67. M4 Sport – Az Év Sportolója Gála: Ünnep a magyar sport hőseivel
A budapesti Operaház patinás környezete adott otthont a 67. M4 Sport – Az Év Sportolója Gálának, ahol a tavalyi év kiemelkedő sportteljesítményeit ünnepelték. Az esemény fókuszában az olimpiai és paralimpiai sikerek, valamint a közösségi sportélet legfontosabb pillanatai álltak, miközben a magyar sportújságírás elismerését is megfogalmazták.
A 2024-es olimpia jegyében: díjazottak és elismerések
Az év sportolói címet idén Gulyás Michelle (öttusa) és Kós Hubert (úszás) érdemelték ki, mindketten olimpiai bajnoki címük révén. Az egyéni sportágak csapatversenyében a férfi párbajtőr-válogatott kapta a díjat, miután Párizsban aranyérmet szereztek.
A parasportban kiemelkedő eredményeket elérő sportolók közül Konkoly Zsófia (úszó) két arany- és egy bronzérmével, valamint Kiss Péter Pál (kajakozó) paralimpiai bajnoki címével részesült elismerésben. Az év fogyatékos csapata díjat a női kerekesszékes vívóválogatott kapta, akik a paralimpián ezüstérmet szereztek.
Az év csapatának az Európa-bajnoki bronzérmes női kézilabda-válogatottat választották, míg edzőjük, Golovin Vlagyimir lett az év edzője.
Különdíjak és különleges sportpillanatok
Az év sportpillanatának Csoboth Kevin Skócia elleni gólját szavazták meg, mely a magyar válogatott győzelmét hozta az Európa-bajnoki csoportkörben. A Kárpát-medencei Egyetemek Kupája elnyerte az év közösségi sporteseménye díjat, tovább hangsúlyozva a sport közösségformáló erejét.
A múlt és a jelen találkozása
A gálán számos sportszemélyiség vett részt, köztük Ian Thorpe ausztrál úszólegenda, Hosszú Katinka, aki befejezett pályafutása után méltóságteljes búcsút vett, és a nemrég elhunyt, ötszörös olimpiai bajnok Keleti Ágnes emlékének is adóztak.
Bölöni László, a székelyföldi származású futball-legenda, megkapta az MSÚSZ életműdíját. Beszédében külön kiemelte, hogy egész pályafutása alatt becsületes magyar emberként és korrekt román állampolgárként igyekezett helytállni.
Tisztelet és szórakozás az Operaházban
A rendezvény műsorát a Magyar Sportújságírók Szövetsége gondosan összeállított dramaturgiával tette emlékezetessé. Az est folyamán népzenei és klasszikus művek, Horváth Charlie és Fenyő Miklós fellépései, valamint sportolói személyiségek jelenléte fokozta az ünnepi hangulatot.
Összefogás és jótékonyság
A gála keretében jótékonysági adománygyűjtés is zajlott a háromgyermekes sportolónő, Ónodi Henrietta amerikai gyógykezelésének támogatására, amely hangsúlyozta a sport közösséget támogató erejét.
Az esemény méltóképpen ünnepelte a magyar sportot, hűen a hagyományokhoz és az aktuális sporteredményekhez egyaránt.
Élőben a vörös szőnyeg mellől – érkeznek a vendégek!
A BEK-győztes labdarúgóból lett világhírű edző, Cristiano Ronaldo felfedezője életútját ünnepli idei gáláján a Magyar Sportújságírók Szövetsége.
A 67. M4 Sport – Az Év Sportolója Gála az M4 Sport csatornán az országhatárokon túl is kódolatlanul nézhető lesz, így Erdélyben is figyelemmel kísérhetik, ahogy Bölöni László átveszi az MSÚSZ Életműdíját az Operaház színpadán.
