Home Főhírek Külföld Ez volt a földi pokol 2018-ban

Ez volt a földi pokol 2018-ban

A címlapkép forrása: NTI OCON / AFP

2018 alapvetően nem volt rossz éve a világgazdaságnak. Bár a fejlett országok lassulásnak indultak, az éves átlagos GDP-növekedés globálisan így is az egyik legmagasabb lesz a válság utáni időszakban.

Ennek ellenére továbbra is vannak olyan helyek a világon, ahol az idén hírből sem ismerték a gazdasági prosperitást. Humanitárius katasztrófák, gazdaságpolitikai hibák, külső sokkok okozta recessziókat egyaránt találunk. A 10 legnagyobb gazdasági visszaesést felmutató országok listája következik.

10. Puerto Rico: -2,3%

Az ország már tavaly is szerepelt a kétes dicsőségű listán. 2017-ben az egyébként is súlyos adósságválsággal küzdő Puerto Rico szigetét térdre kényszerítette a Maria hurrikán, de a gazdasága az idén sem állt talpra. Ez nem meglepetés, már korában is írtunk az ország rossz kilátásairól. A szélsőséges törvényi szabályozás először befektetői paradicsomot csinált a szigetből, hogy aztán az adókedvezmények eltörlése után a cégek és a lakosság egyszerre fogja menekülőre a dolgot. Jelenleg a lakosság több mint 40%-a él a szegénységi küszöb alatt, akik megtapasztalhatták: bár könnyen az országba csábíthatók a nagyvállalatok, ez önmagában kevés ahhoz, hogy a helyi közösség érdemben profitáljon jelenlétükből. Megfelelő üzleti környezet hiányában (infrastruktúra, oktatás minősége és ezzel összefüggésben a munkaerő képzettsége, jogbiztonság) mindez inkább csak a vállalati adóelkerülést segíti, mintsem a gazdaságfejlesztésen keresztüli tartós felzárkózást a célország számára.

Ez volt a földi pokol 2018-ban

 

9.: Szudán: -2,3%

Az ország kettészakadása óta Dél-Szudánnak bérelt helye van ezen a listán, ezúttal azonban az északi rész is felkerült. Az etnikai villongásoktól sújtott, olajfüggő, óriási egyenlőtlenségeket felmutató szegény ország képtelen megszervezni a gazdálkodását, valutája folyamatosan veszít az értékéből, az emberek pénzrendszer iránti bizalma pedig tragikus. A 60% felett infláció már csak hab a tortán.

 

8. Nauru: -2,4%

A lista legegzotikusabb tagja a foszfátexportból, halászatból (és egy kicsit „offshore banki szolgáltatásokból”) élő kis óceániai sziget, Nauru. Az ország hosszabb ideje küszködik problémákkal az ásványkincsek kimerülése és a termőföld szűkössége miatt, és alaposan rá van szorulva Ausztrália segélyeire és Tajvan hitelére. Az ország gazdasági kilátásai meglehetősen sanyarúak, hiszen a „foszfátkincs átka” magas korrupcióhoz, hibás gazdaságpolitikai döntésekhez vezetett, ami miatt az ország teljesen felkészületlen a nyersanyaggazdagság utáni évekre.

 

7. Argentína: -2,6%

A Portfoliót rendszeresen olvasók bizonyára Argentína listára kerülésén lepődnek meg a legkevésbé. A gazdasági összeomlás elől IMF-hitellel megmenekülő ország komoly árfolyamválságon esett keresztül az idén, a kamatok és az infláció is ez egekbe emelkedtek. A krízis oka részben az amerikai monetáris politika szigorodása (és az ezzel kapcsolatos tőkekivonás), részben pedig az ország gazdasági problémái, amelyek érzékennyé tették a külső sokkokra az országot. A gazdasági problémák főként az előző vezetés populista, a problémákat a szőnyeg alá söprő gazdaságpolitikájára vezethetők vissza, ami után költségvetési szigorral próbálja elkerülni a csődöt Maurico Macri kormánya.

