Új megvilágításba került az, hogy az emberek miként választanak párt maguknak – mondta el egy tudós az Európai Humán Genetikai Társaság konferenciáján, néhány évvel ezelőtt. Maria da Graça Bicalho professzor, a brazíliai Parana Egyetem Immunogenetikai és Hisztokompatibilitási Laboratóriumának vezetője kimutatta, hogy az eltérő főbb hisztokompatibilitási komplexekkel (MHC) emberek nagyobb valószínűséggel választják egymást társnak, mint azok, akiknek MHC-i hasonlóak. Ez valószínűleg az egészséges szaporulat biztosításának evolúciós stratégiája. Sok gerinces faj esetében kimutatták, hogy a nőstények előnyben részesítik az eltérő MHC-vel rendelkező hímeket, és az is ismeretes, hogy az MHC a különböző testszagok iránti preferencia által befolyásolja a párválasztást.

Gének vonzásában
kép: hercareer.pk

A brazil csapat 1998 óta dolgozik ezen a szakterületen. Elhatározták, hogy megvizsgálják a párválasztási szokásokat a brazil népesség körében, miközben megpróbálják felfedni az MHC-diverzitás biológiai jelentőségét.

A tudósok 90 házaspár MHC adatait tanulmányozták, és összevetették azokat 152, találomra összeállított pár adataival. Megszámolták az MHC-eltéréseket a valódi párok közt, és összehasonlították a virtuálisan összepárosított emberekével.

“Ha az MHC gének nem befolyásolnák a párválasztást, akkor mindkét csoport esetében hasonló eredményeket kellett volna kapnunk. A valódi házaspárok esetében jelentősen több eltérést találtunk az MHC-ban, mint amit a véletlenszerű kereséstől várhattunk volna.”

Az MHC-ben különböző párok esetében a párok genetikailag eltérőek, így csökken a veszélye a rokonok közti párosodásnak, az utódok genetikai sokszínűsége pedig növekszik. Ez előnyös az utódok szempontjából, az MHC-hatás pedig az evolúciós stratégia lehet a vérfertőzés elkerülésére, javítja az immunrendszer hatékonyságát is – állítják a tudósok.

Az MHC egy nagy kiterjedésű genetikai terület, mely a 6. kromoszómán foglal helyet, és a legtöbb gerinces élőlényben megtalálható. Fontos szerepet játszik az immunrendszer működésében és a szaporodás sikerességében is. Azon túl, hogy nagy méretű, rendkívül változatos is.

“Sokan szeretik azt gondolni, hogy az emberek a hasonlóságok alapján választanak társat” – mondta Bicalho professzor. “Kutatásunk tisztán kimutatta, hogy pont a különbségek miatt lesz sikeres a szaporodás, tudat alatt pedig igenis fontos szempont a párválasztáskor az utódok egészsége.”

A tudósok úgy vélik, hogy a felfedezéseik segítenek megérteni a fogantatást, a termékenységet és a fejlődési rendellenességet. Kutatások már kimutatták, hogy a hasonló MHC génekkel rendelkező párok esetében hosszabb idő telik el a szülések között, mely utalhat korai, észre sem vett vetélésekre. “Szeretnénk nyomon követni ezt a munkát, megvizsgálnánk a társadalmi és kulturális hatásokat, illetve a biológiai szempontokat és összekapcsolni ezeket a kiterjedt MHC régió genetikai sokszínűségével” – mondta Bicalho professzor.

“Számításaink szerint a kulturális szempont fontos szerepet játszik a a párválasztásban, és nyilván nem támasztja alá azt az elképzelést, hogy ha valaki egy bizonyos génvariációval rendelkezik, az befolyásolja a viselkedését. De úgy véljük, hogy nem szabad figyelmen kívül hagyni a tudattalan evolúciós aspektust. Szerintünk az eredményeink azt mutatják, hogy fontos szerepet játszik az egészséges utódok biztosításában, azáltal, hogy így a gyermekek erősebb immunrendszerrel születnek.”

 

 

Forrás: medipress