Hatvankilenc éve, 1948. december 10-én fogadta el az ENSZ az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozatát, hogy rögzítsék a minden embert megillető alapvető jogokat. Több mint fél évszázad elteltével a Nyilatkozat betartása még mindig hagy kívánnivalót maga után. Egy emberjogi szervezet szerint a pszichiátriai osztályok, intézetek sokszor még ma is a sérelmek, visszaélések melegágyai.
A médiában nap mint nap hallunk olyan eseményekről, amelyek az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozatának megsértését jelentik, mégis, aligha találni emberi jogaikban kiszolgáltatottabb csoportot, mint a pszichiátriai intézetekben kezelt embereket.
Bár a Nyilatkozat egyértelműen állást foglal a kegyetlen, megalázó bánásmóddal szemben és kinyilvánítja, hogy minden embernek joga van a törvény egyenlő védelméhez, ezek a jogok még ma is gyakran sérülnek a pszichiátriákon. Még ma is sok helyütt mindennaposak a megalázó kényszerítő intézkedések: a lekötözések, ágyhoz szíjazások, hogy a tudatmódosító szerekkel kiváltott „kémiai kényszerzubbony” rutinszerű használatáról ne is beszéljünk.
A pszichiátriákra történő kényszerbeszállítások Magyarországon sokkal gyakoribbak, mint azt a legtöbben gondolják: tízezer fölötti az ilyen kényszerintézkedések száma évente, annak ellenére, hogy a törvény szerint az eljárást csupán sürgős szükség esetén lenne szabad alkalmazni. Családi vita, gyermekelhelyezési ügy, vagyoni vagy örökösödési vita – ezek bármelyike alapul szolgálhat egy jogtalan pszichiátriai kényszerbeszállításhoz, amelyekből az emberjogi alapítvány számosat derített már fel az elmúlt években.
Az intézetek falai között érheti sérelem a pszichiátriai kezelésben érintetteket: a leggyakrabban használt pszichiátriai szerek borzasztó mellékhatásai életeket tehetnek tönkre a pszichiátriai osztályokon kívül is, miközben egyáltalán nem gyógyítják meg fogyasztóik mentális problémáit. Olyan szerekről van szó ráadásul, amelyeket az egészségbiztosító akár 100%-ban térít az adófizetők pénzéből; az antidepresszánsokra kifizetett TB-támogatás évente 10 milliárd forintos nagyságrendben mozog.
Az Állampolgári Bizottság az Emberi Jogokért Alapítvány az emberi jogok világnapja alkalmából felhívja a figyelmet: egy társadalom állapotát hűen tükrözi az, hogyan bánik kiszolgáltatott tagjaival, így Magyarországon is sok még a teendő, hogy a pszichiátriákon történő visszaéléseket felszámoljuk és a kezeltek számára biztosítsuk az őket megillető alapvető jogokat.
Forrás és további információ:
Hídvégi Klára
képviselő
Állampolgári Bizottság az Emberi Jogokért
Közép-Európa Alapítvány
Tel.: 06 1 342 6355
Mobil: 06 70 330 5384
E-mail: pr@cchr.hu
Képek: csunscene, emberijogok, Kunszenti Hírek