Drégely nevét okleveleink először 1274 körül említették Draguly formában. Drégely első birtokosa a Kacsics nemzetségbeli Marót volt, aki a lázadó kunokhoz csatlakozva kegyvesztett lett. IV. László birtokait 1285-ben a Hunt-Pázmán nembeli Demeter comesnak adományozza. Valószínűleg ő kezdte építeni a XIII. század elején az észak-dél irányú, szabálytalan alaprajzú, belső tornyos várat. 1311-től 1321-ig Csák Máté foglalta el 1328 és 1366 között három várnagyának nevét ismerjük. 1390-ig királyi vár. 1424-ben Zsigmond Pálócsy György érseknek adta.
Drégely a XVI. század elejéig az esztergomi érsekség vadászkastélyaként szerepelt. Amikor Nógrád vára 1544-ben török kézre került Drégely lett a felvidéki bányavárosokat védő végvárvonal előőrse. Várady Szondy Györgyöt nevezték ki kapitánnyá, aki a töröktől kapott – a vár feladására szóló – felhívást visszautasította. Ali basa több, mint 12.000 emberrel tört 1552 július elején a mindössze 146 fővel védett várra és négy nap alatt rommá lövette.
A vár a Börzsöny északkeleti szélén, magas, meredek oldalú hegy tetején van, tengerszintfeletti magassága 444 m, relatív magassága kb. 230 m. Dél felol alacsonyabban fekvo hegy-nyereg csatlakozik. Az északnyugati falak még majdnem teljes magasságban állnak. Északi sarkán két félköru védmu lehetett. A külsobol belso várba egyetlen sziklába vágott folyosó vezetett. Középen kisebb, kikövezett szögletes (ciszterna?), délkeleti sarkában pedig két mély pince van a sziklába mélyítve.
A vár átméroje kb. 80×24 m. A déli oldalon a hegynyereg felol hosszabb, egyenes plató csatlakozik a várhoz, hasonló bár lejtosebb felület figyelheto meg az északi vége alatt is, a többi meredek oldal felett pedig elmosódott terasz nyomai láthatók. Feltételezzük, hogy az utóbbi területek is a várhoz tartoztak és legalábbis palánkkal voltak körbevéve.
Az elmúlt években a Duna-Ipoly Nemzeti park szakemberei a vár környékét megtisztították a bozóttól. Figyelem! A várban a szécsényi Kubinyi Ferenc múzeum szakemberei feltárási és állagmegóvási munkákat végeznek. Óvatosan közlekedjünk és ne zavarjuk oket a munkájukban.
A várat Drégelypalánkról a piros illetve Nagyorosziból a kék kereszt jelzéseken érhetjük el. A táblát az északnyugati fal belso oldalán helyeztük el.

Cím: DrégelypalánkDrégelypalánk külterület
Tel: (+36) 35 367-199
E-mail: [email protected]
Web: www.dregelypalank.hu