Az Év Sportolója Gála eddigi életműdíjasai
2012: Grosics Gyula (FourFourTwo-életműdíj)
2013: Fenyvesi Máté (FourFourTwo)
2014: Palotai Károly (FourFourTwo)
2015: Szepesi György (MLSZ), Károlyi Béla (MSÚSZ)
2016: Göröcs János (MLSZ), Kulcsár Győző (MSÚSZ–MOB)
2017: Mészöly Kálmán (MLSZ), Balczó András (MSÚSZ–MOB)
2018: Rákosi Gyula (MLSZ), Gergely Gábor, Jónyer István, Klampár Tibor (MSÚSZ–MOB)
2019: Mezey György (MLSZ), Wichmann Tamás (MSÚSZ–MOB)
2020: Keleti Ágnes (MSÚSZ)
2021: Raduly József (MSÚSZ)
2022: Fábiánné Rozsnyói Katalin (MSÚSZ)
2023: Schmitt Pál (MSÚSZ)
Iszak Eszter és férje, Gyurta Dániel
Berki Krisztián roppant elegáns, mint mindig!
Kovács-Garami Katalin és Kovács István, az ökölvívás legendája
Sulyok Tamás, Magyarország köztársasági elnöke és felesége, Nagy Zsuzsanna
Csoboth Kevin képviseli a labdarúgókat
A közönségszavazatok alapján került az Eb-n lőtt gólja a legemlékezetesebb három sportpillanat közé. A támadó szerint az a legfontosabb, hogy milyen sokan örültek ennek a gólnak.
„Még mindig kiráz a hideg, ha erre gondolok” – árulta el.
Illés Fanni hosszasan felsorolja, kiknek drukkol a mai eseményen
„Sok ember munkája kellett ahhoz, hogy megtegyem azt a nevezetes nyilatkozatot…”
A teljes klujber-interjú
következik a himnusz!
20:38
következik Szöllősi György, a Magyar Sportújságírók Szövetségének elnöke, a Nemzeti Sport főszerkesztője!
„Egy cél vezérelt minket, sportújságírókat ezen az estén: hogy megpróbáljunk felnőni a magyar sport, a magyar bajnokok nívójához, és méltó ünnepséget rendezzünk nekik. Ezért vagyunk itt ilyen miliőben, ezért vettük fel a templomba járó cipőnket, ahogyan Bölöni Lászlótól hallottam” – hangsúlyozta beszédében Szöllősi György, a Magyar Sportújságírók Szövetsége elnöke, a Nemzeti Sport főszerkesztője, aki kezdésként felidézte Vass István Zoltán MSÚSZ-életműdíjas riporter közvetítését Ónodi Henrietta tornász 1992-es olimpiai bajnoki címéről.
Mint ismert, a gála alkalmából jótékonysági adománygyűjtáés zajlott a több szívinfarktust elszenvedő sportolónő, háromgyermekes édesanya amerikai gyógykezelésére.
Megemlékezett a sportújságíró-szövetség vezetője a nemrég elhunyt, születésének 104. évfordulóján végső nyugalomra helyezett, ötszörös olimpiai bajnok Keleti Ágnesről, kitért az objektív sportújságírás felértékelődött szerepére.
Az idén rekordszámú, 541 sportújságírói szavazatra utalva elmondta, a különböző kategóriákban erős és szakszerű választás született.
20:39
következik az első díjátadó!
Kökény Beatrix és Imre Géza adja át az Év fogyatékos sportolójának, aki…
Kiss Péter Pál, kétszeres paralimpiai bajnok kajakozó: 2024-ben paralimpiai csúccsal aranyérmet szerzett a párizsi paralimpián, ezzel címet védett férfi KL1 200 méteren!
„Szeretném megköszönni a sportújságíróknak, akik idén mellettem tették le a voksaikat. Szeretnék gratulálni a többi jelöltnek is, akik erőn felül teljesítettek. Hálás vagyok a Magyar Kajak-kenu Szövetségnek, a nehézkes indulásom ellenére adtak nekem még egy lehetőséget, a Honvéd mindenben támogatott a felkészülésem alatt. A szurkolóknak is szeretném megköszönni, valamint az edzőmnek és a családomnak is” – mondta Kiss Péter Pál, miután átvette díját a gálán.
A parasportoló 2019, 2021, 2022 és 2023 után ötödször nyerte el az elismerést.
