Ha a magyar képzőművészetben a kubizmus megjelenését szeretnénk tanulmányozni, akkor feltétlenül útba kell ejtenünk a Kmetty János életművét bemutató állandó kiállítást Szentendrén. Kmetty János (1889-1975) egyike azoknak a művészeknek, akiknek nevéhez fűződik a francia kubizmus meghonosítása a magyar képzőművészetben, a teljes életmű azonban ennél jóval több szálon kötődik a korszak művészetéhez.

Nagybányai szellemiségű mesterei hatására a tízes években még az impresszionisztikus hangvétel határozza meg festészetének kifejezésmódját, a húszas-harmincas években azonban már Kmetty hat újítólag a nagybányai művésztelep alkotóira. A párizsi tanulmányutak (1911, 1927) hozzák meg a fordulatot: Kmetty fontosnak tartja, hogy megismerje a modern törekvéseket: a kubista szerkesztésmódot, maradandó hatást azonban a francia mester, Cézanne képépítése jelentett. Itthon bekapcsolódott a Kassák Lajos köré csoportosuló aktivisták táborába, és csatlakozott az 1924-ben alapított Képzőművészek Új Társaságához (KUT).

Nagybánya és Párizs mellett Szentendre a harmadik fontos állomás Kmetty életében, ahol 1930-tól először csak nyaranként, a későbbiekben pedig egyre több időt töltve alkot, majd 1945-ben a Régi Művésztelep tagjává választják. Szentendre válik témájává könnyű akvarelljeinek, olajfestményeinek, halála előtti korszakában pedig kékes színekkel átfogott, hosszúra nyújtott kompozícióinak és üvegablak terveinek.

A szentendrei kiállítás időrendi sorrendben, a különböző korszakokat átfogó egységekben mutatja be az életművet.

2003. május 18-án a Múzeumi világnapon nyílt meg a felújított Kmetty Múzeum, melynek hangulatos, XVII. Századi pincerészében kapott helyet ideiglenesen a Kerényi Gyűjtemény. Az elsősorban köztéri műveket alkotó Kerényi Jenő (1908-1975) szobrászatának fejlődése jól tükrözi egy Magyar művész vívódásait a XX. század közepén, egyensúlyteremtési szándékát az egymásnak ellentmondó késztetések között.

Forrás: http://www.museum.hu/museum/index_hu.php?ID=506

Cím: Apátistvánfalva Fő tér 21.
Tel:
E-mail: [email protected]
Web: http://www.szentendre.hu