Szeged — Forradalmian új találmányt fejlesztettek ki szegedi tudósok: az agyi defibrillátor képes leállítani az epilepsziás rohamot a beteg páciensekben.

A gyógyszeres és műtéti kezeléseket lehetne kiváltani az új eszközzel

– A gyógyszeres kezelés egyik hátránya, hogy nem célzottan, hanem hosszú időn keresztül hat, akkor is, amikor a betegnek nincs szüksége rá. A másik pedig az, hogy a betegek 30 százalékánál nem tudnak tünetmentességet elérni, még a legmodernebb szerekkel sem. Eddig nem volt olyan elektromos eszközünk, amivel a megfelelő mennyiségű dózist fájdalommentesen az agyba juttathattuk volna – fejtegette dr. Berényi Antal agykutató, a defibrillátor ötletgazdája és a kutatások vezetője.

Dr. Berényi Antal, a kutatás vezetője először saját magán tesztelte az agy mélyrétegeire ható különleges készüléket

– Ötévnyi munka után készült el az eszköz, ami egészen a mélyagyi rétegekig eljuthat. Állatokon és civil önkénteseken már teszteltük is, és biztonságosnak bizonyult. Természetesen én voltam az első, akin kipróbáltuk, és nagyon érdekes tapasztalás volt – mondta.

A kutatók reményei szerint a találmány nemcsak az epilepsziásoknak tehet jó szolgálatot, hanem a depressziós és szorongásos betegségeket is lehet vele kezelni.

– Két irányba tervezünk tovább haladni: egyrészt ezt a mostani, fél szekrény nagyságú szerkezetet le szeretnénk miniatürizálni akkorára, hogy be lehessen ültetni a fejbőr alá, másrészt szeretnénk kifejleszteni mindennek a hordozható változatát – fejtegette az agykutató. – Az epilep­sziás betegeknek állandóan szükségük van a defibrillátorra, mert sose lehet tudni, mikor jön a roham, a depresszió­sok viszont egy másik, hordozható változatot használhatnák.

S hogy mit szólnak mindehhez az érintettek? Természetesen nagyon örülnek. – Minden olyan újítás öröm nekünk, ami bármennyit is javít az epilepsziások életminőségén – jelentette ki Mészáros László, a Magyar Epilepsziával Élők Alapítványának vezetője, aki maga is epilepsziában szenved. – A műtéttől sokan tartanak, és csak negyvenszázalékos az országos kihasználtság, régóta vártunk már egy megfelelő alternatívára.

Mészáros László örül a gyógymódnak /Fotó: Facebook

Negyvenmillió érintett

Az epilepszia igen gyakori betegség, a világon negyvenmillió ember él vele. A betegek agyának bizonyos területein fokozott elektromos aktivitás jön létre, ami az egész testet érintő görcsrohamokat okozhat.

Forrás: blikk

ElőzőAutómegosztó szolgáltatást indított a Mol
Következő15 ezer négyzetméteres borközpont születik Budafokon
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza