Home Főhírek Belföldi hírek Emberi Jogok Világnapja

Emberi Jogok Világnapja

Hatvankilenc éve, 1948. december 10-én fogadta el az ENSZ az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozatát, hogy rögzítsék a minden embert megillető alapvető jogokat. Több mint fél évszázad elteltével a Nyilatkozat betartása még mindig hagy kívánnivalót maga után. Egy emberjogi szervezet szerint a pszichiátriai osztályok, intézetek sokszor még ma is a sérelmek, visszaélések melegágyai.

A médiában nap mint nap hallunk olyan eseményekről, amelyek az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozatának megsértését jelentik, mégis, aligha találni emberi jogaikban kiszolgáltatottabb csoportot, mint a pszichiátriai intézetekben kezelt embereket.

Bár a Nyilatkozat egyértelműen állást foglal a kegyetlen, megalázó bánásmóddal szemben és kinyilvánítja, hogy minden embernek joga van a törvény egyenlő védelméhez, ezek a jogok még ma is gyakran sérülnek a pszichiátriákon. Még ma is sok helyütt mindennaposak a megalázó kényszerítő intézkedések: a lekötözések, ágyhoz szíjazások, hogy a tudatmódosító szerekkel kiváltott „kémiai kényszerzubbony” rutinszerű használatáról ne is beszéljünk.

A pszichiátriákra történő kényszerbeszállítások Magyarországon sokkal gyakoribbak, mint azt a legtöbben gondolják: tízezer fölötti az ilyen kényszerintézkedések száma évente, annak ellenére, hogy a törvény szerint az eljárást csupán sürgős szükség esetén lenne szabad alkalmazni. Családi vita, gyermekelhelyezési ügy, vagyoni vagy örökösödési vita – ezek bármelyike alapul szolgálhat egy jogtalan pszichiátriai kényszerbeszállításhoz, amelyekből az emberjogi alapítvány számosat derített már fel az elmúlt években.

Az intézetek falai között érheti sérelem a pszichiátriai kezelésben érintetteket: a leggyakrabban használt pszichiátriai szerek borzasztó mellékhatásai életeket tehetnek tönkre a pszichiátriai osztályokon kívül is, miközben egyáltalán nem gyógyítják meg fogyasztóik mentális problémáit. Olyan szerekről van szó ráadásul, amelyeket az egészségbiztosító akár 100%-ban térít az adófizetők pénzéből; az antidepresszánsokra kifizetett TB-támogatás évente 10 milliárd forintos nagyságrendben mozog.

Az Állampolgári Bizottság az Emberi Jogokért Alapítvány az emberi jogok világnapja alkalmából felhívja a figyelmet: egy társadalom állapotát hűen tükrözi az, hogyan bánik kiszolgáltatott tagjaival, így Magyarországon is sok még a teendő, hogy a pszichiátriákon történő visszaéléseket felszámoljuk és a kezeltek számára biztosítsuk az őket megillető alapvető jogokat.

Forrás és további információ:

Hídvégi Klára
képviselő
Állampolgári Bizottság az Emberi Jogokért
Közép-Európa Alapítvány
Tel.: 06 1 342 6355
Mobil: 06 70 330 5384
E-mail: pr@cchr.hu

Képek: csunscene, emberijogok, Kunszenti Hírek

ElőzőTörvényen „kívüli” tb-ellátások: fáziskésésben a jogalkalmazók
KövetkezőDíjátadóval ünnepelt a Pannon Filharmonikusok
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: sajtoiroda@hirmagazin.eu. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza
Exit mobile version
Megszakítás