A falu jelene
Drávaszabolcs 712 lakosú település Dél-Baranyában, közvetlenül a horvát határ mellett. Központi község: körjegyzőségéhez három szomszédos település tartozik.
A Fenyves utca
Nyugatra 2, illetve 4 km-re Drávapalkonya és Drávacsehi, keletre 2 km-re Gordisa található. Déli irányba indulva 1 km-re van a határátkelőhely Horvátország felé, északra mintegy 4 km-re fekszik termálforrásáról és -fürdőjéről nevezetes Harkány. Hozzávetőlegesen 30 km-re helyezkedik el az ország egyik legszebb fekvésű városa, Baranya megye székhelye, Pécs.
Községünk Drávapalkonya felöl, háttérben a siklósi márványbánya
Pécsről indulva az 58-as főút szeli át a községet, amely így gépkocsival könnyen megközelíthető. Naponta három pár autóbuszjárat közlekedik: ezek kötik össze a falut a környező településekkel.
Korszerűsített buszmegálló Drávaszabolcson. 1934 óta van buszközlekedés a faluban
Drávaszabolcs a Duna-Dráva Nemzeti Park területén fekszik. A közeli Harkányban nyaralók kerékpárral érhetik el a falut és a Dráva-parton lévő turista utakat, tanösvényeket.
Az Alpokban eredő Dráva errefelé csendesebb arcát mutatja
A terület, amelyen Drávaszabolcs és környéke éli mindennapi életét, a Dunántúl egyik legjellegzetesebb tájegysége, A Dráva síkjának délnyugati szögletében fekszik. A vidék nyugati határán fekvő Drávafok és a keleten található Diósviszló között húzódó, a Dráva folyó vonalát követő, északról részben a Villányi-hegységgel körülbástyázott területet különleges néprajzi sajátosságok határozzák meg. Ennek a vidéknek a neve: Ormánság. Az Ormánság azonban elsősorban néprajzi, és csak másodsorban földrajzi fogalom. Földrajzilag Drávaszabolcs, sőt a tőle keletre fekvő Gordisa is ehhez a területhez tartozik. A két falu életkörülményeiben, szokásaiban, ősi eszközeiben sok rokon vonást mutat, de mert nyelve, viselete, eredete más, nem soroljuk az Ormánsághoz.
Ez a táj az Alföld legnyugatibb nyúlványa, de nem tengersík vidék. Az itt épült falvak határában mindenütt található egy-egy „urma”, néhol több is, amelyeket a régen medréből igen gyakran kilépő Dráva hordott, „urmolt” össze. Éghajlata – mivel a táj szubmediterrán klímahatású – kedvező, magas a napsütéses órák száma. Talán Ön is kedvet kapott, hogy vendégünk legyen!
Turizmus:
Duna-Dráva Nemzeti Park
A nemzeti park, melynek területén Drávaszabolcs is fekszik, 1996 tavaszán jött létre a Duna–Sió-torkolat és az országhatár közötti szakaszon, illetve a Dráva mentén fekvő, s néhány további, védetté nyilvánított, összesen közel ötvenezer hektár kiterjedésű területen.
A Duna-Dráva Nemzeti Park területe
A Nemzeti Park Igazgatóság természetvédelmi felügyeleti köre Baranya, Somogy és Tolna megyére, tehát a Dél-Dunántúlra terjed ki. Ebben a térségben, a nemzeti parkon kívül három tájvédelmi körzet és huszonkét önálló természetvédelmi terület található. Számos információt találhat a DDNP-ról a http://ddnp.nemzetipark.gov.hu/ oldalon.
A DDNP Drávaszabolcshoz közeli látnivalói
Mattyi Madár Emlékpark
A Matty határában álló park a hazánkban már nem fészkelő, de korábban őshonos fajoknak állít emléket. A kopjafák a Keselyősfapuszta felé vezető út mentén találhatók meg.
A Keselyősfapusztai Tanösvény a Dráva partján halad. Útvonaláról látható a túlparton lévő kormorános erdőrezervátum. Ebben az erdőrészben élnek a hangoskodó kormoránok vagy kárókatonák.
A fokozottan védett Szársomlyó-hegy otthona például a kétforintoson is szereplő magyar kikericsnek. Itt él Magyarországon egyedül a haragos sikló is. A hegy csak a nemzeti park igazgatóságának szakvezetőjével látogatható.
Cím: Drávaszabolcs Köztársaság tér 1.
Tel: +36 (72) 499 763
E-mail: korjszab@axelero.hu
Web: http://www.dravaszabolcs.hu/