Home Tartalom Várak Csonka torony

Csonka torony

A Duna egyik legfontosabb átkelőhelye ősidők óta Földvárnál található. A jobb parton pedig a hadászati fontosságú Buda-Eszék útvonal vezetett, és napjainkban is fontos közlekedési csomópont a település. Így a XV. században felépítették itt mészkőből azt a majd 10×10 méteres alapterületű, egy métert meghaladó falvastagságú háromemeletes tornyot, ami körül a későbbi erődítmény is létesült.
földvári Öregtorony hadászati jelentősége a középkorban csekély volt. Nem tudjuk mikor épült a dunai rév forgalmának ellenőrzésére a torony, de az a legvalószínűbb, hogy a XVI. század legelején. A török időkben a terep adottságait is kihasználva, a torony körül palánkból és földsáncból álló falgyűrű épült. Ez a megerősített hely a kuruc harcok idején is fontos szerepet töltött be, és többször cserélt gazdát is. A Rákóczi-szabadságharc után végleg gazdasági célokra alakították át. Átépítésre a XVIII. század végén Tallher János kamarai építész is készített terveket. Magtárnak és börtönnek használták, toldalékokkal látták el. 1858-ban leégett, de újjáépítették. Az épület ma múzeum. Különös látnivalói a XIX. századi rabok által készített falfirkák.
A négyszög alaprajzú, négyszintes, gúlatetős épület 1500 körül épült késő gótikus stílusban. Az átépítések során reneszánsz részletekkel is gazdagodott épületet Csonka-torony, vagy török-torony néven emlegetik.
A sokáig börtönként is használt toronyban ma állandó régészeti és fegyverkiállítás látható. A kézzel faragott várkapu Csepeli István dunaföldvári fafaragó népi iparművész munkája.
Azt tudjuk, hogy 1135-ben II. Béla király alapította a bencés monostort. A XIV-XV. századi vár építőjének személyéről azonban több elképzelés is van. XVII. századi állapotáról kémek és utazók, pl. Ottendorf Henrik, Evlia Cselebi leírásaiból értesülhetünk. Ez utóbbi szerint a török időkben a „dzsámival összefüggőleg az ég csúcsáig emelkedő négyszögletes, erős építkezésű szép torony van, mely kilátáshely lévén onnan az összes síkságok… meglátszanak. Egészen a csúcsán négy darab kitűnő ágyú van, sőt azon felül e tornyon van még Szulejmán szultán dzsámijának deszkaminaretje is.” Török (Csonka)-torony
A XV. század elején emelték, gótikus stílusban.
A Dunaföldvárról készült leírásokban és tudományos munkákban Öregtorony, Csonkatorony, vagy Töröktorony néven ismertetett négyszögletes alaprajzú várépület építéséről írásos dokumentumok nem maradtak fenn. Hogy pontosan mikor építették, nem ismeretes, de valószínű, hogy a XVI. század elején emelték
A földvári vár első név szerinti említését az 1543-as hadjárat történetét leíró török krónikás Szinán Csausz munkájából ismerjük. Később két utazó, a török Evila Cselebi és egy osztrák hadmérnök Ottendorf Henrik írta le a vár és a mezőváros állapotát.
Az erős palánk és a szép torony azonban a leírást követően már negyed századot sem ért meg épségben. 1686 őszén a Buda felmentésére későn érkező török nagyvezér csapatai visszavonultukban minden elhagyott települést leromboltak, minden kiürített várat felgyújtottak.
1703-ban a legendás hírű kuruc generális, Vak Bottyán foglalta el Földvárat, mely mint a dunántúli hadjárat hídfőállása vált híressé.
A XIX. század elején a toronytesthez északnyugatról toldaléképületet emeltek, melyet az 1974-ben Mendele Ferenc tervei alapján elkészült műemléki helyreállítás során is meghagytak. Azóta az épületben múzeum üzemel.

Cím: DunaföldvárDunaföldvár, Rátkai köz 2.
Tel: (+36) 75 541-000
E-mail: dunaujvaros@tourinform.hu
Web: www.dunafoldvar.hu

Exit mobile version
Megszakítás