Kettős jubileum alkalmából rendezett emlékülést az Állatorvostudományi Egyetem és a NÉBIH
Szeptember 5-én, Budapesten emlékezett meg az Állatorvostudományi Egyetem és a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) a haszonállatok mesterséges termékenyítésének 70 éves, valamint az embrió-átültetés 40 éves jubileumáról. Az egyetem campusán tartott emlékülésen mintegy 180 szakember tisztelgett az állattenyésztésben forradalmi változásokat jelentő biotechnikák eredményei előtt.
A NÉBIH – mint az évtizedek során a művi szaporítási feladatokat ellátó szolgáltatási és szakhatósági intézmények jogutódja – az emlékülés főszervezőjeként az állattenyésztésben forradalmi változásokat jelentő biotechnikák sikereire és eredményeire hívta fel a jelenlévők figyelmét.
Dr. Oravecz Márton, a hivatal elnöke köszöntőjében hangsúlyozta, a NÉBIH a megváltozott intézményrendszer mellett is számos területen kötődik a művi szaporításhoz, akár hatósági szolgáltatásai, akár ellenőrzési jogkörei révén.
Dr. Bognár Lajos országos főállatorvos prezentációjában azokra a nemzeti vívmányokra világított rá a haszonállatok szaporítóanyag előállítása területén, amelyek sok tekintetben meghaladják az EU követelményrendszerét, így a hazai genetikában is kimagasló eredménnyel alkalmazhatók.
Sótonyi Péter, az Állatorvostudományi Egyetem rektora a „Magyar állatorvosképzés múltja és jövője” című előadásában kiemelte azoknak az egyetemi oktatóknak a szerepét, akik a mesterséges termékenyítő apparátusból emelkedtek egyetemi katedráig, vagy az ötvenes évek nehéz időszakában ott találták meg boldogulásukat..
Horn Péter akadémikus „Az emberiség állati fehérje ellátása, a genetikai előrehaladás és a mesterséges termékenyítés tükrében” című előadása globális kitekintést adott az exponenciálisan növekvő világnépesség élelmiszer-ellátásának kihívásairól.
Solti László akadémikus „A biotechnológia fegyvertára a szaporulat növelése érdekében” című előadásában tágabb értelemben, az asszisztált szaporítási eljárások számos új elemét ismertette, amelyek a genomika adta lehetőségekkel karöltve a genetikai előrehaladás gyorsításának páratlan lehetőségeit kínálják.
A rendezvény csúcspontjaként összesen 70 fő – köztük állatorvosok, állattenyésztők és gyakorló inszeminátorok – vehettek át jubileumi emlékplakett elismerést.
A kitüntetettek névsora: 09_11_Kettős jubileum_kitüntetettek névsora
Forrás: NEBIH