiró Gy.: Koccanás, 2004. január, Katona József Színház (r: Zsámbéki G.)
BÁBOS – J. Swift-Szilágyi E. A.: Gulliver, 2003. november, Bóbita Bábszínház (r: Hargitai I.)
Kárpáti P.: Miaszerelem, 2003, Pécsi Harmadik Színház (r: Szabó A.)
munkatárs – William Shakespeare , Heiner Müller , Mészáros Péter: Hamletgép, 2003. november 12. Janus Egyetemi Színház r.:Tóth András Ernő
SZAMUIL – Weöres S.: A kétfejű fenevad, avagy Pécs 1686-ban, 2003. április, Janus Egyetemi Színház (r: Mikuli J.)
SEKRESTYÉS – H.v. Kleinst: A bosszú (A Schroffenstein-család), 2003. március, Katona József Színház (r: Acher T.)
AFANESZIJ IVANOVICS TROCKIJ – F. M. Dosztojevszkij: Az idióta (A félkegyelmű), 2003. január, Katona József Színház (r: Máté G.)
NATTER – A. Schnitzler: Távoli vidék, 2002. április, Katona József Színház (r: Máté G.)
TISZTTARTÓ – J. W. v. Goethe: Stella, 2002. február, Katona József Színház (r: Lukáts A.)
POLGÁR – Weöres S.: Szent György és a Sárkány, 2001. november, Katona József Színház (r: Zsámbéki G.)
P. Handke: Az óra, amikor semmit sem tudtunk egymásról, 2001. május, Katona József Színház (r: Máté G.)

Forrás: Blikk.hu, Hirmagazin.eu

ElőzőSzabálytalanságok a Magyar Államkincstárnál
KövetkezőLélegzetelállító lesz a Garda-tó lebegő bicikliútja (Olvasd el és nézd meg a videókat!)
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza