Marco Rossi csapata az Európa-bajnoki felkészülés hajrájába érkezett, Dublinban már teljes a magyar labdarúgó-válogatott kerete, az Írország elleni kedd esti (20.45) mérkőzés pedig az utolsó előtti lehetőség a kísérletezésre a németországi Eb előtt. Rossi fontos döntés előtt áll, határoznia kell arról, hogy Gulácsi Péter vagy Dibusz Dénes legyen a válogatott kezdő kapusa az Eb-n, és Dublinban erre a kérdésre is választ kaphatunk.

Tizenegy nap múlva, június 15-én a magyar válogatott lejátssza az első meccsét az Európa-bajnokság csoportkörében Svájc ellen, és addig két felkészülési mérkőzés áll Marco Rossi rendelkezésére, hogy elvarrja az utolsó szálakat is a csapat játékában. Szerencsére tényleg csak finomhangolásra lehet szükség ma Írország, majd szombaton Debrecenben az Izrael elleni Eb-főpróbán, hiszen a válogatott 2022 szeptembere, azaz már 14 meccs óta veretlen, tehát az alapok stabilak.

GULÁCSI Péter; ROSSI, Marco; LANG Ádám
Marco Rossi mellett Gulácsi Péter (sapkában) is nagyon várja már a híreket. Fotó: MTI/Illyés Tibor

Vannak azért még fontos nyitott kérdések, ezek közül a legtöbb vitára okot az adhat, hogy Gulácsi Péter vagy Dibusz Dénes legyen a válogatott első számú kapusa az Eb-n. A selejtezőket a Fradi csapatkapitánya védte végig, méghozzá remek teljesítményt nyújtva. Rossi azonban nem véletlenül áll nehéz döntés előtt.

Gulácsi vagy Dibusz? Eldőlhet a kérdés

2022 őszéig Gulácsi volt a válogatott kezdő kapusa, ám a súlyos sérülése miatt egy évet ki kellett hagynia, és tavaly ősszel német klubjában, a Lipcsében is a kispadra szorulva térhetett vissza. Igen ám, de a tavasszal visszaszerezte a helyét a lipcsei kezdőben, és nagyszerűen teljesített a Bundesligában. Olyannyira, hogy a Leipzig szerződést hosszabbított vele 2026-ig, és megerősítette a pozíciójában. Eközben Dibusznak a Fradi kapujában kevés igazán éles meccse lehetett a tavasszal.

Legutóbb márciusban Rossi felosztotta köztük a két válogatott meccset, Törökország ellen Gulácsi, Koszovó ellen Dibusz védett. A szövetségi kapitány Gulácsi szerint azt ígérte, hogy a két júniusi felkészülési meccsig eldönti a kapuskérdést, tehát Dublinban akár azt is megtudhatjuk, melyikük állhat a kapuba az Eb-n.

Svájc nyert Dublinban, most mi következünk

Írország nem lesz ott az Eb-n, mégsem mondhatjuk, hogy a hazaiaknak kevésbé fontos a magyarok elleni meccs. Az ír válogatott válságban van, tavaly október óta nem nyert meccset, akkor is Gibraltárt sikerült 4-0-ra legyőznie, ami minden, csak nem mértékadó. Ami azt illeti, egyedül a városállam csapatát tudta legyőzni az Eb-selejtezőkön, így Franciaország, Hollandia és Görögország mögött csak a negyedik helyen végzett a csoportjában.

Meg is bukott a 2020 óta irányító Stephen Kenny szövetségi kapitány, akit ideiglenes kinevezéssel a Manchester United korábbi védője, John O’Shea váltott, a márciusi két mérkőzésen már ő vezette az íreket. Az eredmény Belgium ellen 0-0, a magyar válogatott első Eb-ellenfele, Svájc ellen pedig 1-0-s vereség Dublinban. Az ír kompakt együttes, a selejtezőkön a franciák és a hollandok sem tudták nagyon megverni őket, és amint azt O’Shea is jelezte: győzni akarnak a magyar válogatott ellen, mert nagy szüksége lenne a sikerélményre.

A Marco Rossit felhúzó támadó is ott van az íreknél

Izgalmas lehet Sammie Szmodics szerepe a meccsen. Ő az a támadó, aki a felmenői révén elviekben a magyar válogatottban is szerepelhetett volna, és Rossi puhatolózott is nála. Erre minden szakmai oka meg is lehetett, hiszen Szmodics ragyogó idényt futott az angol másodosztályú Blackburn Roverseben, amelyben 48 tétmeccsen 33 gólt szerzett. Csakhogy a hír kikerült a médiába, amit Rossi nem vett jó néven, márciusban határozottan közölte:

– Szmodics ügyében nagyon kellemetlenül érintett, hogy ki beszélhetett az ír médiának az ő meghívásáról, miután érdeklődtem nála arról, szerepelne-e adott esetben a magyar válogatottban. Vagy ő, vagy a menedzsere. És mi célból? Azért, hogy meghívják az ír válogatottba. Nincs szükségünk ilyen emberre, még ha technikailag jó játékos is.

Rossi a hétfői sajtótájékoztatón már békülékenyebb hangot ütött meg a Szmodics-ügyben, azt mondta, hogy nincs harag, miután a 28 éves támadó most a mieink ellen is pályára léphet. Szmodicsnak is fel lesz adva a lecke, a magyar válogatott idén ugyanis még gólt sem kapott, ahogy az írek elleni legutóbbi meccsen sem. Akkor, 2021 nyarán 0-0 lett az eredmény a Szusza Ferenc Stadionban, ugyancsak az Európa-bajnokságra készülve.

Puskás Ferenc válogatottja győzött Írországban

Dublinban már elég régen, 1993-ban lépett pályára legutóbb a magyar válogatott, amelyet akkoriban Puskás Ferenc vezetett. A korábbi legendás játékosnak az volt a legemlékezetesebb meccse és egyetlen győzelme a magyar válogatott szövetségi kapitányaként, hiszen 4-2-re győzött a csapat Írországban, méghozzá a félidei 2-0-s hátrányról fordítva, miután a Manchester United ír legendája, Roy Keane már az első percben betalált. Ám a szünetben Puskás remek edzői húzással pályára küldte Hamar Istvánt, aki „hamar” kiegyenlített a két góljával, majd a hajrában szerzett újabb két találattal összejött a győzelem. Íme: