Home Tudástár Technika, kommunikáció Fekete lyukakkal üli meg a Fekete pénteket a NASA (Olvasd el és...

Fekete lyukakkal üli meg a Fekete pénteket a NASA (Olvasd el és nézd meg!)

A NASA a Black Friday alkalmából immár ötödik alkalommal a fekete lyukakkal foglalkozik valamennyi online platformján

Immáron Magyarországon is elterjedt, hogy a hálaadás napját követő pénteken kezdetét veszi a karácsonyi roham a Black Friday-jel. Ezen a napon az áruházak hatalmas akciókkal várják a vásárlóikat. A NASA immáron ötödik éve e napon a fekete lyukak rejtelmeibe igyekszik bevezetni olvasóit mind a hivatalos, mind a közösségi oldalain. Ez a kezdeményezésük az úgynevezett #BlackHoleFriday.

Ezen a napon érdekes és színes albumokat és tartalmakat böngészhetünk a fekete lyukakról. Az űr azon szegleteiről, ahol olyan erős gravitáció uralkodik, hogy a fény sem tud  onnan megszökni. A NASA az utóbbi években az egyre fejlődő technikájának köszönhetően olyan fotókat és felvételeket tudott készíteni a fekete lyukakról, amelyek lenyűgözik a világot.

Az oldalakon böngészve olyan kérdésekre kaphatunk választ, hogy mik is pontosan a fekete lyukak, mekkorák lehetnek, de az eredetükre is megmagyarázzák a csillagászok. A Tumblr bejegyzésben a szerkesztő viccesen úgy definiálja a ezeket a hihetetlen erejű objektumokat, hogy olyan különleges űrben fellelhető anomáliák, amelyek az anyagot apró térbe szorítják erős gravitációs hatásuk által. Mindezt a Black Friday-en az áruházakban tolongók helyzetéhez hasonlítja, akik nem ritkán beszorulnak az üzletekbe más vásárlótársaikkal együtt.

A fekete lyukak születésükről a tudósok úgy tartják, hogy a legkisebb fekete lyukak a világegyetemmel egy időben keletkeztek. De az igazi nagy ágyúk akkor jöttek és jönnek létre, mikor egy csillag centruma összeomlik vagy felborul.  Ekkor következik be a szuper-, de egyes kutatók által hipernovának nevezett robbanás. A csillag halálával egy olyan fúziós folyamat indul be, amelynek eredményeként középen kialakul maga a fekete lyuk.

A robbanás következtében a lökéshullámok által kilökött anyagcsomók némelyike visszazuhan a fekete lyukba, és a zuhanás közben erős sugárzást bocsát ki. A fekete lyukak még ma is hatalmas rejtélyei az univerzumunknak. Nem tudni ugyanis, hogy mit történik azzal az információval, anyaggal, és fénnyel, melyet elnyelnek.

Forrás: hirado.hu, NASA

ElőzőKálomista: Eljön az idő, amikor hátra kell lépni
KövetkezőDzsuzsákot támadják, nincs helye a válogatottban
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: sajtoiroda@hirmagazin.eu. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza
Exit mobile version
Megszakítás