Home Főhírek Külföld Egyre közelebb a börtönhöz a volt spanyol király: János Károly volt szeretőjén...

Egyre közelebb a börtönhöz a volt spanyol király: János Károly volt szeretőjén keresztül mosta tisztára a szaúdi kenőpénzt – videó

Abdullah szaúd-arábiai király és János Károly király Madridban, 2008. július 15-én. FORRÁS: AFP/PIERRE-PHILIPPE MARCOU

Az Abu-Dzabiba menekült volt spanyol király, I. János Károly egykori szeretője, a német üzletasszony Corinna zu Sayn-Wittgenstein ellen a svájci ügyészség pénzmosás gyanúja miatt nyomozást rendelt el.

Az ügyészség szerint a német üzletasszony egy panamai vagyonkezelői alapon keresztül vehetett a fia nevére 6 millió fontért egy angliai birtokot a hozzátartozó palotával. A birtokot abból a pénzből vásárolhatta, amit a volt spanyol királytól ajándékba kapott.

Ahogy arról az Origo korábban már beszámolt, 2020. március 3-án a La Tribune de Genève című svájci francia nyelvű lap először írt arról, hogy nyomozás folyik a 2014 júniusában lemondott I. János Károly (volt) spanyol király ellen. A lap szerint a nyomozás még 2018-ban kezdődött el, és az egykori uralkodót azzal gyanúsítják, hogy a 2015 januárjában meghalt Abdullah szaúd-arábiai királytól100 millió dollár kenőpénzt fogadhatott el, amiért egy spanyol konzorcium nyerte el a Medinát és Mekkát összekötő nagy sebességű vasútvonal második szakaszának az építését.

A gyanú alapján a kenőpénzt egy titkos svájci számlán rejthette el, ebből a pénzből pedig kaphatott a német-dán kettős állampolgárságú szeretője, Corinna zu Sayn-Wittgenstein üzletasszony is, akivel azóta már szakított. Svájcban a nyomozás azt követően indulhatott meg, hogy a spanyol sajtónak két éve a (volt) szerető – vélhetően bosszúból – egyik interjújábansejtetve az ügy szaúdi szálát, azt nyilatkozta, hogy pénzt kapott a királytól.

Corinna zu Sayn-Wittgenstein. FORRÁS: AFP/GETTY IMAGES/JP YIM

2020 júniusában aztán a spanyol legfelsőbb bíróság is vizsgálatot indított János Károly ellen, emiatt pedig a volt uralkodó augusztus 3-án,egyelőre nem tisztázott körülmények között az Egyesült Arab Emírségek fővárosába, Abu-Dzabiba távozott.

A legolvasottabb spanyol napilap, az El País augusztus 24-i beszámolója szerinta svájci ügyészség pénzmosás gyanújával a napokban nyomozást indított a Németországban élő Corinna zu Sayn-Wittgenstein ellen is.

TÖBB LÁTOGATÓT SZERETNE A GOOGLE KERESŐBŐL?
A Kulcsszo.hu csapata gyors segítséget tud adni, hogy a helyezései a keresőben pozitívan változzanak és több megrendelője legyen.

Az ügy hátterében egy gyanús ingatlanügy áll. Sayn-Wittgenstein asszony 2015-ben megvásárolta a nyugat-angliai Shropshire megyében fekvő Chyknell Hall Estate birtokot, 3 évvel azt követően, hogyaz akkor még uralkodó János Károlytól ajándékba kapott 65 millió eurót.A nő szerintazért kapott ilyen nagylelkű ajándékot a királytól, mert ő gondoskodott róla.

A német üzletasszony a svájci ügyészeknek azt vallotta, hogy a birtokért 6 millió fontot (mai árfolyamon 2,37 milliárd forint) fizetett és hozzávetőlegesen ugyanennyit költött a rajta lévő épületek felújítására.A tranzakciót egy Panamában bejegyzett vagyonkezelői alapon keresztül bonyolították le, aminek a kedvezményezettje Sayn-Wittgenstein asszony akkor 13 éves fia volt.

A Chyknell Hall Estate birtok 81 hektáron terül el, található rajta egy 1814-ben épült, 1858-ban kibővített palota is, amiben van 11 hálószoba, egy könyvtár és egy úszómedence, a birtokhoz még tartozik egy krikettpálya is.

A birtok az utóbbi 70 évben egyébként három alkalommal cserélt gazdát.

A német üzletasszony a BBC-nek adott interjújában pedig arról beszélt, hogy2014-ben egy vitájuk során János Károly visszakérte tőle a 2012-ben ajándékba kapott pénzt.Sayn-Wittgenstein elmondása alapján a volt király haragját az váltotta ki, hogy ő nyilvánvalóvá tette, nem kívánja folytatni a kapcsolatukat.

A pénz ennek ellenére a nőnél maradt, ezt támasztja alá János Károlynak egy 2018 augusztusában, a svájci ügyvédjének, Dante Canonicának írt francia nyelvű levele is, amelyben azt írta, hogy a 2012-es ajándékozása „visszavonhatatlan”. A levélben még az áll, hogy a volt király nem kapott vissza semmit a pénzből, de

ő soha nem is kérte arra egykori szeretőjét, hogy szolgáltassa vissza az ajándékát. Ezt a levelet később közölte a spanyol sajtó is.

Mind János Károly, mind Corinna zu Sayn-Wittgenstein határozottan tagadják, hogy az egymás közötti ajándékozásra használt 65 millió eurónak köze lenne a volt szaúdi király által – állítólag – nyújtott kenőpénzhez, és szerintük szó sincs róla, hogy bármit is rejtegetnének titkos svájci bankszámlán.

Ennek nazonban ellentmond, hogy Svájcban és Spanyolországban a volt uralkodó ellen zajló vizsgálat jelenlegi szakaszának az a célja, hogy megállapítsa, a kenőpénzt a 2014 júniusi lemondása előtt vagy utána kapta-e János Károly.Ennek azért van jelentősége, mert a király sérthetetlen – vagyis, ha a lemondás előtt fogadta el a pénzt, akkor (bármilyen abszurd ez), nem lehet megbüntetni, ugyanis királyként gyakorlatilag bármit megtehetett.

I. János Károly augusztus elején azután menekült el saját országából, miután egyre nehezebben lehetett távol tartani tőle a nyomozást. A száműzetésbe még saját felesége sem követi, a megcsalt királyné gyakorlatilag megtagadta férjét, ahogy hatalmát féltő utódja, saját fia is.

A volt uralkodó ügye az egész monarchiára veszélyt jelent,

ezért is határolódott el apjától az új uralkodó, VI. Fülöp – pedig könnyen lehet, hogy ő is haszonélvezője volt apja ügyeinek. Emiatt le kellett mondania személyes örökségről. I. János Károly  és a királyi család botrányai alaposan megtörték a monarchia népszerűségét. Már a szaúdi korrupciós ügy nyilvánosságra kerülése előtt is 50 százalék közelében volt azoknak az aránya, akik eltörölnék a királyságot.

ElőzőVígjátéksorozat készül az X-aktákból
KövetkezőDuplázásra készül a Magyar Posta
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: sajtoiroda@hirmagazin.eu. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza
Exit mobile version
Megszakítás