Úgy hangzik, pedig nem városi legenda: a mobilok kijelzőjébe szellemképeket égetnek az álló, mozdulatlan képrészletek. Szerencsére van megoldás.
Sokkal gyakrabban fordul elő ez a probléma, mint hinnénk. Nem mentesek tőle például a Samsung kijelzői az S család tagjaitól egészen a Note-ig. Az új iPhone X-nek az Ars Technica tesztje szerint éppenséggel mindössze 17 óra üzemidőre volt szüksége ahhoz, hogy beégjen.
Leggyakrabban az Amoled kijelzőkkel fordul elő ez a hiba, de korántsem mentesek tőle az LCD-k sem.
Nem gyártói gondatlanságról van szó.
Leegyszerűsítve arról beszélünk, hogy ezek a kijelzők nem egységes háttérvilágítással jelenítik meg a színeket, hanem csakis azokat a pixeleket világítják meg, amelyeket az adott kép éppen használ. Így aztán a feketék például tökéletesen feketék lesznek, hiszen úgy jönnek létre, hogy egyáltalán nem kapnak fényt.
A technika előnye a szép – időnként „túl szép”, azaz agyonszaturált – kép. Hátránya, hogy az intenzíven világított képrészletek hosszas használat esetén szellemképeket hoznak létre a kijelzőn, amelyek akkor is folyamatosan látszanak, amikor már semmi keresnivalójuk nem lenne ott.
Android készülék esetén számos szoftveres megoldásra lelhetünk a Google Play áruházban. Ajánlott például a Screen Burn-in Tool, amely úgy állítja vissza a kijelző rendes működését (akadályozza meg a további romlást), hogy váltva alapszíneket jelenít meg a mobil kijelzőjén.
Erre emlékeztető, ilyesmi funkciója volt a régi CRT monitorokon használt képernyővédőknek is: üresjáratban ott dinamikusan változó képekkel vették elejét a képpontok beégésének.
Az Apple egészében véve elutasítja a problémát, amit egyébként saját szóhasználatával „képmegtartásnak” nevez. A „csak különleges helyzetekben” fellépő gond kezelésére alacsonyabb kijelző fényerőt, energiatakarékos beállításokat szoktak ajánlani.
Forrás: Hirado.hu