Forrás: Duna Híradó | 2015. 02. 18. 18:17:14
A külgazdasági és külügyminiszter az M1 az Este című műsorában hangsúlyozta: a most érvényben lévő gázszerződés lejárta után Magyarországnak nem kell a teljes rendelkezésére bocsájtott gázmennyiséget kifizetnie, csak annyit, amelyet ténylegesen igénybe vesz. Szakértők szerint a megállapodással Magyarország megteremtette a gázellátás biztonságát.
Orbán Viktor kiemelte: Magyarországnak különösen fontos a gázszállítási szerződés módosítása a magyar háztartások és a magyar ipar energiaellátásának szempontjából. A biztosan és kiszámíthatóan érkező orosz gázzal a rezsicsökkentés is fenntartható és folytatható – tette hozzá a kormányfő.
„A mostani szerződés keretein belül lehetőség van arra, hogy az eddig fel nem használt gázt a jövőben felhasználhassuk és mindig az igénybevételkor fizethessünk” – mondta Orbán Viktor.
Vlagyimir Putyin hozzátette: a gázszállítási szerződéssel kapcsolatos kérdéseket a magyar fél kéréseinek megfelelően sikerült megoldani. A Gazprom készen áll arra, hogy a fel nem használt gázmennyiséget átütemezze a következő időszakokra. Emellett Magyarországnak nem kell kifizetni a fel nem használt gáz árát – mondta Vlagyimir Putyin.
22 milliárd köbméter gázt még nem hívott le Magyarország az idén lejáró hosszú távú gázszerződés alapján, ezt használhatjuk fel 2016 januárjától – erről beszélt Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden az M1 Az Este című műsorában. Úgy fogalmazott, hogy a fel nem használt gáz az elkövetkező három és öt év közötti időszakra lehet elegendő.
A GKI Energiakutató Kft. ügyvezető igazgatója nagyon fontos, konkrét politikai döntésnek nevezte a keddi megállapodást. Hegedűs Miklós azt mondta, Magyarország megteremtette a gázellátás biztonságát.
A keddi tárgyalásokon szó volt arról is, hogy a Déli Áramlat helyett egy másik gázvezetéket építhetnek meg. Ennek a kapcsán Orbán Viktor azt mondta: „Magyarországnak az a beruházás lenne jó, amely a gázt Törökország felől Görögországon, Macedónián és Szerbián keresztül hozná ide és innen vinné aztán tovább Nyugat-Európába.”
Ennek kapcsán Vlagyimir Putyin azt mondta: készen állnak arra, hogy megteremtsék ennek a lehetőségét. Ha pedig logisztikailag lehetséges, Bulgárián keresztül is szívesen szállítanak gázt. Orbán Viktor pedig arról beszélt: akármi is lép a Déli Áramlat helyébe, annak megépítésében és üzemeltetésében Magyarország keresni fogja az együttműködést