Fancsal község Borsod-Abaúj-Zemplén megyében, Miskolctól közúton 40 kilométerre északkeletre.
Története
Abaúj-Torna vármegye története így tesz említést Fancsalról: „Villa Fonchal”.
1262-ben már létező település volt, ekkor adta V. István ifjabb király a királyné Aladár nevű tárnokmesterének.
1275-ben bíráskodási kiváltságot kapott.
Fancsal a török időkben teljesen elnéptelenedett, lakatlanná vált.
1720 körül Fancsal akkori földesura, a Szemere család evangélikus vallású tótokat (és lengyeleket?) telepített az újraéledő faluba.
1786-ban épült az evangélikus templom.
A faluban nagy hagyománya volt több régi kézműves mesterségnek is, pl. fafaragás, cirokseprű-kötés, kerékgyártás.(? erdélyi Fancsalra vonatkozik?)
Ma is megtalálható sok fancsali ház padlásán a guzsaly vagy ismertebb nevén rokka. Sokan foglalkoztak kenderfonal készítéssel, szövéssel. A község határában levő földek egy részét ma is kenderföldnek nevezik.
Az 1959-ben alapított fancsali Egyetértés Termelőszövetkezet híres volt kajszibarack – és almaterméséről. (Innen a címer.)
Látnivalók
A településen kirándulva érdemes megnéznünk a Joób kúriát.
A településen kirándulva érdemes megnéznünk a dombon álló és egyszerűségében is gyönyörű evangélikus templomot. A kirándulási célpontot javasolta: Podráczki Zsuzsanna.
Katolikus templom
Későbarokk stílusban 1774-86 között épült, gúlasisakos tornyát a főhomlokzat elé 1877-ben emelték. Szentélye egyenes záródású, oldalán későbbi sekrestyéje. A bejárati ajtó fölött 1786-os évszám olvasható. A hajó és a szentély egy-egy csehsüvegboltozattal fedett, karzata boltozott. Berendezése későbarokk, oltárképe 1786-ban készült. A kirándulási célpontot javasolta: Podráczki Zsuzsanna.
Cím: FancsalRákóczi út 49.
Tel: +36 (46) 386 022
E-mail:
Web: