Home Külföld Kiemelt külföldi hírek Dízelstop: nyomás alatt az európai autógyártók

Dízelstop: nyomás alatt az európai autógyártók

A kép illusztráció (MTI/EPA/Alexander Becher)

Az európai autógyártókat különösen nehéz helyzetbe hozza az Európai Parlament javaslata a károsanyag-kibocsátás további csökkentéséről. A megkérdezett szakértő szerint az unió saját maga alatt vágja a fát és egy egész iparágat sodorhat veszélybe az irreális követelményekkel.

Észak-Olaszország négy tartományában vezettek be dízelstopot a 30 ezer főnél nagyobb városokban a nappali időszakra október elsejétől az Euro 3-as besorolású vagy még ennél is alacsonyabb környezetvédelmi kategóriába tartozó dízel és benzinüzemű gépjárművekre.

A korlátozás napi időtartama tartományonként és városonként változhat és kiterjeszthető a hétvégi időszakra is. Belgium brüsszeli régiójába pedig a 22 évesnél idősebb, illetve alacsony környezetvédelmi besorolású jármű-kategóriákba tartozó dízel üzemű járművek nem hajthatnak be.

Időről-időre bevezettek már más nagyvárosokban is hasonló korlátozásokat, de csak átmeneti jelleggel, amikor a légszennyezettségi mutatók ezt indokolttá tették, ezért is mondhatni jelentősnek az olasz, illetve a belga bejelentés. Más városok is követhetik ezt a példát, London például 2019 után korlátozhatja a dízelek behajtását.

Tiltólistára kerülnek a belső égésű motorok

Az EU tagállamában a jelenlegi tervek szerint nagyjából 2030 után tiltólistára kerülnek a belső égésű motorokkal működő járművek. Ez még nem jelenti azt, hogy teljesen eltűnnének az utakról, de az autószalonokban, ha még lesznek a jövőben és nem az internetről vesszük az autónkat, már csak hibrid vagy elektromos meghajtású járműveket fogunk találni.

Norvégia a világon elsőként, 2016-ban jelentette be, hogy 2025-re betiltja minden dízel, illetve benzines autó értékesítését. Ma már az eladások több mint felét a tisztán elektronikus meghajtású járművek adják és ez tendencia folytatódhat még úgyis, hogy a pénzügyi kedvezményeket fokozatosan kivezetik.

A kép illusztráció (Fotó: MTI/AP/Michael Probst)

Franciaország ennél kevésbe szigorú határidőt szabott. 2040-re már csak hibrid, vagy elektromos autót lehet majd vásárolni. A dízeles autók esetében az 1997, míg a benzineseknél a 2001 előtt készült autók cseréjéhez járul majd hozzá az állam, legyen szó újról vagy akár használtról. A cél, hogy az ország 2050-re karbonsemlegessé váljon.

A londoni parlament 2018 augusztusában fogadta el az ország közlekedéspolitikai stratégiáját. Ebben célként tűzték ki, hogy 2030-tól csak nagyon alacsony szennyezőanyagot kibocsátású autók, 2040-től pedig csak tisztán elektromos meghajtású járművek vásárolhatók. Londonban 2019-tól korlátozhatják a dízel autók városi közlekedését.

A holland kormány 2017-ben jelentette be, hogy az új autó eladásokban 2030-ra a zéró kibocsátású járműveknek el kell érniük a 100 százalékot. Hollandiában a legmagasabb az egy főre jutó akkutöltő állomások száma, és Norvégia után itt fut a legtöbb elektromos autó az utakon.

A kép illusztráció (MTI/EPA/Alexander Becher)

Németország a világ egyik legnagyobb autógyártója, 2017-ben a Volkswagen, az Audi, a BMW és a Mercedes 5,6 millió járművet állított elő. A berlini kormány vállalása, hogy 2030-ra 95 százalékkal csökkenti a széndioxid kibocsátást, munkahelyek százezreit fenyegetheti.

A szövetségi parlament 2016-ban elfogadta azt a határozatot, mellyel 2030-tól betiltják a belső égésű motorral működő járműveket. Ez azonban jogilag nem kötelező érvényű az egyes tartományokra nézve.

Nyomás alatt az európai autóipar

Miközben egyetértés van abban, hogy csökkenteni kell a közúti-járművek károsanyag-kibocsátását az európai döntéshozók egyre szigorúbb szabályokat hoznak, amelyek teljesítése veszélyezteti az európai autógyártók jövőbeli működését.

Az Európai Parlament szerdai határozata értelmében a tervezettnél nagyobb mértékben, 40 százalékkal szorítanák le 2030-ra az új autók szén-dioxid-kibocsátását a 2021-es szinthez képest.

Várkonyi Gábor autóipari szakérő szerint az eddig tervek is utópisztikusak voltak, a mostani javaslat pedig „felér egy lábon lövéssel, miközben az európai gyártók elleni ellenséges felvásárlási ajánlatok sora zajlik szemünk előtt”.

