Gyóró −Ígéretes citeraművészként tartják számon azt a 17 éves lányt, akinek két ujját is teljesen szétroncsolta egy petárda, amely három napja robbant fel a kezében.
A Blikk információi szerint Viktória (17) a népdalkörös zenésztársaival próba után a helyi könyvtár épülete mellett akarta kipróbálni az interneten rendelt petárdát, ami azonban még az eldobás előtt a lány jobb kezében lépett működésbe.
Az orvosok többórás műtéttel sem tudták megmenteni a jobb kezén lévő hüvelyk- és mutatóujját, mindkettőt amputálni kellett.
Úgy tudjuk: a baleset nagyon megviselte a lány barátait, főleg akik végignézték, ahogy a petárda felrobban Viki kezében.
– A kamaszok ártatlan játéknak gondolták a petárdázást, majd egyetlen pillanat alatt tragédia lett az önfeledt percekből – mondta egy helybéli.
Hiába csak holnap köszöntjük az új esztendőt, sokan kísérleteznek már az előre beszerzett petárdákkal, amelyek egy 46 éves férfinak is komoly sérüléseket okoztak. Neki a bal keze roncsolódott egy túl korán robbanó eszköz miatt.
Viktória esetében a helyszínre érkező rendőrök megállapították, hogy a lány egy külföldi webáruházból rendelte a petárdákat. Lakásán több hasonló pirotechnikai eszközt foglaltak le.
A petárdákhoz nagyon könnyen hozzá lehet jutni. Pár kattintás a neten, és már érkezik is veszélyes szerkezet a megadott címre. A hatóságok éppen ezért hangsúlyozzák: csak kijelölt üzletekben vagy az ideiglenes árusítóhelyeken vásároljon, aki szeretne szilveszterkor durrogtatni. Petárdát magánszemély nem használhat még az ünnepi időszakban sem, mivel már a birtoklása is szabálysértésnek számít, és 150 ezer forintig terjedő büntetéssel sújtható.
Hasznos tanács
A tűzoltókat évente 20-30 olyan tűzesethez riasztják, amelyet tűzijáték okozott.
– A leggyakrabban fenyők vagy szeméttárolók gyulladnak ki, de elő szokott fordulni olyan is, hogy egy rakéta erkélyre hullik vissza vagy az ablakon repül be – árulta el Mukics Dániel, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője.
– Zárjuk el ezeket a termékeket, ha felügyelet nélkül hagyjuk, vagy ha gyermek van a lakásban. A pirotechnikai termékeket tetőtérben és alagsorban, pincében nem szabad tárolni. Elnedvesedett és utána kiszáradt vagy sérült burkolatú pirotechnikai termékeket soha ne működtessünk – tanácsolta a szóvivő.
Forrás: Blikk