Dombóvár kisváros DK-Dunántúl középpontjában, Tolna megyében a Kapos folyó mellett elhelyezkedő kistérségi központ.

A múzeumnak helyet biztosító kiskastély 1896-ban épült főszolgabírói lakásnak. 1945 után volt fegyveres erők klubja, tiszti lakás, majd iskola.

2000-ben a Városvédő és Városszépítő Egyesület öntevékeny közösségének rendelkezésére bocsátotta Dombóvár Város Önkormányzata, hogy helytörténeti gyűjteményt rendezhessünk be.

A helyileg védett épület méltó helyet biztosít a szellemi és tárgyi, kulturális értékeinknek, amely a lakosság adományaival állandóan gyarapszik.

Szobor és ünnep született – Egy emlékmű reneszánsza

Kevéssé közismert, hogy március 15-ét hivatalosan 1928 óta ünnepelheti nemzetünk, s hogy 1951 és 1988 között csupán a tanuló ifjúság számára volt „kötelezően szabad” emléknap. Március 15. történelmi jelentőségének és Kossuth Lajos személyének törvénybe iktatását pedig annak a sajátos művészi alkotásnak köszönhetjük, amelynek terve éppen 100 évvel ezelőtt nyert első díjat Budapest főváros zsűrije előtt, ám csaknem két évtized elteltével állították csak fel az Országház-tér északi oldalán.

Alkotója: Horvay János (Pécs, 1874 – Budapest, 1944), a 20. század első évtizedeinek kiemelkedő honi szobrásza volt; ő, akinek emblematikus, Cegléden látható alkotását mindannyian ismerjük. Ennek nyomán a New York-ban élő magyarság szintén tőle rendelte meg és avatta a Kossuth-emlékművet éppen 80 évvel ezelőtt.

A Parlament előtt 1951-ig állott s Kossuthon kívül az első felelős magyar kormány tagjait együtt ábrázoló monumentum a kulturális diktatúra következtében maga is sírkertbe került, de 1957-ben egy elszánt vidéki tanácselnök bátorságának köszönhetően megmenekültek az értékes kövek a további enyészettől.

Ezeknek az ünnepeknek és jubileumoknak az érdekes összjátéka, valamint az immár fél évszázada Dombóváron otthonra lelt Kossuth-szoborcsoport kalandos sorsa és tervezett megújulása először elevenedik meg a nyilvánosság előtt fotókon, tárgyakban, dokumentumokban és számos, ez alkalomból felkutatott film- és hangszalagokon.

A kiállítást Wild László műemlékvédelmi szakmérnök, számos budapesti és vidéki tér és műalkotás felújításának vezetője nyitja meg.

A tárlat egyúttal bevezetője a dél-dunántúli kisváros most induló új, örökségtudatos iskolabarát múzeum-projektjének, amelybe a település és környékének többi gyűjteményét is be kívánják kapcsolni

Cím: DombóvárSzabadság u. 16.
Tel: +36 (20) 910-8066
E-mail: [email protected]
Web: www.museum.hu