Home Szabadidő Vadászat hírei Egyre több magyar nő vadászik – szerintük nem csak elhalt állatok és...

Egyre több magyar nő vadászik – szerintük nem csak elhalt állatok és vér

forrás: S.J. / hirado.hu

A vadászat nekem egy életérzés, ezt csak az tudja, aki benne van. Egy vadásznak hatalmas adrenalint, izgalmat és érdekes szituációkat jelent a vadászat, ezt hívják vadászláznak.”

A kívülállók annyit látnak belőle: lövések, elhalt állatok és vér… Ők azt mondják: adrenalin, izgalom és vadászláz.

Egyre nagyobb népszerűségnek örvend a nők körében a vadászat, de általában véve is emelkedik a vadászok száma. Ma Magyarországon több mint 63 ezer ember rendelkezik vadászjeggyel, ebből a nők száma nagyjából 1800 főre tehető. Bár elenyésző a női vadászok száma a férfiakéhoz képest, a szakemberek úgy látják, hogy az elmúlt 20 évben változás állt be, a hölgyek jobban érdeklődnek ez iránt a sport iránt, mint eddig bármikor – tudta meg a hirado.hu az Országos Magyar Vadászkamarától.

vadász nők Fotó: Diana Vadászhölgy Klub
Szerbiai fürjvadászat. Fotó: Diana Vadászhölgy Klub

Egy életérzés a vadászat

Már Afrikát is megjárta a hét éve vadászó Almási Krisztina. Namíbiában két kék gnút és egy panyókás sakált is elejtett, amire nagyon büszke. „A vadászat nekem egy életérzés, ezt csak az tudja, aki benne van. Egy vadásznak hatalmas adrenalint, izgalmat és érdekes szituációkat jelent a vadászat, ez az, amit vadászláznak hívnak” – magyarázta Krisztina, aki már 11 évesen fácánhajtásokra járt az édesapjával.

A magyarországi vadfajok közül majdnem mindent ejtettem már el, kivétel a muflon, arra még nem volt lehetőségem – mondta.

Egyrészt beleszülettem egy vadászcsaládba, ahol mindent megtanítottak nekem, másrészt minden érdekelt, ami a természettel, az állatokkal, fegyverekkel és vadászattal kapcsolatos – mesélte. Krisztina úgy látja, hogy nincs különbség a női és férfi vadászok között. „Én nőként ugyanúgy igyekszem kivenni a részem mindenből a vadászat során, mint a férfiak, de emellett törekszem a nőiességem megtartására” – tette hozzá.

Régen csak elvétve akadt egy-egy vadásznő

Míg húsz évvel ezelőtt egy vadásztársaságban csak egy-egy nő akadt, addig ma már úgy látom, hogy sok nő vadászik – mondta Bíró Gabriella, az Országos Magyar Vadászkamara főmunkatársa.

2015-től új szabályozás lépett életbe. Ahhoz, hogy valaki vadászhasson, el kell végeznie egy 100 órás kötelező tanfolyamot, ami elméleti és gyakorlati képzésből áll. Az oktatást a vadászkamara által szervezett vizsga zárja. Ha azon jól teljesít a résztvevő, akkor kiválthatja a vadászjegyet, majd a jogosultság birtokában intézheti a fegyvertartási engedélyt.

A tapasztalatok szerint a legtöbb női vadász a közeli hozzátartozója – édesapja, testvére, férje – által kóstol bele a vadászatba, majd megtetszik nekik, ahogyan ez Almási Krisztinával is történt.

A férfiak nem nézik ki a női vadászokat. „20 éve vadászom, egyszer sem tapasztaltam negatív megkülönböztetést azért, mert nő vagyok. Sőt, ha jelen van legalább egy nő a vadászaton, akkor a férfiak figyelmesebbek” – árulta el Bíró Gabriella.

A női vadász megfontoltabb

Egy nő kevésbé kapkod, mint egy férfi, a hölgyek általában sokkal nyugodtabbak. „A nőknél persze lehetnek fizikai korlátok egy erősebb férfihoz képest, de a megfontoltságuk, a biztonságra való maximális törekedésük kiváló vadásszá teszi őket” – mondta el a vadászkamara munkatársa.

Sokan csak annyit látnak belőle, hogy lövések, elhalt állatok és vér… De a vadászati rituálé ennél jóval több. „Rengeteg vadászati hagyománnyal rendelkezünk, sokkal többel, mint más országok, legyen szó akár az öltözködésről, akár a vadászati rituáléról” – magyarázta Bíró Gabriella, aki szerint a vadászat értelmi és érzelmi feldolgozásában nincs különbség a nők és férfiak között.

Sokan úri sportnak tartják a vadászatot. A szakemberek szerint lehet akár milliókat is költeni a felszerelésre, de olcsóbban is megúszhatjuk, ha például használt fegyvert vásárolunk. Egy kezdő vadász teljes felszerelése 200-300 ezer forintból is megvásárolható.

A vadászatban számtalan szeretni való dolog van. Ez elsősorban a természethez köthető, hisz a városias rohanó életmódtól eltérően itt a szabadban, a növények és állatok között vagyunk. Másrészt egy olyan összetett és nehéz szakma, ami folyamatos tanulást és figyelmet igényel – mondta a vadászkamara munkatársa.

Rengeteg vadászati rendezvény van

Az elmúlt 20-25 évben a vadászat megítélése a nem vadászók részéről átalakuláson ment át. Ebben sokat segítettek a különféle rendezvények, amelyek találkozási pontot teremtettek a vadászok és civilek között. Országszerte csaknem száz vadászati szakmai, kulturális gasztronómiai program van már – magyarázta Bíró Gabriella.

Több mint tíz éve működik a Diana Vadászhölgyklub, amelynek csaknem 250 női tagja van. A klubtagok minden évben szerveznek közös vadászatokat, különféle kulturális rendezvényeket és programokat is. „Ez egy szűk csoport, tagjait összeköti egy közös pont, a vadászat szeretete” – mondta el a Magyar Vadászkamara főmunkatársa.

A vadászok nem csak elejtik az állatokat

A vadászoknak nemcsak jogaik, hanem kötelességeik is vannak – hívta fel a figyelmet Bíró Gabriella. Ők azok, akik gondoskodnak a rájuk bízott vadról télen-nyáron, hóban, esőben, az év minden napján. A vadászok munkájának eredménye a vadban gazdag, kiegyensúlyozott ökoszisztémájú élőhely fenntartása, melyben nem csak a vadászható fajok, hanem minden állat, így a természetvédelem alatt álló fajok is megtalálják a nekik optimális életfeltételeket.

Exit mobile version
Megszakítás