Az Európai Unióban továbbra is magas az Ukrajna iránti támogatás, de a tanulmány szerzői szerint a politikusoknak az elfogadható béke meghatározására kellene összpontosítaniuk.

A 12 tagállamban – köztük Franciaországban, Németországban, Magyarországon, Olaszországban, Hollandiában, Lengyelországban, Spanyolországban és Svédországban – végzett felmérés szerint a háború kimenetelével kapcsolatos pesszimizmus oka Ukrajna sikertelen ellentámadása, valamint az Egyesült Államokban esetleg beálló politikai fordulat: Donald Trump Fehér Házba való visszakerülésének lehetősége.

20 százalék orosz győzelmet valószínűsít

A „Háborúk és választások: Hogyan tarthatják fenn az európai vezetők az Ukrajna iránti közvélemény támogatását?” című tanulmány szerint a megkérdezettek egyötöde orosz győzelmet jósol.

Bár az európaiak körében továbbra is magas a Kijev iránti támogatás, a megkérdezettek valamilyen „kompromisszumos megoldást” tartanak a háború legvalószínűbb megoldásának. Ez pedig közhangulat egyértelmű változását mutatja: tavaly ilyenkor az európaiak többsége még úgy nyilatkozott: Ukrajnának vissza kell szereznie összes elvesztett területét.

A jelentés készítői szerint az uniós politikusoknak e megállapítások alapján „reálisabb” megközelítést kellene alkalmazniuk, amelynek középpontjában a béke elérésének módja áll.

„Ahhoz, hogy az Ukrajnának nyújtott további európai támogatás mellett érvelhessenek, az uniós vezetőknek változtatniuk kell a háborúval kapcsolatos retorikájukon” – idézte a The Guardian Mark Leonardot, a felmérést megrendelő Európai Külkapcsolati Tanács (ECFR) társalapítóját és igazgatóját.

A legtöbb európai kétségbeesetten szeretné megakadályozni az orosz győzelmet, de nem hisz abban, hogy Kijev katonailag győzni tud.

 Mark Leonard 

társalapító-igazgató, ECFR

A felmérések alapján az ukránok többsége továbbra is ellenez minden olyan rendezést, amely területeket enged át Oroszországnak.

Egyes szakértők szerint egy olyan békeszerződés, amely ukrán területet adna át, felbátorítaná a Kremlt, ami a jövőben további konfliktusokhoz vezethetne. Mások viszont úgy vélik, hogy a vérontás megszüntetésének kell a legfontosabbnak lennie.

A felmérést januárban végezték. Moszkva azóta stratégiai és szimbolikus győzelmet aratott keleten, a donyecki területen, miután a hétvégén az ukrán erők kénytelenek voltak kivonulni Avdijivkából.

Magyarországon (64%), Görögországban (59%) és Olaszországban (52%) volt a legelterjedtebb az a nézet, hogy Kijevnek el kellene fogadnia a „rendezést”, míg Svédországban (50%), Portugáliában (48%) és Lengyelországban (47%) annak a szcenáriónak volt nagyobb támogatottsága, hogy Ukrajna szerezzen vissza területeket. Spanyolországban, Hollandiában, Németországban és Franciaországban egyenletesebben oszlottak meg a vélemények.

Forrás

Hirmagazin.eu