Home Főhírek Külföld Eldurvul a Brexit, százezrek válhatnak munkanélkülivé

Eldurvul a Brexit, százezrek válhatnak munkanélkülivé

Illusztráció. 2019.08-.05. Nagy-Britanniában továbbra sem tisztul a kép, a Brexit pontos forgatókönyve változatlanul zavaros. Ez a helyzet, azóta is fennáll. Hirmagazin.eu

Sötét korszak köszönt be Európára, ha Brüsszelnek és Theresa May-éknek nem sikerül megegyezniük a brit EU-s kilépés részleteiről.

Nem haladnak túl jól a Brexit-tárgyalások, egyre több kényes pontnál vitatkoznak össze a felek, és Theresa May még mindig azzal fenyegetőzik, hogyha nem kap elfogadható ajánlatot, akkor a britek megegyezés nélkül hagyják el az EU-t. Ez azonban Brüsszelnek sokkal többe kerülne, mint az Egyesült Királyságnak!

A „válási számla” mellett újonnan a szabadkereskedelmi megállapodás okozza a legtöbb vitát a tárgyalóasztaloknál – ennek köszönhetően May újra megemlítette kisétálós aduászát. A Gazdaságpolitikai Kutatóközpont (CEPR) pedig ennek hatására jelentést készített arról, milyen következményei lennének annak, ha a „hard Brexit”, azaz a kapcsolatok teljes megszakítása válna valósággá: egymilliónál is több ember veszítené el egyik napról a másikra az állását a 27 tagállamban!

A számítások szerint a szakítás az Egyesült Királyságban 530 ezer munkahely megszűnésével járna, míg uniós szinten ez a szám meghaladná az 1,2 milliót. Ebből 290 ezren Németországban, míg Francia- és Olaszországban 140 ezren válnának munkanélkülivé. Ugyan Írországban „csak” 50 ezren veszítenék el az állásukat, de arányait tekintve őket érintené legkellemetlenebbül a teljes szakítás: ez az 50 ezer ugyanis a munkaerő 2,5 százalékát jelenti.

A szakértők szerint Írországban és Spanyolországban a mezőgazdasági területen dolgozók, míg Németországban az autóipar sínylené meg a hard Brexitet, a franciák és olaszok esetében pedig az üzleti szféra kapna komoly sebeket, de a belga acélipar sem heverné ki egykönnyen Brüsszel és May vitáját.

A CEPR szakértői ezért azt tanácsolják a Brexit-tárgyalásokban érintetteknek, hogy mindenképpen próbáljanak egyezségre jutni, hiszen EU-szerte így is elég magas a munkanélküliség aránya – a sértődésekkel pedig csak súlyosbítanák a helyzetet.

Forrás: Ripost

Exit mobile version
Megszakítás