A Nyugat és Oroszország közötti nukleáris viszony egyre instabilabbá válik.

A NATO balti légi légiforgalmi missziójának gépe – Sauliaiban, Litvániában

A bizonytalanság kölcsönös megítélése alapján mindketten új fegyverkezési versenyre készülnek. A fő probléma az, hogy mindkét oldal nagyon különböző fenyegetés-érzékelést tartogatnak egymásnak, a katonai verseny nagyon különböző szintjein. Ez a helyzet megnöveli a kétoldalú nukleáris fegyverek ellenőrzési architektúrájának teljes lebontását.

Vladimir Putyin országos nemzetiségi beszédében 2018 márciusában három dolog világosan megfogalmazódott.

Először is, az orosz vezetés mélyen érintett az amerikai stratégiai rakétavédelemben. Ez a különleges orosz paranoia legalábbis a korai 1980-as évek Reagan-éveihez vezetett, és lendületet vett, amikor Washington 2001-ben visszavonult a ballisztikus rakétavédelemről (ABM).

Másodszor, Putyin elnök beszédében hangsúlyozta, hogy Oroszország szilárd hite az, hogy világszinten elegt tudjon tenni békefenntartó funkciójának.

Harmadszor, a beszéd azt mutatta, hogy Oroszország a nukleáris fegyvereket kompenzáló elemként tekint a Washingtonban uralkodó, egyébként nagyon erős egyensúlyhiányra!

Összefoglalva, Oroszország végső soron azt szeretné elérni, hogy amrika fogadja el elsődleges szerepét a világbéke fenntartásában eddig tett eredményei alapján, azonban az USA erre, semmiképpen nem hajlandó, mivel ő is erre a megtisztelő címre tör.

Forrás: Hirmagazin.eu