13 C
Budapest
2024. április. 23. kedd
HomeÉletmódEgészség - betegségEgészséges táplálkozás a gyermekkori elhízás megelőzésének szolgálatában

Egészséges táplálkozás a gyermekkori elhízás megelőzésének szolgálatában

Az egészséges táplálkozási szokások elsajátítása gyermekkorban kezdődik, ebben pedig a szülői mintának központi szerep jut.

egészséges táplálkozás

A Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége és a NESTLÉ közös kutatása arra derített fényt, hogy napjainkban minden négy magyar iskolásból egy túlsúlyos. A helyzet azért is érdemel különös figyelmet, mert a gyermekkori elhízás kapcsán érintettek gyakran felnőttként is súlyfelesleggel küzdenek, és nehezen alakítanak ki egészséges viszonyt az ételekkel és az étkezéssel. Az igyteljesazelet.hu szakemberei is azt javasolják, hogy az egészséges táplálkozás alapjainak elsajátításához érdemes a gyermekeket már a konyhai tevékenységbe is bevonni.

Minőségi étkezés, változatos alapanyagok

Az egészség megőrzéséhez nélkülözhetetlen a kiegyensúlyozott, változatos táplálkozás. A szervezetnek egyaránt szüksége van szénhidrátokra, zsírokra és fehérjére is, ám korántsem mindegy, hogy ezeket milyen forrásból visszük be. Nem csak az alapanyagok körültekintő megválasztására érdemes azonban figyelni, hanem azok elkészítési módjára is.

Fontos, hogy napi ötszöri étkezés keretein belül juttassuk hozzá szervezetünket a szükséges tápanyagokhoz, a reggeli pedig soha ne maradjon el. A tapasztalatok azt mutatják, hogy azok a gyermekek, akik már kiskorukban megismerkednek a konyhában használatos alapanyagokkal, azok jellemzőivel és szervezetre gyakorolt hatásával, jó eséllyel felnőttként is előnyben részesítik majd az egészséges táplálkozást, és a súlyfelesleg kialakulásának kockázata is ritkábban érinti őket.

Az egészségtudatos szemléletet követő szülők gyermekei számára napi rendszerességgel kerül az asztalra zöldség és gyümölcs. A húsok közül a zsírszegény változatok javasoltak, beleértve természetesen a halféléket is. A fehér lisztből készült pékáruk helyett ajánlottak a teljes kiőrlésűek, de a tejtermékek sem hiányozhatnak az étrendből. Fontos, hogy reggeli nélkül soha ne induljanak el a gyermekek óvodába, iskolába, ugyanis ez a kiemelt fontosságú étkezés járul hozzá az energikus napkezdéshez. Szülőként arra is ajánlott odafigyelni, hogy a kicsik az otthontól távol is egészségesen étkezzenek.

Ennek megvalósítására a legjobb, ha a tízórait otthonról viszik magukkal a gyermekek. A kiegyensúlyozott táplálkozás jegyében érdemes teljes kiőrlésű pékáruból készíteni a szendvicset, akár csirkemell hússal, zöldségekkel megrakva, és kapjon helyet egy-két gyümölcs is a csomagban.

Tanulási folyamat a konyhában

Az étkezés jóval többről szól, mint pusztán energiapótlásról, s ezt célszerű a gyermekek nevelése során is szem előtt tartani. A családi minta alapvetően határozza meg a személyiségfejlődést, és nincs ez másként akkor sem, ha a táplálkozási szokások elsajátításáról van szó. Fontos jó példával szolgálni szülőként, mutassa meg saját étkezésein keresztül, hogyan lehet változatosan, egészségesen táplálkozni, s mindezt úgy, hogy a fenséges ízekről se kelljen lemondani.

Remek döntés lehet, ha a gyermek a konyhai tevékenységben is aktívan részt vesz, erre pedig nem is olyan nehéz rávenni a kicsiket, mint azt elsőre gondolnánk. A színes, illatos, különféle állagú és tapintású alapanyagok rendkívül izgalmasak a gyermekek számára, így valószínűleg előszeretettel segédkeznek majd a sütés-főzés során.

Részt vehetnek az alapanyagok előkészítésében is, de arra mindenképpen ajánlott ügyelni, hogy a számukra veszélyes eszközök ne kerüljenek kezükbe. Az ízek és az ételek szeretetét tanulhatják meg a kóstolással, s közben elsajátíthatják azt a tudást, mely a későbbiekben jó szolgálatot tesz majd számukra az egészséges alapanyagok kiválasztásában.

 

Most népszerű

weblap4u banner
securiton-tűzvédelem