Teljesen eloltották az erdőtüzeket a Csernobil körüli tiltott övezetben, de a közeli erdőkben újabb lángok csaptak fel – közölték ukrán médiaforrások szerdán.
Eloltották a csernobili erdőtüzeket
Így lángolt az erdő a csernobili atomerőmű körül kialakított tiltott övezetben.
Komoly tragédia is történhetett volna, ha eljut a tűz a sugárfertőzött területekre. A tüzet öt kilométerre sikerült megállítani attól a ponttól, ahol a sugárzó fáradt fűtőelemek ideiglenes tárolóhelye áll – írja az index.hu.
A tiltott övezetben pusztító tüzek oltásában, amelyek még a nap folyamán is 320 hektáron égtek, több mint 300 ember és 51 jármű vett részt, köztük repülőgépek és helikopterek.
Arszenyij Jacenyuk ukrán miniszterelnök és Zorjan Skirjak, az ukrán rendkívüli helyzetek hivatalának megbízott vezetője már kedden leszögezték, hogy a tüzek nem jelentenek fenyegetést a térség lakosságára, és a háttérsugárzás szintje sem emelkedett, megfelel a normáknak.
Az eredetileg 30 kilométeres sugarú tiltott övezetet — közismertebb nevén a „zónát” — az 1986. április 26-i atomerőmű-katasztrófa következtében szennyeződött területen alakították ki. Az erőmű utolsó, még működő 3. reaktorblokkját 2000-ben állították le. Az 1986-os robbanás az 1957-es, szintén szovjetunióbeli majaki atomkatasztrófa után a világ eddigi legsúlyosabb atomerőmű-balesete volt. A később a reaktorblokk fölé emelt betonszarkofág fölé jelenleg egy második védőburkolat épül, amely a tervek szerint 2016-ra készül el.
180 millió eurós nemzetközi segélyfelajánlás a csernobili atomerőmű új szarkofágjára
Összesen 180 millió eurót ajánlottak fel a csernobili atomerőmű felrobbant blokkja fölé tervezett új szarkofág megépítésére a szerdán Londonban megrendezett nemzetközi donorkonferencia részvevői.
„Rendkívül megkönnyebbültem, komoly sikert értünk el a mai délutánon” – mondta Jochen Flasbarth, a német környezetvédelmi minisztérium államtitkára.
A legtöbb pénzt (165 millió eurót) az Európai Bizottság és a világ legfejlettebb ipari országait tömörítő G7-csoport tagjai ajánlották fel. Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) tavaly novemberben már 350 millió eurót ígért a projektre.
Az EBRD közlése szerint még 85 millió euró hiányzik az új szarkofág megépítéséhez. Ennek költsége mintegy 1,5 milliárd euró lesz, ám a különböző kiegészítő munkálatok miatt a végösszeg 2,15 milliárd euróra tehető.
Az építkezés fővállalkozója a Bouygues és Vinci francia cégek alkotta Novarka konszern, az új 20 ezer tonnás acélszarkofág előreláthatólag 2017 végére fog elkészülni, és mintegy 100 évig lesz használható.
1986. április 26-án robbanás történt a csernobili erőmű 4. reaktorblokkjában. Ez volt a világ legsúlyosabb, atomerőműben történt balesete.
Forrás: metropol;