Home Főhírek Külföld Gibraltár hovatartozása lehet a Brexit egyik nagy kérdése

Gibraltár hovatartozása lehet a Brexit egyik nagy kérdése

A spanyol-gibraltári határ 1985 óta nyitva tart (Fotó: MTI/EPA/EFE/A.Carrasco Ragel)

Gibraltár közelében nemrég egy spanyol hadihajó távozásra utasított brit kereskedelmi hajókat, mondván, hogy azok spanyol vizeken tartózkodnak. Amikor a brit haditengerészet hajója is megjelent, a spanyolok elhagyták a helyszínt – hangzott el az M1 Világ című műsorában.

Az incidens jól jelzi, hogy a Brexit közeledtével, Gibraltár miatt nő a feszültség az Egyesült Királyság és Spanyolország között.

A Brexitnek köszönhetően újra napirendre került Gibraltár hovatartozásának kérdése. Gibraltár 1713 óta Nagy-Britannia szuverenitása alá tartozik. Azt lehetett hinni, hogy a terület sziklaszilárdan a britekhez tartozik, az ilyen esetekből azonban kiderül, hogy nem – fogalmazott a műsorban Szabó Barnabás, a Külügyi és Külgazdasági Intézet kutatója.

A gibraltáriak 1967-ben már színt vallottak

A Gibraltári-félsziget a 15. század közepétől a 18. század elejéig állt spanyol fennhatóság alatt, Nagy-Britannia hivatalosan 1713-ban, a spanyol örökösödési háborút lezáró Utrechti békével szerezte meg a területet.

Az 1960-as években, mikor a brit gyarmatok jó része megszerezte függetlenségét, London Gibraltár számára is megadta volna ezt a lehetőséget – az utrechti békeszerződés szerint azonban a brit fennhatóság megszűnése esetén a félsziget visszakerülne Spanyolországhoz. Az Egyesült Királyság így 1967-ben a gibraltáriakra bízta a döntést, hogy spanyol vagy brit fennhatóság alatt kívánnak-e élni.

Népszavazást tartottak, melyen a 12 182 választóból mindössze 44 szavazott a Spanyolországhoz való csatlakozásra. Madrid ezután lezárta a gibraltári-spanyol határt, valamint kereskedelmi korlátozásokat vezetett be a brit területtel szemben. A konfliktus 1985-ben oldódott meg, mikor Spanyolország csatlakozott az Európai Gazdasági Közösséghez, és ezzel a határ megnyílt.

Gibraltár nemet mondott a spanyol befolyásra

A Brexit mindezt most veszélybe sodorta. Spanyolország sosem mondott le teljesen a félszigetről, és sokan attól tartanak, hogy a brit kilépést kihasználva Madrid megpróbálja ellenőrzése alá vonni a területet. Ezt látszik alátámasztani az a tény is, hogy a spanyol kormány tavaly novemberben csak úgy írta alá a Brexitről szóló megállapodást, ha a Gibraltárt érintő kérdésekben Spanyolország vétójogot kap.

A gibraltári kormány hivatalos álláspontja szerint Gibraltár nem kíván Spanyolországhoz tartozni, és azt sem szeretné, ha Madrid bármilyen formában beleszólna a város sorsának alakulásába. A gibraltáriak azonban azt sem akarják, hogy a félsziget és Spanyolország között korlátozzák az áruk és a munkaerő szabad áramlását.

A gibraltáriak 90 százalék fölötti arányban elutasították a Brexitet. Az is fontos volt nekik, hogy ne legyen határ Spanyolországgal és az Európai Unióval. De ebből nem következik egyértelműen, hogy Spanyolországhoz szeretnének tartozni – mondta a kutató.

Katalóniából már ismerős lehet a probléma

A britek számára Gibraltár még egy plusz terhet jelent az amúgy is problémákkal teli Brexit folyamatban. A helyzet megoldását azonban a brit-spanyol vita mellett a spanyol-katalán konfliktus is gátolja.

Szabó Barnabás szerint létezhet egy kompromisszumos javaslat, mely szerint Nagy-Britannia felajánlja Gibraltárnak, hogy döntsön ő: szeretne-e független lenni, akár saját jogán visszalépni az Európai Unióba, vagy szeretne Nagy-Britannia része maradni. Ha Spanyolország ebbe belemegy, akkor a közvetlen szomszédságában népszavazást tartanak arról, hogy egy bizonyos terület hova szeretne tartozni, vagy szeretne-e független lenni egy szuverén országtól. Ez a probléma pontosan Katalóniából ismerős, ahol a spanyol kormány semmilyen szín alatt nem megy bele a népszavazásba – mutatott rá.

Madrid jelenleg a katalán szeparatista törekvések miatt valószínűleg ellenezné Gibraltár függetlenné válását. A közvélemény-kutatások szerint a gibraltáriak pedig – ha önállóak nem lehetnek – inkább tartoznak az Egyesült Királysághoz, mint Spanyolországhoz. Még akkor is, ha le kell mondaniuk az uniós tagsággal járó előnyökről.

Forrás: M1

ElőzőAzt hitték, megint média-trükkről van szó..
KövetkezőIlyet még nem láttam, de Ti se, az biztos: Alsónadrágban, késsel a hátában ment ki a kórházból cigizni egy férfi! (A cikk videót tartalmaz) 18+
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: sajtoiroda@hirmagazin.eu. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza
Exit mobile version
Megszakítás