A másik két jelölt:
Major Endre, paralimpiai bronzérmes asztaliteniszező: 2024-ben bronzérmet szerzett a párizsi paralimpián MS1 férfi egyéni kategóriában;
Pálos Péter, kétszeres paralimpiai bajnok asztaliteniszező: 2024-ben bronzérmet szerzett a párizsi paralimpián MS11 férfi egyéni kategóriában.
20:43
Aki ötödik alkalommal nyeri meg kategóriáját
Udvariasan gratulál a másik két versenyzőnek, akik erejükön felül teljesítettek, és köszöni a támogatást a szövetségnek, edzőinek és a szurkolóknak.
„Szeretném megköszönni a sportújságíróknak, akik idén mellettem tették le a voksaikat. Szerenték gratulálni a többi jelöltnek is, akik erőn felül teljesítettek. Hálás vagyok a Magyar Kajak-Kenu Szövetségnek, a nehézkes indulásom ellenére adtak nekem még egy lehetőséget, a Honvéd mindenben támogatott a felkészülésem alatt. A szurkolóknak is szeretném megköszönni, valamint az edzőmnek és a családomnak is” – mondta Kiss Péter Pál, miután átvette díját a gálán.
20:44
AZ ÉV KÖZÖSSÉGI SPORTESEMÉNYE
Jelöltek:
Kárpát-medencei Egyetemek Kupája
Kerge Olimpia (Hargitafürdő)
Millió lépés az iskoládért
20:49
Kőbán Rita Arató Andrással együtt hirdeti ki a győztest…
A Kárpát-medencei Egyetemek Kupája nyerte meg az év közösségi sporteseménye díját. A kupát 15. alkalommal rendezték meg, öt országból, ötven egyetemről 110 csapat 1900 sportolója vett részt rajta. A díjat a BEAC igazgatója, Simon Gábor vette át a színpadon.
„Nagy megtiszteltetés ez a díj a BEAC-nak, meg szeretném köszönni az ELTE-nek, valamint a Nemzeti Közszolgálati Egyetemnek is az együttműködést. Köszönjük az MSÚSZ-nek, hogy idén minket választottak, 15 év munkája van ebben. Ez a díj nem is feltétlenül nekünk szól, hanem minden év márciusában idelátogató sportolónak, edzőknek”– mondta a színpadon Simon Gábor.
A díjat Simon Gábor, (jobb szélen) vette át (Fotó: Árvai Károly)
20:57
ki lesz az év edzője? Mocsai Lajos és Sterbenz Tamás hamarosan elárulja
A JELÖLTEK
Dancsházy-Nagy Tamás (a férfi párbajtőr-válogatott edzője)
Golovin Vlagyimir (a női kézilabda-válogatott szövetségi kapitánya)
Szokolai László (Rasovszky Kristóf, Betlehem Dávid korábbi edzője és Sárkány Zalán úszók edzője)
20:59
bizalom, hitelesség és szakmai kompetencia a kulcs, árulja el Mocsai lajos… és Golovin Vlagyimir a nyertes!
Az már biztossá vált, hogy új győztest avatnak a kategóriában. Az év edzője 2024-ben Golovin Vlagyimir, a női kézilabda-válogatott szövetségi kapitánya lett. Golovin 1992 óta dolgozik Magyarországon, a női válogatottal a 2024-es, részben hazai rendezésű Európa-bajnokságon bronzérmet szerzett.
„Hosszú volt az út idáig. Szeretném megköszönni az összes szavazatot, biztos vagyok benne, alig néhány voks dönthetett közöttünk. Itt lettem edző Magyarországon. Nagyon sok jó edző dolgozik itthon, az ő munkájuknak is köszönhetően vagyok itt. Nap mint nap sok edző dolgozik, most nem mindenki tud itt lenni, de én szeretnék nagy tapsot kérni minden magyar edzőnek” – mondta meghatódottan Golovin Vlagyimir.
Fotó: Árvai Károly
21:08
Tarek Szuei, az Ázsiai Paralimpiai Bizottság elnöke és az Oscar-díjas rajzfilmrendező, Rofusz Ferenc adja át a díjat AZ ÉV FOGYATÉKOS NŐI SPORTOLÓJának
Konkoly Zsófiának!