 

6. Jemen: -2,6%

Évek óta dúl a polgárháború Jemenben, így igazából csak erős találgatásnak nevezhető, hogy az összeomlott gazdaság teljesítménye milyen is volt 2018-ban. Az IMF előrejelzése is inkább technikai kivetítésnek tekinthető, mondván, az elmúlt évekhez képest már csökkenhetett a visszaesés mértéke. Néhány év alatt így is felére zsugorodhatott a gazdaság. A szaúdiak aktív harcoló alakulatokkal is támogatják az ádeni kormányt, míg az ellenlábasaikat, a húti mozgalmat Irán pénzeli és látja el fegyverekkel. Az áttekinthetetlenül zűrzavaros politikai viszonyok valószínűleg kevésbé elszomorítók, mint a vízhiány, az éhínség, a malária, a mindennapi fegyveres erőszak. A legszegényebb arab ország helyzetét még az idén is leírhatjuk a humanitárius katasztrófa kifejezéssel.

5. Dél-Szudán: -3,2%

Aligha vigasz a világ egyik legszomorúbb helyének, hogy egyre hátrébb csúszik a listánkon. 2016-ban első volt, tavaly harmadik, az idén már „csak” ötödik. A GDP visszaesésének mértékét nyugodtan tekintsük hozzávetőleges becslésnek, hiszen a dél-szudáni állapotok nemigen teszik lehetővé normális statisztikai rendszer működtetését. Pedig a 2011-ben alakult ország a nyersanyagkincsei révén akár sikeres is lehetne, ám ehhez képest az országban katasztrofális állapotok uralkodnak – 6 év alatt az amúgy is szegény gazdaság a felére zsugorodott. Polgárháború, milliós otthontalan, menekülő embertömeg, az ENSZ békefenntartók teljes kudarca, és hozzá korrupt politikai vezetés, amely a legnagyobb nyomorban is lendületesen gazdagodik.

 

4. Nicaragua: -4%

Közép-Amerika legszegényebb országa nem tipikus szereplője a negatív növekedési rangsorunknak. A klasszikus nyersanyagexportőr gazdaság elmúlt évei viszonylag jól sikerültek, de a társadalmi és politikai feszültségek az idei teljesítményre nagyon rányomták a bélyegüket. Az elégedetlenség tüntetésekben és erőszakban ölt testet, ami természetesen rombolja az üzleti környezetet és a fogyasztói bizalmat. Ennek megfelelően az idegenforgalom és az építőipar is óriási visszaesést mutat-

 

3. Egyenlítői Guinea: -7,7%

Hatodik éve van recesszióban az afrikai ország, amely elkeserítő példája a kincsek átka jelenségének: hiába bővelkedik nyersanyagban Egyenlítői Guinea, a lakosság nagy része nyomorban él, a korrupció az egeket veri, az emberi jogok pedig még afrikai mércével mérve is kirívóan sérülnek. Amíg a politikai rendszer nem változik, nem nagyon látszik esély a felzárkózásra: az IMF még hosszú évekig gazdasági visszaesést jósol.

 

2. Dominika: -14,1%

A dominikai gazdaság idei mélyrepülését még egy tavalyi esemény, a 2017 őszi Maria hurrikán tarolása okozza. A termelő kapacitások pusztulása az adóbevételeket is visszavetette, így az állam erősforrásszűkében van. Persze az, hogy egy természeti katasztrófa ennyire megviseli a gazdaságot arra is rámutat, hogy versenyképesség, intézményi háttér, makrostabilitás területén is bőven van tennivalója az alig 70 ezer fős népességű karibi országnak.

 

1. Venezuela: -18%

És még mindig van lejjebb a világ legnagyobb olajkincsén ülő kommunista országnak, amely évek óta óriási gazdasági krízissel, hiperinflációval, a pénzrendszer teljes összeomlásával küzd. Energia- és áruhiány, a kommunista vezetés szerencsétlenkedése repíti hétről hétre a címlapokra Venezuelát, ahonnan milliók menekültek már el a szomszédos országokba a nyomor és az éhezés elől.

Forrás: portfolio.hu

ElőzőFelszámolja magát az LMP
KövetkezőAggasztó események zajlottak a világgazdaságban az idei évben
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: sajtoiroda@hirmagazin.eu. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza
Exit mobile version
Megszakítás