Home Főhírek Külföld Európa biztonságát is veszélyeztetheti a líbiai polgárháború

Európa biztonságát is veszélyeztetheti a líbiai polgárháború

Véres háború bontakozhat ki Líbiában, Demokrata

A líbiai parlament elutasította a tripoli kormány és Törökország megállapodását, és megszavazta, hogy szakítsák meg a kapcsolatokat Törökországgal.

A kép illusztráció (Fotó: MTI/EPA)

Kadhafi bukása óta már a harmadik polgárháború zajlik Líbiában. Fájez al-Szárrádzs kormánya katonai támogatást kért a nagyhatalmaktól. Ankara azonnal élt is a lehetőséggel, védelmi megállapodást kötött Tripolival, a török törvényhozás pedig jóváhagyta, hogy Recep Tayyip Erdogan török elnök csapatokat küldjön Líbiába. A líbiai parlament azonban elutasította a tripoli kormány és Törökország megállapodását, megszavazta, hogy szakítsák meg a kapcsolatokat Törökországgal, és hazaárulás vádjával indítsanak eljárást Szarrádzs ellen.

Törökország a nemzetközileg elismert líbiai egységkormány kérésére katonákat küld Líbiába. Ankara szerint az akció célja a fegyverszünet biztosítása, valamint a humanitárius katasztrófa megelőzése. A döntés bírálói szerint a lépés csak tovább mélyíti a konfliktust az észak-afrikai országban, ahol a 2011-es arab tavasz és Moammer Kadhafi megbuktatás óta teljes a káosz.

Három polgárháború is végigsöpört Líbián

Kadhafi bukása óta a harmadik polgárháború zajlik Líbiában. A két szembenálló fél a tripolii székhelyű és nemzetközileg elismert egységkormány, amelyet Fájez al-Szárrádzs miniszterelnök vezet, illetve az ország keleti területeit ellenőrző Líbiai Nemzeti Hadsereg Halifa Haftar tábornok vezetésével.

Marsai Viktor, a Migrációkutató Intézet kutatási igazgatója az M1 Világ című műsorában elmondta „2019 áprilisában Halifa Haftar tábornok, a keleti területeket uraló hadúr, akinek semmilyen hivatalos pozíciója nincs az országban, támadást indított Tripoli ellen azzal a szándékkal, hogy elfoglalja a várost, és kész helyzet elé állítsa mind a líbiai népet, mind pedig a nemzetközi közösséget.

Hozzátette, a villámháború kudarcot vallott, nyolc hónapja zajlanak a harcok az országban. Marsai Viktor kiemelte, a tripolii kormány többször is felszólította a nemzetközi közösséget, hogy aktívabban lépjen fel Haftar tábornokkal szemben.

Katonai segítséget kértek 

A hathatós segítség elmaradt, és a harcok tavaly év végén fellángoltak. Fájez al-Szárrádzs kormánya így gyakorlati katonai támogatást kért a nagyhatalmaktól. Ankara azonnal élt is a lehetőséggel, védelmi megállapodást kötött Tripolival, a török törvényhozás pedig jóváhagyta, hogy

Recep Tayyip Erdogan csapatokat küldjön Líbiába.

A katonák áttelepítése már megkezdődött. A Migrációkutató Intézet kutatási igazgatója szerint azt még nem lehet tudni, hogy csak támogató szerepkörben érkeznek, vagy beavatkoznak a harcokba.

Líbiában erős a megosztottság 

Líbia megosztottságát jól jelzi, hogy a parlament elutasította a tripoli kormány és Törökország megállapodását, megszavazta, hogy

szakítsák meg a kapcsolatokat Törökországgal,

és hazaárulás vádjával indítsanak eljárást Szarrádzs ellen.

A török katonák betelepítését többek között Oroszország, az Egyesült Államok, az Európai Unió és az ENSZ is elítélte. A nyilatkozatok alapján úgy tűnhet, hogy Líbiában kizárólag helyi erők harcolnak egymással, ez azonban nem így van: mindkét oldalt több külföldi hatalom is támogatja.

Több külföldi hatalom is beavatkozott

Marsai Viktor kiemelte, a konfliktusos helyzet eszkalációja április óta folyamatos, egyre több külső szereplő avatkozik be a küzdelembe. Hozzátette, a beavatkozást mindenki tagadja, de mind nyugati, mind arab országok, illetve Oroszország jelenléte is megfigyelhető, akár fegyverek, akár kontraktorok formájában. „Haftar tábornok mögött elsősorban az Egyesült Arab Emírségek, Szaúd-Arábia, Egyiptom és Oroszország, illetve különféle hírek szerint Franciaország jelent meg. Miközben a tripolii egységkormány mögött a már említett Törökország, illetve Olaszország segítségét láthatjuk” – mondta Marsai Viktor.

A helyzet a nemzetközi szereplők miatt csak még zavarosabbá vált.

Moszkva és Párizs például úgy nyújt támogatást Haftarnak, hogy a Szárrádzs által vezetett kabinetet ismerik el Líbia törvényes kormányának. Ráadásul a konfliktusban két uniós tagállam, Franciaország és Olaszország szembekerült egymással. Marsai Viktor arra figyelmeztet, hogy a líbiai polgárháború Európa biztonságát is veszélyeztetheti.

A Migrációkutató Intézet kutatási igazgatója felhívta a figyelmet arra, hogy a nemzetközi szereplők többször is felszólították a feleket arra, hogy üljenek le tárgyalni, de a hasonló jellegű erőfeszítések eddig eredménytelennek látszanak. „Haftar tábornok legutóbbi, decemberi offenzívája éppen arra irányult, hogy a tervbe vett, berlini konferenciát ne lehessen megvalósítani, hanem addig esetleg sikerüljön döntési helyzetet elérni a csatatereken” – fogalmazott Marsai Viktor.

Egy évekig elhúzódó, az egész országra kiterjedő líbiai polgárháborúnak súlyos következményei lesznek Európára nézve. Az egyre súlyosbodó harcok és a békés rendezés egyre fogyatkozó esélye miatt bevándorlók újabb tömegei indulhatnak el a líbiai menekülttáborokból a Földközi-tengeren át az Európai Unió felé.

A címlapfotó illusztráció

M1, Hirmagazin.eu

ElőzőEzért öregszik lassabban a zsíros bőr: problémásnak gondolod, de van egy nagy előnye!
KövetkezőSzokatlan jelenségre figyeltek fel a kutatók a Mount Everesten: a klímaváltozás okozhatja
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: sajtoiroda@hirmagazin.eu. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza
Exit mobile version
Megszakítás