Az európai és ezen belül a német beszállító szektorban is egyre-másra jelennek meg kínai cégek, februárban tíz százalékot szerzett a Volvo kínai tulajdonosa a Mercedesben. Az autógyártók piaci kapitalizációjának csökkenésével pedig ez tovább növekedhet.

Autóhoz üléshuzatokat varrnak varrónők (Fotó MTI/Varga György)

A szakértő véleménye szerint az európai parlamentben a témához nem értő politikusok hoznak olyan előterjesztéseket, amelyek nincsenek összhangban a valósággal és nincsenek tisztában a várható következményeivel.

Lényégben hasraütésszerűen döntenek a kibocsátási szintek csökkentésének mértékéről, miközben a nagy nyugati autógyártók vezető mérnökei figyelmeztetnek, hogy elérték  a hatékonyságnak azt a szintjét, amely fölött az újabb vállalások megvalósítása, még extra beruházások árán is, szinte lehetetlen. Ráadásul a legújabb dízelmotorok már tisztább megoldást jelentenek, mint benzines társaik – magyarázta a szakértő lapunknak..

A nyilvánosan elérhető adatok szerint személyautók a károsanyag-kibocsátás ötödért felelnek. Eközben hasonló szigorításra nem került sor sem a légiközlekedésben, sem a tengeri hajózásban, amelyek sokkal nagyobb mértékben szennyezik a környezetet. A luxus tengerjárók naponta annyi káros anyagot bocsátanak ki, mint egymillió új autó – mondta Várkonyi Gábor.

Választási kényszer

Miközben az uniós vezetők egyik fő célkitűzés a szén-dioxid kibocsátás mérséklése, a nagy dízelellenesség egy kellemetlen hatással is járt. Franciaországban 23 év után először emelkedett a CO2-kibocsátás az országban forgalomba helyezett új autóknál. Ennek magyarázata, hogy a dízelautó eladások a korábbi 47 százalék helyett már csak 41 százalékát teszik ki a piacnak, ez pedig a fogyasztás növekedését, és ezzel  párhuzamosan a CO2-kibocsátás növekedését hozta.

A dízelek visszaszorulásával pedig ez a trend folytatódhat és a jövőben már csak a középkategóriás vagy annál magasabb szegmensben maradnak piacon a dízelek, de a Golf-kategóriában is kérdéses a jövőjük, mert az európai autógyártók az alacsonyabb osztályú járműveket már nem pakolják tele azokkal a drága technológiákkal, amelyek a környezeti standardok teljesítését tenné lehetővé.

Hitelességi válság

Várkonyi Gábor rámutatott a környezeti szigorítások egy másik aspektusára. Miközben három éve a hatóságok minden gond nélkül engedélyezték az Euro 5-ös autók forgalomba-helyezését, és a vevők jóhiszeműen vásárolták az ilyen autókat, most azzal szembesülnek, hogy  ezek mégsem olyan tiszták. A szakértő szerint ezek a tulajdonosok most becsapva érezhetik magukat, ráadásul autójuk jelentős értékveszteséget szenvedett el.

Nem nehéz belátni, hogy a finanszírozói oldalt is súlyosan érinti ez a fajta értékvesztés.  Már akkor is milliárdos veszteség éri az autógyártók kötelékében működő pénzügyi csoportokat, ha néhány százalékkal esik a finanszírozott jármű értéke, de itt ennél is nagyobb árcsökkenést szenvedtek el.

Kelet-Európa, a lerakat

Várkonyi Gábor elmondta, hogy a dízelautók kiszorulása Nyugat-Európából tovább növeli majd a Kelet-Európába irányuló használtautó-exportot. Németországban különböző fórumokon már nyíltan beszélnek erről és számítanak is arra, hogy majd keletre „exportálják a problémát”, a szennyező dízeleket. Magyarország is az egyik célpont lehet, hacsak nem történik lényegi változás a szabályozásban.

Az autóipari szakértő azonnali szigorításokat sürgetett a részecskeszűrő nélkül futó autósok megbüntetésére. Szerinte tarthatatlan állapot, hogy az ilyen autók egyáltalán megkaphatják a műszakit ilyen-olyan trükkökkel, miközben elképesztően szennyezik a környezetet.

Egy 5-6 éves luxusautónak, amelyből kiütötték a részecskeszűrőt, károsanyag-kibocsátása több ezer, a legújabb standardokat teljesítő autó szennyezési mutatójával vetekszik. Nyugat-Európában ezek az autók nem közlekedhetnének – mondta.

Forrás: Szilágyi Levente

ElőzőCsaládi nap daganatos gyerekeknek
KövetkezőHihetetlen, ami történt: Eladás után megsemmisítette magát a festmény – VIDEÓ
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: sajtoiroda@hirmagazin.eu. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza
Exit mobile version
Megszakítás