A háromszoros paralimpiai bajnok úszó Párizsban két arany-, és egy ezüstérmet szerzett. Az Európa-bajnokságon három éremmel tért haza, egyszer a dobogó felső fokán ünnepelhetett, valamint kétszer ért oda a második helyre. Mindkét eseményen a magyar delegáció legjobbja lett.
„Nagy megtiszteltetés, hogy ezt a díjat ma este én vehetem át – kezdte beszédét Konkoly Zsófia. – Nagyon szépen köszönöm mindenkinek, aki rám szavazott, köszönöm Illés Fanninak is, hogy támogatott ebben. Hálával tartozom a barátaimnak, az edzőknek, az egyesületemnek és mindenkinek, aki mellettem volt ezen az úton. Szeretnék minden jelöltnek gratulálni.”
Fotó: Árvai Károly
Jelöltek voltak még:
Ekler Luca, kétszeres paralimpiai bajnok atléta: 2024-ben megvédte paralimpiai bajnoki címét T38 női távolugrásban, 400 m síkfutásban pedig ezüstérmet szerzett Párizsban. Ugyanebben az évben korábban a japán paraatlétikai világbajnokságon távolugrásban és 100 méteren is nyerni tudott.
Pap Bianka, kétszeres paralimpiai bajnok úszó: 2024-ben a teljes éremkollekciót hazahozta a párizsi paralimpiáról és a funchali paraúszó Eb-ről egyaránt: Párizsban a női S10-es kategória 100 m hátúszás versenyszámában sikeresen védte meg paralimpiai bajnoki címét, míg 200 m vegyesen ezüst-, 400 m gyorson pedig bronzérmet szerzett. A madeirai kontinensviadalon szintén neki szólt a Himnusz a 100 m hátúszás döntője után, míg 400 m gyorson ezüstérmet, 200 m vegyesen pedig bronzérmet szerzett.
21:13
A következő kategória: AZ ÉV CSAPATA (EGYÉNI SPORTÁGAK CSAPATVERSENYE)
A jelöltek
Férfi kardválogatott: Gémesi Csanád, Decsi Tamás, Rabb Krisztián, Szatmári András, Szilágyi Áron (olimpiai ezüstérmes, Európa-bajnok)
Férfi párbajtőr-válogatott: Andrásfi Tibor, Koch Máté, Nagy Dávid, Siklósi Gergely (olimpiai bajnok)
Női 4×200-as gyorsúszóváltó: Ábrahám Minna, Késely Ajna, Molnár Dóra, Pádár Nikolett, Ugrai Panna (olimpiai 6., rövid pályás vb-ezüstérmes)
A KATEGÓRIA KORÁBBI GYŐZTESEI ITT!
21:14
olimpiai bajnok úszónk, Risztov Éva, és a sportért felelős államtitkár, Schmidt Ádám adja át a trófeát…
Akárcsak a férfi egyéni kategóriában, az egyéni sportágak legjobb csapatai között is olimpiai bajnoki címmel lehetett nyerni. Az Andrásfi Tibor, Koch Máté, Nagy Dávid, Siklósi Gergely összetételű férfi párbajtőr-válogatott szenzációs vívással nyerte meg a párizsi olimpiát, és megérdemelten vehette át az Év csapata (egyéni sportágak) legjobbjának járó díjat, amelyet olimpiai bajnok úszónk, Risztov Éva, és a sportért felelős államtitkár, Schmidt Ádám adott át.
A csapat nevében Siklósi Gergely köszönte meg a díjat a sportújságíróknak, a magyar embereknek pedig azt köszönte meg, hogy végig támogatták őket.
„Nagyon régóta vártuk ezt a pillanatot, beszéltünk a csapattársakkal arról, hogy mennyire szeretnénk itt lenni. Köszönjük a támogatást. Az olimpia mindig különleges esemény egy sportolónak. Párizsban éreztük, hogy a szurkolók szíve velünk együtt dobban. Az ebből fakadó erő segített legyőzni az izgalmat, és győzelemre vezetett. Elképesztő élmény volt ezt a sikert együtt megélni, megosztani egymással, nagyobb eufória, mintha egyesével lettünk volna olimpiai bajnokok.”