Garadna bemutatása

Garadna község Borsod-Abaúj-Zemplén megyében, az Encsi kistérségben.

Fekvése
A Hernád völgye és a Cserehát határán fekszik, a 3-as főút mellett Miskolctól 50 kilométerre északkeletre, Encstől északra 10 km-re található. Szomszédos települései: Hernádvécse, és Novajidrány.

A falu a Garadna patak mellett alakult ki, neve szláv eredetre utal, jelentése „várhoz tartozó”. Területén a legrégebbi idôktôl szlávok laktak. A Hernád melletti településen várnépek éltek, akik az abaúji várhoz tartoztak.
1427-ben 21 adózó jobbágyporta volt a faluban.
Mátyás király egyes részeit Kassa városához adta. 1515-ben Abaúj vármegye itt tartotta Közgyűlését, majd az 1622-tôl 1660-ig terjedô idôben megyegyűlések helye volt.
Az I. Ferdinánd és Szapolyai János közötti küzdelem során örökös táborjárás volt e vidéken, és a török elleni harcok a Hernád völgyében levô katonaság is sok kárt okozott a népnek.
A XVII. század végére alig száz személy maradt a faluban.
Majd egy pestisjárvány lakatlanná tette Garadnát.
Az 1700-as évek közepén települt be ismét.
Az 1848-as szabadságharc során is sokat szenvedett a császáriaktól.
Lakóinak száma 1828-tól 1920-ig 420-ról 765 fôre emelkedett.
A falu görög katolikus templomát 1808-ban építették cári támogatással. Egyházi közigazgatás szempontjából a falu parókiája az Eperjesi Egyházmegyéhez tartozott az elsô világháborúig. Azután 20 hazánk területén maradt faluval együtt önálló egyházkormányzati szervezetté, apostoli exarchátussá alakult, püspöke a Hajdúdorogi Megyéspüspök lett.

Látnivalók

Harangláb (római katolikus kápolna): Valószínűleg a XV. században épült templom -megmaradt- különálló harangtornya. Falán napóra látható.

Görög katolikus templom. Nagy valószínűséggel 1808-ban épült. Tornya későbbi, a szájhagyomány és néhány írott forrás szerint is az 1815-ben itt keresztülutazó I. Sándor orosz cár adományozott 100 holland aranyat az építésére. A falu görög katolikus templomát 1808-ban építették cári támogatással. Egyházi közigazgatás szempontjából a falu parókiája az Eperjesi Egyházmegyéhez tartozott az elsô világháborúig. Azután 20 hazánk területén maradt faluval együtt önálló egyházkormányzati szervezetté, apostoli exarchátussá alakult, püspöke a Hajdúdorogi Megyéspüspök lett.

Idősek klubja: Régebben fogadó, illetve postakocsi-állomás, később csendőr-, majd rendőr-örs.

Garadnai kisvasút:Útvonal : Garadna-Lillafüred-Miskolc Általában munkanapokon közlekednek, a megadott telefonszámon különjáratok is rendelhetők. A vonalon az erdei vasút különjáratként nosztalgia gőzmozdonnyal is megrendelhető. Nagyon szép a táj útközben. Sok a látnivaló, és jól szét lehet nézni a vagonokból.
Cím: GaradnaFő út 51.
Tel: +36 (46) 448 101
E-mail:
Web:

Exit mobile version
Megszakítás