Ez az eset kiemelkedően ritka, és aláhúzza a kórház szakembereinek és infrastruktúrájának kiemelt szerepét az ilyen súlyos állapotú gyermekek ellátásában.
A helyzet részletei
- Kik érintettek?
A jelenleg műtüdővel kezelt betegek mind 1-2 éves kisdedek, akik vírusos vagy bakteriális fertőzések következtében kialakult súlyos légzési elégtelenséggel küzdenek.- A gyermekeket a gépek már 10, 12, 18, illetve 23 napja tartják életben.
- Mi az ECMO-kezelés szerepe?
Az ECMO olyan súlyos állapotú betegek számára nyújt reményt, akiknél a lélegeztetőgép már nem képes biztosítani a megfelelő oxigénellátást. A műtüdő a gázcsere funkcióját a szervezeten kívül végzi, ezáltal a beteg tüdejét „pihenő” állapotba helyezi, időt és esélyt biztosítva a szerv regenerálódására.
Az ellátás mögötti erőfeszítések
Az intézet hangsúlyozta, hogy a sikeres kezelés az intenzív osztályokon dolgozó orvosok és ápolók szaktudása mellett számos szakmai terület szoros együttműködését igényli.
Az intézet 2018 óta működő országos ECMO-központja jelenleg négy készülékkel látja el a legkritikusabb állapotú gyermekeket. Eddig összesen 47 gyermeket kezeltek sikeresen ezzel a módszerrel.
Közösségi összefogás a siker érdekében
A Heim Pál Intézet külön köszönetet mondott a Gottsegen György Országos Kardiovaszkuláris Intézetnek és a SE Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinikának az orvostechnikai eszközökkel nyújtott támogatásért, amely jelentősen hozzájárul a gyógyító munkához.
Fontos üzenet
Az ECMO-kezelés életmentő lehetőséget kínál, de a jelenlegi kihasználtság arra hívja fel a figyelmet, hogy az ilyen szintű orvosi ellátás fenntartása és támogatása elengedhetetlen. Az extrém helyzetek kezelése nemcsak a technológiai erőforrásoktól, hanem az orvosi csapatok összetartó és szakképzett munkájától is függ.