Miskolc — Egy bomba miatt nem tudja eltemetni elhunyt édesanyját Stos Béláné Hilda. A miskolci asszony nem akart hinni a fülének, amikor a Diósgyőri temetőben az ügyintéző közölte vele: szülőjét nem tudják végső nyugalomba helyezni, mert, ahol édesapja 2004 óta nyugszik, egy bomba van.
A gyászoló nő hetek óta próbálja elintézni, hogy hatástalanítsák a robbanószerkezetet, és végre apja mellett nyugodhasson az édesanyja. Hiába fordult több hivatalos szervhez, segítséget eddig nem kapott.
– Apukám szertartása rendben lezajlott – kezdte az asszony.
– Anyukám nem sokkal később gyönyörű márvány fedlapot csináltatott. Hosszú évekig sejtésünk sem volt arról, hogy mit rejt a sír, amit ápolunk, gondozuk. Sajnos idén januárban meghalt az anyukám is. Kimentem a temetőbe, hogy megbeszéljem a búcsúztatást, amikor közölte az ügyintéző, hogy a sírban több méter mélyen egy bomba van.
A megdöbbent asszony megtudta, hogy a sírásók már 2004-ben észrevették a robbanótestet, ám a temető vezetése úgy döntött: nem vetetik ki a földből, hanem mellé temetik a nő édesapját. Ám a családot nem tájékoztatták.
– Rossz belegondolni, mekkora veszélyben voltunk, pláne a temetés alatt: bármikor felrobbanhatott volna a szerkezet. Nem tudom, mitévő legyek: bárhova fordulok segítségért, a hivatalok egymásra mutogatnak. Írtam már az önkormányzatnak, a tűzoltóságnak de még a Honvédelmi Minisztériumnak is. A tűzszerészek, napidíja több mint 300 ezer! Nekem nincs ennyi pénzem. Nem temethetjük el anyut, csak, ha hatástalaníttatjuk a bombát! – sírta el magát a nő.
Mivel a hercehurca több hete zajlik, a család úgy döntött, hogy a szertartást megtartják, a ravatalról azonban az édesanya nem végső nyughelyére került, hanem vissza a hullaházba. Ott azonban csak március 11-ig tudják tárolni.
– Egyértelmű, hogy a rendőrség mulasztása miatt maradt el a bomba hatástalanítása, ugyanis egy kormányrendelet szerint csak ők kérhetik fel a munkára a tűzszerészeket – közölte dr. Lichy József ügyvéd.
Megkerestük az illetékes rendőrkapitányságot és a Honvédelmi Minisztériumot is. Előbbitől azt a választ kaptuk, hogy bárki, bármilyen kéréssel fordul a rendőrséghez minden esetben eljárnak, intézkednek. A Honvédelmi Minisztériumtól lapzártánkig nem érkezett válasz.
Hatástalanítják vagy felrobbantják
Mindig az úgynevezett eljárási protokoll szerint történik a bombák hatástalanítása. Általában a gyújtószerkezetet kiszerelik a robbanóeszközből, és azt a helyszínen megsemmisítik, a bombatestet központi gyűjtőbe szállítják, ahol később, más eszközökkel együtt semmisítik meg.
Forrás: Blikk