A GAMMA Múzeumot 1981-ben jómagam, Kemény Tibor alapítottam. A múzeumlétesítés gondolatát egy doboznyi szemétbe hajított fényképnek köszönhetem: a fotók a gyár régi dolgozóit, műhelyeit ábrázolták. Ekkor döbbentem rá, hogy mekkora szükség lenne egy ipartörténeti gyűjtemény létesítésére, a múlt emlékeinek megőrzésére, hogy azok nehogy az enyészet áldozatává váljanak.

Had idézzek pár sort az alapító levélből, melyek alátámasztják a múzeum létjogosultságát: „Úgy vélem, hogy egyre anyagiasodó környezetünkben szükség van érzelmi kötődések kialakítására második otthonunkhoz, munkahelyünkhöz. A GAMMA múltjából, jelenéből értékes dokumentumok, és tárgyak enyésznek el, holott ezek megtartása, megfelelő formában való tárolása és bemutatása szorosabbá tenné munkatársaink kapcsolatát egymással és főleg munkahelyükkel. Vendégeink részére jelentős segítséget adna a vállalati mikró légkör megismeréséhez, ha múltunkat szemléltető formában áttekinthetnék.” (Kemény T.)

E sorok mára még inkább aktuálissá váltak, bár 1981-ben ? az alapító levél születésekor ? még nem láthattuk előre azt, amit a 90-es évek elején privatizáció és felszámolás címén a magyar ipartörténeti emlékek (műkincsek) megsemmisítésére elkövettek, ezzel nagy kárt okozva az egész országnak.

A múzeum alapvető célkitűzését, miszerint az értékesebb dokumentumokat, fényképeket műszereket, tárgyakat maradéktalanul mentsük meg, teljes egészében megvalósítani – sajnos – nem lehetett. De így is sikerült mintegy 2100 db. műszert, tárgyat, 10000 db. fotót, 500 db. dokumentumot megmenteni, megőrizni, és ezzel az anyaggal egy – az országban egyedülálló, komplex finommechanikai gyárra jellemző – speciális elektronikai szakmúzeumot alapítani.

A gyűjteményt megtekintve több ipartörténész, muzeológus fejezte ki elismerését. Az Országos Műszaki Múzeum szakvéleménye alapján 1995-ben a Művelődési és Közoktatási Minisztérium kiadta a Múzeumi Működési Engedélyt a GAMMA Ipartörténeti Szakgyűjtemény számára.

A gyűjtemény anyagából először 1985-ben nyílt helyi, alkalmi kiállítás. Azóta több kiállítást és előadást szerveztünk mind a múzeum mind pedig más intézmények területén. 1998-ban a Kulturális Örökség Minisztériuma támogatásban is részesítette a GAMMA Múzeumot.

Cím: XI ker.Petzvál József u. 56.
Tel: +36 (1) 205-5771
E-mail: [email protected]
Web: www.museum.hu