Home Tudástár Tudástár - minden érdekesség Egy javaslat, ha gyakran virágzó kaktuszt akarsz!

Egy javaslat, ha gyakran virágzó kaktuszt akarsz!

A kukackaktusz igénytelen, gyorsan terebélyesedő szobanövény, az egyik legmegbízhatóbban virágzó kaktuszfajtának tartják számon.

gyakran virágzó kaktusz

Ezért érdemes neked is beszerezned. Plusz könnyen szaporítható, nagyon kevés gondozást igényel. Csillag alakú, narancsos virágai és szőrös, csoportot alkotó hajtásai páratlanul látványossá teszik ezt a kaktuszt.

Természetes élőhelyén, Argentínában a növény a földön él, sűrű talajtakaró szőnyeget alkotva. Edényben nevelve alacsony, nagy csoportokat képez, amelyek 30 cm szélesek is lehetnek. Innen nőnek kb. 6 cm hosszú és 1 cm széles kukacszerű hajtásai, amelyekről a kaktusz a köznapi nevét is kapta. A hajtások hosszanti irányban bordázottak, areolák – módosult rövidhajtások, más néven tövispárnák – borítják, amelyekből egyenként 10-15 fehér tövis fejlődik.

Az areolákból kora tavasszal szoktak előbújni a narancs pirosas, tölcsér formájú virágai. A kb. 2,5 cm széles virágok egy hétig nyílnak, a teljes virágzás nagyjából 3 hétig tart. A virágok minden nap kinyílnak, majd becsukódnak, a virágzás csúcsán szinte teljesen beborítják a növényt.

Nem csak virágaitól különleges ez a kaktusz, ugyanis nagyon erőteljesen sarjadzik, kb. 2 év alatt teljesen kitölti egy 15 cm széles, alacsony edény felszínét. A hajtások az edény szélén is túlnőnek, ezzel pedig egzotikus hatást teremtve ezzel. Amúgy más fajokkal számos hibridje is ismert. A hibridek jellemzően sárga, narancs, piros vagy lila virágúak, lassabban növekednek és inkább felfele törekvők.

Ha a növény huzatban áll, vagy nem kap elég vizet, ledobhatja a bimbóit. A bimbók fejlődésekor óvjuk az esetleges huzattól, és figyeljünk oda az öntözésre is, mert a túlöntözést tőrothadáshoz vezet. Ezt a fellépő gombás fertőzés okozza valójában. Az erősen fertőzött kukackaktuszt sajnos meg kell semmisíteni, az ép hajtásokból azonban még lehet dugványt készíteni.

Hasznos tippek a gondozáshoz

Ha a szárai már kitöltik az edényét, ültessük át. Általános vagy tőzegalapú virágföldet használjunk, kevés durva homokkal vagy perlitettel, a jó vízelvezetés biztosítására. Az átültetést szigorúan nyáron végezzük, télen ugyanis a növény fejlődése jelentősen csökken, s nem biztos, hogy átvészelné, ha télen ültetnénk át. Tavasszal és nyáron amúgy a normál szobai hőmérséklet nagyon is megfelel a kukackaktusznak. Még a fagy közeli hőmérsékletet is jól tűri, de azért kerüljük el. A téli nyugalmi időszakban azonban legalább 7°C-t biztosítsunk. Márciustól augusztusig higított tápoldattal kezeljük, télen viszont nem kell tápoldatozni. Nyáron a locsolás legyen mérsékelt, két öntözés között hagyjuk kicsit kiszikkadni a földet. Télen viszont ritkábban kell öntözni.

Más fajok és változatok

Bár a kukackaktusz jelenlegi tudományos neve Echinopsischamaecerus, az üzletekben gyakran a régi Chamaecerussylvestrii vagy Lobivia néven találkozhatunk vele. Amúgy kertészetekben és virágkereskedésekben egész évben kaphatók, gyakran gyűjteményekben is árulják. A kukackaktusz hibridjeit élénk narancs virágok díszítik, amelyek a virágzás csúcsán szinte teljesen elrejtik a növényt. Más változatok virágai azonban mélyvörösek. Válasszunk az adott helyiséghez illő változatot, olyan cseréppel, amely szépen kiemeli a virág színét. Vásárláskor figyeljünk oda, hogy sértetlen, kártevőktől mentes példányt vegyünk. És persze ellenőrizzük azt is, nem-e volt túlöntözve, nehogy tőrothadásnak kitett növényt vigyünk haza.

 

Forrás : delina

Exit mobile version
Megszakítás