Home Tudástár Technika, kommunikáció Ezzel javítható az okostelefon beégett kijelzője

Ezzel javítható az okostelefon beégett kijelzője

Kép: Shutterstock

Úgy hangzik, pedig nem városi legenda: a mobilok kijelzőjébe szellemképeket égetnek az álló, mozdulatlan képrészletek. Szerencsére van megoldás.

Kép: Shutterstock

Sokkal gyakrabban fordul elő ez a probléma, mint hinnénk. Nem mentesek tőle például a Samsung kijelzői az S család tagjaitól egészen a Note-ig. Az új iPhone X-nek az Ars Technica tesztje szerint éppenséggel mindössze 17 óra üzemidőre volt szüksége ahhoz, hogy beégjen.

Leggyakrabban az Amoled kijelzőkkel fordul elő ez a hiba, de korántsem mentesek tőle az LCD-k sem.

Nem gyártói gondatlanságról van szó.

Leegyszerűsítve arról beszélünk, hogy ezek a kijelzők nem egységes háttérvilágítással jelenítik meg a színeket, hanem csakis azokat a pixeleket világítják meg, amelyeket az adott kép éppen használ. Így aztán a feketék például tökéletesen feketék lesznek, hiszen úgy jönnek létre, hogy egyáltalán nem kapnak fényt.

A technika előnye a szép – időnként „túl szép”, azaz agyonszaturált – kép. Hátránya, hogy az intenzíven világított képrészletek hosszas használat esetén szellemképeket hoznak létre a kijelzőn, amelyek akkor is folyamatosan látszanak, amikor már semmi keresnivalójuk nem lenne ott.

Android készülék esetén számos szoftveres megoldásra lelhetünk a Google Play áruházban. Ajánlott például a Screen Burn-in Tool, amely úgy állítja vissza a kijelző rendes működését (akadályozza meg a további romlást), hogy váltva alapszíneket jelenít meg a mobil kijelzőjén.

Erre emlékeztető, ilyesmi funkciója volt a régi CRT monitorokon használt képernyővédőknek is: üresjáratban ott dinamikusan változó képekkel vették elejét a képpontok beégésének.

Az Apple egészében véve elutasítja a problémát, amit egyébként saját szóhasználatával „képmegtartásnak” nevez. A „csak különleges helyzetekben” fellépő gond kezelésére alacsonyabb kijelző fényerőt, energiatakarékos beállításokat szoktak ajánlani.

Forrás: Hirado.hu

ElőzőSzakértő: „Kijárhatna” egy Nobel-békedíj a dél-koreai kormányzatnak
KövetkezőNagy István: Ha az ellenzék hatalomra jut, veszélybe kerül a termőföld
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: sajtoiroda@hirmagazin.eu. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza
Exit mobile version
Megszakítás